86492830_171460760814227_7069246775982292992_n
«Ես աջակցել եմ իշխանափոխությանը, որովհետև միշտ քննադատել եմ բոլոր իշխանություններին, բայց երբ հրապարակը սկսեց վանկարկել հեղափոխության առաջնորդի անունը, ես այլևս հրապարկում չեմ եղել »,-այս մասին այսօր հրավիրված քննարկմանն ասաց իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը:
Իշխանյանն ասում է՝ սկզբունքորեն  համաձայն չէ այն հոդվածի հետ, որում ասվում է, որ իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին, որվհետև ժողովրդավարությունը ժողովրդի քվեի մեծամասնությունը ստացած քաղաքական ուժի իշխանությունն է։
«Ժամանակից ժողովրդավարությունը նույնիսկ դա չէ, այլ իրավական պետությունն է»։
Նրա խոսքով՝ Սահմանադրությունով է հենց իրավական պետությունը կառուցվում:
Ըստ Իշխանյանի՝ փաստրոեն ամբողջ իրավական պետություն հասկացությունը ոտնատակ է տրվում: Նա ասում է՝ այդ մասին խոսվում է բավականին անկեղծ, քանի որ  մենիշախնության հաստատման մտածողություն է:
Նրա խոսքով՝ գործադիրից անկախ գործող դատաիրավական համակարգի պարագայում չեն խախտվի մարդու իրավունքները:
Իշխանյանը պնդում է՝ մարդու իրավունքները խախտվում են պետության, իշխանության կողմից։ Բացարձակ իշխանության կողմից դրանք բացարձակ են խախտվում։
«Մենք գնում ենք այդ ճանապարհով։ Եվ այստեղ բացարձակապես կարևոր չի անձի խնդիրը։ Մարդու իրավունքները պաշտպանվում են այն երկրներում, որտեղ ոչ թե անձով է պայմանավորված իշխանությունը, այլ կառույցների անկախությամբ։ Եթե կառույցները ոչնչացվում են, ապա այդտեղ խոսել միապետի կամքի կամ բարի թագավորի մասին, սրանք հեքիաթներ են՝ մարդկանց խաբելու համար», -նշում է Ավետիք Իշխանյանը՝ շեշտելով՝ եթե այսպես շարունակվի, ժամանակակից պետության մասին խոսք լինել չի կարող։

86492830_171460760814227_7069246775982292992_n
«Я поддерживал смену власти, потому что всегда критиковал все власти, но когда площадь стала скандировать имя лидера революции, меня больше на площади не было»,- об этом на созванном сегодня обсуждении сказал правозащитник Аветик Ишханян.
Ишханян говорит: он принципиально не согласен со статьей, где говорится, что власть принадлежит народу, потому что демократия – это власть политической силы, получившей большинство голосов народа.
«Современная демократия – это даже не это, а правовое государство».
По его словам, именно посредством Конституции строится правовое государство.
По мнению Ишханяна, фактически попирается все понятие правового государства. Он говорит: об этом говорится довольно откровенно, поскольку есть намерение утвердить единовластие.
По его словам, в случае судебно-правовой системы, действующей независимо от исполнительного органа, права человека не будут нарушены.
Ишханян утверждает: права человека нарушаются со стороны государства, власти. Со стороны абсолютной власти они абсолютно нарушаются.
«Мы идем по этому пути. И здесь совершенно не важна роль личности. Права человека защищаются в тех странах, где власть обусловлена не личностью, а независимости институтов. Если институты уничтожаются, здесь говорить о воле монарха или о добром царе, это – сказки для обмана людей», - отмечает Аветик Ишханян, подчеркивая: если так будет продолжаться, о современном государстве не может быть и речи.