84576172_194925331716002_7573907443306987520_n
«Փաշինյանն էլի իր սիրած վայրում կգտնվի՝ փողոցում, կբղավեն, իրենց ամբողջ թշնամանքը նորից կգեներացնեն»․ Կարինե Աճեմյան
Այս հանրաքվեն ոչ պետականամետ, հակաօրինական ծրագիր է, կարծում է ՀՀԿ Կանանց խորհրդի նախագահ Կարինե Աճեմյանը՝ խոսելով Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեից։
«Մենք որևէ պատճառ չունենք իրավաբանների և փաստաբանների մեծ բանակին չհավատալու և որևէ պատճառ չունենք այդ դիլետանտների խմբակին հավատալու, ովքեր իրենց ղեկավարի հետ միասին միայն մեկ նպատակ ունեն ՝ վերացնել Սահմանադրական կարգը, վերացնել մերօրյա դատարանը, մարդկանց փոխարինել իրենց ուզած մարդկանցով»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Կարինե Աճեմյանը՝ շեշտելով, թե այն բոլոր ուժերը, որոնք լինեն հանրաքվեի կողքին, «մեղսակից են լինելու»։
«Որովհետև  ժամանակը գալու է, և պարզ է լինելու, որ սա հակաօրինական, հակասահմանադրական  հանրաքվե է։ Սա մի գործընթաց է, որ Նիկոլ Փաշինյանն էլի իր սիրած վայրում կգտնվի՝ փողոցում, կբղավեն, իրենց ամբողջ թշնամանքն ու ատելությունը նորից կգեներացնեն»,- գտնում է Կ․ Աճեմյանը։
«Ադեկվադ» միաբանության անդամ Lիլիթ Թումանյանն էլ կարծում է՝ ՍԴ ներկայիս կազմը չի սպասարկում իշխանությանը, եւ հենց այսպես պետք է աշխատի իրավական պետությունում Սահմանադրական դատարանը։
«Պիտի լինի այնպիսի կազմ, որ որևէ մեկի մոտ կասկած չառաջանա, որ այս դատարանը կարող է սպասարկել իշխանության շահերը։ Հենց այս կազմն է, որ պետք է աշխատի»,- հավելեց  Լիլիթ Թումանյանը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեն կանցկացվի 2020 թվականի ապրիլի 5-ին:

84576172_194925331716002_7573907443306987520_n
«Пашинян тоже окажется на своем любимом месте – на улице, будут шуметь, вновь сгенерируют всю свою вражду»: Карине Ачемян
Этот референдум – негосударствоцентричная, противозаконная программа, считает председатель Совета женщин РПА Карине Ачемян, говоря о референдуме Конституционных поправок.
«У нас нет никаких причин не верить большой армии юристов и адвокатов и нет никаких причин верить этому кружку дилетантов, у которых вместе с их руководителем – только одна цель: устранить Конституционный порядок, устранить сегодняшний суд, заменить людей теми людьми, которые хотят они», - на встрече с журналистами сказала Карине Ачемян, подчеркнув, что все те силы, которые будут за референдум, «будут соучастниками».
«Потому что настанет время, и станет ясно, что это – противозаконный, антиконституционный референдум. Это – процесс, что Никол Пашинян вновь окажется на своем любимом месте – на улице, будут кричать, всю свою вражду и ненависть вновь сгенерируют», - считает К. Ачемян.
Член объединения «Адекват» Лилит Туманян считает: нынешний состав КС не обслуживает власть, и именно так должен работать Конституционный суд в правовом государстве.
«Должен быть такой состав, чтобы ни у кого не возникало сомнения, что этот суд может обслуживать интересы власти. Именно этот состав должен работать», - добавила Лилит Туманян.