«Ժողովուրդն է մեր, այսպես կոչված, «տղան». ինքը պետք է որոշի՝ ինչպես իրացնի իր իշխանությունը» (տեսանյութ)
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը չի կիսում ընդդիմադիր խմբակցության գործընկեր Էդմոն Մարուքյանի կարծիքը, թե Սահմանադրությունում փոփոխությունների հանրաքվեն հակասահամանադրական գործընթաց է։
«Մենք չենք ուզում, որ Ազգային ժողովն իր վրա վերցնի այդ կարևորագույն հարցերից մեկի մասին որոշումը և դիմել է ժողովրդին, որպեսզի ժողովուրդն իրացնի իր իշխանությունը։ Հանրաքվեից ավելի բարձր իրավական ակտ չեմ պատկերացնում»,- ընդգծեց Հովիկ Աղազարյանը։
Լրագրողի հիշեցմանը, թե պատգամավորն ամիսներ առաջ հայտարարել էր, որ «եթե Հրայր Թովմասյանը չդիմեր Վենետիկի հանձնաժողով, մեր դեմ, այսպես ասած, տղա չբերեր, գուցե իրեն էլ չպահանջեինք» և հարցին, թե հիմա էլ են նո՞ւյն տրամաբանության մեջ, Հովիկ Աղազարյանը շեշտեց, որ այդ խոսքերը էմոցիոնալ վիճակում է ասել, և այն փոխաբերական իմաստ է կրել։
Նշենք, որ այդ շրջանում «Իմ քայլը» խմբակցությունը նախաձեռնել էր օրենսդրական նախագիծ, որը վերաբերում էր ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելուն:
«Եթե ինչ-որ մարդկանց համար ժողովրդի իշխանությունը երկրորդական է, ապա մեզ համար առաջնային է։ Պայմանականորեն ասած՝ ժողովուրդն է, մեր այսպես կոչված, «տղան», ինքը պետք է որոշի՝ ինչպես իրացնել իր իշխանությունը»,- ասաց Հովիկ Աղազարյանը։
Ըստ իշխող ուժի պատգամավորի՝ անհրաժեշտ 650 000 ձայն հավաքելը, որպեսզի Սահմանադրությունում փոփոխություն լինի, այդքան էլ հեշտ գործընթաց չէ, սակայն «իրենց կհաջողվի»։
«Մենք մեզ վրա ենք այդ պատասխանատվությունը վերցնել և գնում ենք ժողովրդի դատին։ Ես չեմ կարծում, որ դժվարություն կունենանք, որովհետև մեր մարդկային և քաղաքական պոտենցիալը բավարար է, որպեսզի ժողովրդին ճիշտ ներկայացնենք և այդ դեպքում վստահ եմ, որ 650 000 ձայն կունենանք»,- ընդգծեց Հովիկ Աղազարյանը։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 5-ին տեղի է ունենալու Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվե, որով քաղաքացիները կողմ կամ դեմ են քվեարկելու փոփոխություններով առաջարկվող այն կետին, որ մինչև Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը նշանակված Սահմանադրական դատարանի անդամների պաշտոնավարումը պետք է դադարեցվի։

«Народ – наш, так называемый “парень”, он должен решить, как осуществлять свою власть» (видео)
Депутат от фракции «Мой шаг» Овик Агазарян не разделяет мнение коллеги от оппозиционной фракции Эдмона Марукяна, что референдум поправок к Конституции – антиконституционный процесс.
«Мы не хотим, чтобы Национальное собрание взяло на себя решение по этому одному из важнейших вопросов, и обратилось к народу, чтобы народ осуществил свою власть. Более высокого правового акта, чем референдум, не представляю»,- подчеркнул Овик Агазарян.
На напоминание журналиста, что депутат несколько месяцев назад объявил, что «если б Грайр Товмасян не обратился в Венецианскую комиссию, не привел бы на нас, так сказать, парня, возможно его и не потребовали» и на вопрос, сейчас они действуют по той же логике? Овик Агазарян подчеркнул, что он сказал эти слова в эмоциональном состоянии, и они несли иносказательный смысл.
Отметим, что в этот период фракция «Мой шаг» инициировала законодательный процесс, который относился к прекращению полномочий председателя КС Грайра Товмасяна.
«Если для каких-то людей власть народа является вторичной, то для нас она – первичная. Условно говоря народ – это наш, так называемый “парень”, он должен решать, как осуществлять свою власть»,- сказал Овик Агазарян.
По словам депутата от правящей силы, необходимо набрать 650000 голосов, чтобы были поправки к Конституции, это не такой уж легкий процесс, но «им удастся».
«Мы взяли эту ответственность на себя и идем на суд народа. Я не думаю, что у нас будут трудности, поскольку нашего человеческого и политического потенциала достаточно, чтобы правильно представить народу, и в этом случае, я уверен, что у нас будет 650 000 голосов»,- подчеркнул Овик Агазарян.
Напомним, что 5-го апреля состоится референдум по Конституционным поправкам, которым граждане проголосуют за или против пункта, предлагаемого поправками, что пребывание в должности членов Конституционного суда, назначенных до вступления в силу 7-й главы Конституции, должно быть прекращено.