Պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ հափշտակություն են կատարել․ ԱԱԾ
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հանցավորության դեմ պայքարի ոլորտում օրենքով իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակներում պատշաճ կերպով դատաիրավական ընթացք տալով պետական տարբեր մարմիններից կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումների վերաբերյալ ստացված ազդակներին, «Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան» հիմնադրամի և «Հերացի» արհեստակցական կազմակերպության ծառայողների կողմից խոշոր և առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություններ կատարելու դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամետում հարուցված քրեական գործով կատարված նախաքննությամբ բացահայտել է պաշտոնեական փաստաթղթերի կեղծմամբ և պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ հափշտակություն կատարելու դեպք:
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն՝ «Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան» հիմնադրամի աշխատակազմի ղեկավարը, ինչպես անձամբ, այնպես էլ նույն հիմնադրամի տնտեսական վարչության պետի հետ նախնական համաձայնությամբ, 2016 թվականից մինչև 2018 թվականն ընկած ժամանակահատվածում, կեղծել է պաշտոնեական փաստաթղթեր՝ Հայաստանի Հանրապետությունից բացակայող անձի անունից կազմել է վճարովի ծառայությունների մատուցման շինծու պայմանագիր` թիվ 1 հիվանդանոցային համալիրի տարածքում կուտակված աղբը տեղափոխելու վերաբերյալ, այնուհետև՝ փաստացի չկատարված ծառայությունների հանձնման-ընդունման ակտ, որոնց օգտագործմամբ, վատնման եղանակով հափշտակվել է զգալի չափերով գումար:
Գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիշյալ 2 անձանց մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով:
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում մնացած դրվագներով հանցագործության կատարմանը ներգրավված բոլոր անձանց պարզելու և պատասխանատվության ենթարկելու, պատճառված վնասը հստակեցնելու ու վերականգնելու ուղությամբ։

СНБ сообщает о раскрытии случая хищения с использованием должностного положения
Служба национальной безопасности Республики Армения сообщает о выявлении случаев хищения с использованием служебного положения сотрудниками Фонда “Ереванский государственный медицинский университет им. Мхитара Гераци” и профессиональной организации “Гераци”.
Об этом сообщила пресс-служба СНБ Армении.
“Служба национальной безопасности Армении в рамках полномочий, отведенных ей законом в сфере борьбы с преступностью, надлежащим образом придает судебно-правовой ход сигналам, полученным от государственных органов относительно различных проявлений коррупции. В рамках уголовного дела, возбужденного в следственном департаменте СНБ РА по факту хищений в крупных и особо крупных размерах сотрудниками Фонда “Ереванский государственный медицинский университет им. Мхитара Гераци” и организации “Гераци”, было раскрыто дело о фальсификации официальных документов и хищении с использованием должностного положения.
Согласно полученным фактическим данным, руководитель аппарата Фонда “Ереванский государственный медицинский университет им. Мхитара Гераци”, как лично, так и по предварительному сговору с начальником хозяйственного управления того же фонда, в период с 2016 по 2018 год подделывал официальные документы. От имени отсутствующего из Республики Армения лица составлял сфабрикованные договоры на оказание платных услуг по перевозке мусора, накопленного на территории больничного комплекса № 1, акты приема-сдачи.  Таким образом была похищена сумма в значительном размере.
По совокупности добытых по делу достаточных доказательств двум упомянутым лицам предъявлены обвинения по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие продолжается, принимаются меры по выяснению и привлечению к ответственности всех лиц, вовлеченных в совершение преступления по остальным эпизодам, уточнению и восстановлению причиненного ущерба”.