ԲՈԿ- ի դեմ երկու դատական հայց է ներկայացվել (տեսանյութ)
2019 թվականին 2018 թվականի համեմատ 38 տոկոսով նվազել են գիտական աստիճանի հաստատված վկայագրերը։ Նախորդ տարվա ընթացքում հաստատվել է 223 գիտական աստիճան, որից 6-ը՝ դոկտորական, իսկ 217-ը՝ թեկնածուական։
Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը տեղեկացրեց Բարձրագույն որակավորման կոմիտեի նախագահ Սմբատ Գոգյանը։
Նրա խոսքով՝ կտրուկ նվազել են տնտեսագիտության բնագավառում պաշտպանությունները։ Եթե 2018 թվականին դրանց քանակը եղել է 70, ապա 2019 թվականին կազմել է 34։
«2019 թվականին ամենաշատ պաշտպանությունները տեղի են ունեցել տեխնիկական գիտությունների ոլորտում։ Կարելի է ասել, որ բոլոր  բնագավառներում տեղի է ունեցել անկում՝ բացառությամբ դեղագործության բնագավառից, ինչը պայմանավորված է ԵՊՀ-ի և ԵՊԲՀ-ում դեղագործության ուղղության հետազոտությունների աճով, ինչը շատ ուրախանալի է»։
Սմբատ Գոգյանը ավելացնում է, որ արդյունքները իրենց չեն ուրախացնում, բայց ցույց են տալիս, որ նախկինում ստեղծված իրավիճակը կարող են կանխել։
Կոմիտեի նախագահի խոսքով՝ դատական հայցեր կան ներկայացված ԲՈԿ-ի դեմ, մեկը՝ ԿԳ Նախարարության աշխատակցի կողմից, իսկ մյուսը՝ Հայաստանի պետական տնտեսագիտության համալսարանի։
«Երեք անգամ վարչական վարույթ հարուցվեց իմ դեմ այն բանի համար, որ մենք չենք հաստատել մի ատենախոսություն, որտեղ չի էլ հերքվում, որ կան մեծածավալ արտագրություններ։ Մենք բացահայտել էինք 25 էջ, բայց այնուհետև նախարությունը հանձնաժողով ձևավորեց, պարզեց, որ արտագրությունների ծավալը ավելի մեծ է։ Արտագրություների ծավալը մեծանում է, բայց պարզվում է, որ Գոգյանը պարտավոր է հանձնել գիտական վկայագիր։ Հաջորդ դեպքն էլ եղել է տնտեսագիտությունից՝ տնտեսագիտական համալսարանում  հայցորդը գաղտնի քվեարկության ժամանակ չի հավաքել բավարար քանակությամբ ձայներ, սակայն մասնագիտական խորհուրդը սխալ որոշում է կայացրել և երաշխավորել է, որպեսզի նրան ԲՈԿ-ը հանձնի գիտական աստիճանը հաստատող վկայագիր և քանի որը անհրաժեշտ ձայներ չի ունեցել մենք մերժել ենք և հիմա գործը դատարանում է»։
Սմբատ Գոգյանը նաև նշեց, որ Մանկավարժական համալսարանի հոգեբանության խորհուրդը և Երեւանի պետական համալսարանի մանկավարժության խորհուրդները ցրվել են՝ մեկնաբանելով, որ պատճառը կոմպետենտության խնդիր է։

Против ВАК-а подано два судебных иска (видео)
В 2019 году по сравнению с 2018 годом на 38% снизились утвержденные свидетельства научной степени. В течение прошлого года было утверждено 223 научные степени, 6 из которых докторские, а 217 – кандидатские.
Об этом сегодня на встрече с журналистами сообщил председатель Высшего квалификационного комитета Смбат Гогян.
По его словам, резко  сократились защиты в области экономики. В 2018 году их было 70, а в 2019-м – 34.
«В 2019 году больше всего защит было в области технических наук. Можно сказать, что во всех отраслях произошел спад, за исключением области фармацевтики, что обусловлено ростом исследований по направлению фармацевтики в ЕГУ и ЕГМУ, что очень радует».
Смбат Гогян добавляет, что результаты их не радуют, но показывают, что создавшаяся ранее ситуация может быть предотвращена.
По словам председателя комитета против ВАК-а есть судебные иски, один – со стороны сотрудника Министерства ОН, а другой – Государственного экономического университета Армении.
«Против меня трижды было возбуждено административное производство за то, что мы не утвердили диссертацию, где и не отрицают, что есть большой процент плагиата. Мы выявили 25 страниц, но затем министерство сформировало комиссию, выяснило, что обьем плагиата еще больше. Обьем плагиата растет, но выясняется, что Гогян обязан вручить научное удостоверение. Следующий случай был по экономики: в экономическом университете соискатель во время тайного голосования не набрал достаточного количества голосов,  однако профессиональный совет  принял неверное решение и гарантировал, чтобы  ВАК вручил ему удостоверение, подтверждающее научную степень и поскольку у него не было необходимых голосов, мы отказали, и сейчас дело находится в суде».
Смбат Гогян также отметил, что Совет по психологии Педагогического университета и Совет по педагогике Ереванского государственного университета распущены, комментируя, что причина – проблема компетентности.