3000 մարդ միացել է ‹‹Միասին կարող ենք կյանքեր փրկել›› խորագրով ֆլեշմոբին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ վարչապետի տիկին, ‹‹Իմ քայլը›› և ‹‹City of smile/Ժպիտների քաղաք›› բարեգործական հիմնադրամների հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Աննա Հակոբյանը փետրվարի 4-ին՝ քաղցկեղի դեմ պայքարի միջազգային օրը նախաձեռնել է ֆեյսբության ֆլեշմոբ ‹‹Միասին կարող ենք կյանքեր փրկել›› խորագրով, որին միացել է ավելի քան 3000 մարդ։ Ֆլեշմոբի մասնակիցները լուսանկարվել են ‹‹Ժպիտների քաղաք›› հիմնադրամի շահառու քաղցկեղ ունեցող երեխաների նկարներով և տեղադրել ֆեյսբուքյան էջերում։
Նախաձեռնությանը միացել են ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը, Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը, Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյան, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը, Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Նարեկ Բաբայանը, Միգրացիոն ծառայության ղեկավար Արմեն Ղազարյանը, Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը, Էջմիածնի քաղաքապետ Դիանա Գասպարյանը, ԱԺ փոխնախագահ Լենա Նազարյանը, ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը, պատգամավորներ, Երևանի Մխիթար Հերացու անվան Պետական Բժշկական Համալսարանի ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը, Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական, Սոս Սարգսյանի անվան համազգային, Երևանի պետական կամերային թատրոնների դերասանները, Ալ․ Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի բալետային խումբը, Հայաստանի պարի պետական անսամբլը, Վաստակավոր կոլեկտիվ ‹‹Հայաստանի պարարվեստի բարեկամություն›› պետական անսամբլը, ԲԿՄԱ ֆուտբոլային ակումբը, Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնի զինհաշմանդամները, բժիշկներ, երգիչներ, երգահաններ, դիզայներներ, շոու բիզնեսի ներկայացուցիչներ, հաղորդավարներ, հասարակական տարբեր ոլորտներում ակտիվ գործունեություն ծավալող անձինք, ուսանողներ, հարյուրավոր քաղաքացիներ։
Ֆլեշմոբի պաստառների լուսանկարներն արվել են երեխաների և նրանց ծնողների համաձայնությամբ։
‹‹City of smile/Ժպիտների քաղաք›› բարեգործական հիմնադրամը հոգում է քաղցկեղ և արյան հիվանդություններ ունեցող մինչև 25 տարեկան երեխաների և երիտասարդների բուժումը։ Հիմնադրամը տրամադրում է անվճար բուժում, դեղորայք, վիրահատական միջամտություններ, օրական չորսանգամյա սնունդ և սոցիալ-հոգեբանական ծառայություն շահառուներին և նրանց ընտանիքի անդամներին։ Ներկա դրությամբ հիմնադրամի շահառուների թիվը 300-ն է։

3000 человек присоединились к флешмобу “Вместе можем спасать жизни”
Супруга премьер-министра РА, председатель Совета попечителей благотворительных Фондов “Мой шаг” и “City of smile/город улыбок” Анна Акопян 4 февраля, в Международный день борьбы с онкологическими заболеваниями на своей странице Facebook инициировала флешмоб “Вместе можем спасать жизни”, к которому присоединились более 3000 человек. Участники флешмоба фотографировались, держа в руках фотографии детей-бенефициаров Фонда ”Город улыбок”, и разместили свои фото на страницах Facebook.
К инициативе присоединились вице-премьер РА Тигран Авинян, министр юстиции Рустам Бадасян, министр труда и социальных вопросов Заруи Батоян, министр высокотехнологичной промышленности Акоп Аршакян, министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян, министр территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян, председатель Комитета по управлению госимуществом Нарек Бабаян, руководитель Миграционной службы Армен Казарян, мэр Еревана Айк Марутян, мэр Эчмиадзина Диана Гаспарян, вице-спикер НС Лена Назарян, депутаты НС, ректор Ереванского государственного медицинского университета им. Мхитара Гераци Армен Мурадян, актеры Национального академического театра им. Габриела Сундукяна, Общенационального театра им. Соса Саркисяна, Ереванского государственного Камерного театра, балетная труппа Национального академического театра оперы и балета им. А. Спендиаряна, Государственный ансамбль танца Армении, Заслуженный коллектив танцевального искусства Армении ансамбль “Дружба”, футбольный клуб ЦСКА, военные специалисты реабилитационного Центра защитника Отечества, врачи, певцы, композиторы, дизайнеры, представители шоу-бизнеса, ведущие, лица, активно работающие в различных общественных сферах, студенты, сотни граждан.
Фотографии плакатов флешмоба были сделаны с согласия детей и их родителей.
Фонд “City of smile / Город улыбок” помогает детям и молодым людям в возрасте до 25 лет с онкологией и заболеваниями крови. Фонд бесплатно предоставляет лечение, медикаменты, необходимые медицинские вмешательства, 4-х разовое питание, а также оказывает социально-психологическую службу как пациентам с онкологией, так и членам их семей. В настоящее время фонд содействует 300 детям и молодым людям с онкологией и заболеваниями крови.