Հայաստանը կարող է լուրջ սկանդալային իրավիճակների մեջ ընկնել․ Բորիս Նավասարդյան (տեսանյութ)
Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը գտնում է, որ Սահմանադրական դատարանն այս նույն կազմով չէր կարող գործել հեղափոխությունից հետո։ Եվ հեղափոխությունը տալիս էր ՍԴ-ն անմիջապես արձակելու հնարավորությունը՝ չբացառելով, որ ներկա անդամները զբաղեցնեն այլ պաշտոններ։ Բայց դա չարվեց։ Նրա ներկայացմամբ՝ ՍԴ որոշ անդամներ այդ պաշտոնները զբաղեցնել են իրենց կուսակցական պատկանելության արդյունքում՝ Հրայր Թովմասյանը կամ Արևիկ Պետրոսյանը։
«Եթե մարդիկ կուսակցական աշխատանքից այդքան հեշտ տեղափոխվում են ՍԴ, դա նշանակում է, որ մեզ մոտ դատական համակարգը սխալ հիմունքներով է գործում»,- ասում է նա։
Անցած շաբաթ ԵԽԽՎ համազեկուցողները հայտարարություն էին տարածել, թե մտահոգված են Հայաստանի երկու պետական ինստիտուտների՝ վարչապետի գրասենյակի և Սահմանադրական դատարանի նախագահության միջև լարվածության բարձր մակարդակով։ Ի՞նչ ազդեցություն կարող է ունենալ այս հայտարարությունը։ «Հայաստանը կարող է լուրջ սկանդալային իրավիճակների մեջ ընկնել,եթե այդ կարգի գործընթացները շարունակվեն»,- ասում է Բ․Նավասարդյանը։
Վերջինս անդրադարձավ նաև ՀՀ կառավարման համակարգին և ասաց, եթե մենք չենք կարողանում ապահովել կառավարության արդյունավետ աշխատանքը, ապա չպետք է մարդկանց խնայենք։
Նա հավելեց, որ իր պատկերացմամբ՝ նոր խորհրդարանը պետք է լիներ անցումային, գործեր երկու տարի, ՀՀ անկախության տարիների քաղաքական գնահատական տար ու լուծեր Սահմանադրության և Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների հարցը։
Բ․Նավասարդյանն անդրադարձավ նաև Հայաստանի ԵՏՄ-ին անդամակցելու 5 տարիներին, ԵՄ-ի հետ Արևելյան գործընկերության ծրագրին և ԼՂՀ հակամարտության կարգավորմանը։

Армения может попасть в серьезные скандальные ситуации: Борис Навасардян (видео)
Председатель Ереванского пресс-клуба Борис Навасардян считает, что Конституционный суд не может действовать после революции в прежнем составе. И революция давала возможность немедленного роспуска КС, не исключая занимание других должностей его нынешними членами. Но это сделано не было. По мнению Бориса Навасардяна, некоторые члены КС заняли свои должности в результате своей партийной принадлежности – Грайр Товмасян или Аревик Петросян.
«Если люди с такой легкостью переходят от партийной работы в КС, это значит, что судебная система у нас действует на неправильных основаниях», - говорит он.
На прошлой неделе содокладчики ПАСЕ распространили заявление о том, что они обеспокоены высоким уровнем напряженности между двумя государственными институтами Армении – офисом премьер-министра и президиумом Конституционного суда. Какое влияние может иметь это заявление? «Армения может попасть в серьезные скандальные ситуации, если такого рода процессы будут продолжаться», - говорит Б. Навасардян.
Последний также обратился к системе правления РА. В его представлении парламент должен был быть переходным, действовать два года, должен был дать политическую оценку годам независимости РА и решить вопрос изменения Конституции и Избирательного кодекса.
Б. Навасардян также обратился к 5 годам членства Армении в ЕЭАС, программе Восточного партнерства с ЕА и урегулированию конфликта НКР.