«Գլխավորը՝ պրոհայկական տեսակետ դուրս գա»․ ինչո՞ւ են բանակցությունները երկար ընթանում
Այսօր շարունակվում է երեկ՝ հունվարի 29-ին Շվեյցարիայում մեկնարկած Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Էլմար մամեդյարովի հանդիպումը։
Հանդիպումը վերաբերում է Արցախ հակամարտության կարգավորմանը։
«Ա1+»-ը ՀՀ նախագահի խորհրդական, Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի ղեկավար, քաղաքագետ Թևան Պողոսյանից հետաքրքրվեց, թե եղե՞լ է այնպիսի դեպք, որ բանակցություններն ընթանան այսքան երկար և շարունակվեն մեկ այլ օր։
«Շատ լավ է, թող երկար տևի, ի՞նչ է եղել որ»,- ասաց Պողոսյանը։ Նա նշեց, որ երկար ժամանակով բանակցություններ նախկինում ևս եղել են, բայց նախագահների մակարդակով։
Նշում է՝ Ռոբերտ Քոչարյանն ու Հեյդար Ալիեվը երկու օր հանդիպել են Փարիզում 2001 թվականի մարտին, հինգ օր Քի Վեսթում՝ 2001-ի ապրիլին, իսկ հետո Քոչարյանն Իլհամ Ալիևի հետ երկու օր Փարիզի մոտակա Ռամբույե ամրոցում՝ 2006-ի փետրվարին։
«Պետք չէ քաշվել նրանից, որ բանակցություններ են ընթանում։ Գլխավորը բանակցություններից դուրս գան պրոհայկական տեսակետներ։ Սրանից ավելի բան չեմ կարող ասել, մինչև այսօրվա հանդիպումից դուրս չկան»,- նշեց նախագահի խորհրդականը։
Հարցին, թե ի՞նչ է կարելի ենթադրել այս բանակցությունների երկարատև լինելուց, նա պատասխանեց, որ ենթադրել ամեն ինչ կարելի է․ «Երևի լիքը հարցեր կան, որոնք քննարկվում են․ տարբեր ծրագրերի մասին, իմ պատկերացմամբ՝ անվտանգության ապահովման, որը կարող դառնալ Սանկտ-Պետերբուրգում և Վիեննայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների  ամրագրում (ոնց անեն, որ սահմաններում անվտանգ լինի) և այլ հարցեր»։
Հարցին, այսինքն՝ շատ անհանգստանալու բան չկա՞, պատասխանեց, որ չի անհանգստանում, որովհետև չի կարծում, թե այս բանակցություններով է հարցը լուծվելու։ «Հարցը լուծվելու է, երբ որ մեր զինվորին մենք պինդ կարողանանք պահել՝ մեր միասնականությամբ և ուժով։ 101 տարի է՝ կոնֆլիկտը չի լուծվել, 101-201 էլ կարող է շարունակվել, ինչ է եղել որ»,- եզրափակեց Թևան Պողոսյանը։

«Главное, чтобы вышла проармянская точка зрения»: почему переговоры долго длятся?
Поддержи А1+!Сегодня продолжается стартовавшая 29-го января в Швейцарии встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана Зограба Мнацаканяна и Эльмара Мамедьярова.
Встреча относится к урегулированию Арцахского конфликта.
«А1+» поинтересовался у рукководителя Международного центра человеческого развития Тевана Погосяна, было ли такое, чтобы переговоры длились так долго и продолжились на другой день.
«Очень хорошо, пусть долго длятся, в чем проблема?» - сказал Погосян. Он отметил, что и раньше были долгие переговоры, но на уровне президентов.
Отмечает: Роберт Кочарян и Гейдар Алиев два дня встречались в Париже в марте 2001 года, пять дней – в Ки Весте, в апреле 2001 года, а потом Кочарян с Ильхамом Алиевым два года недалеко от Парижа в крепости Рамбуйе в феврале 2006 года.
«Не нужно стесняться того, что проходят переговоры. Главное, чтобы из переговоров вышли проармянские точки зрения. Большего сказать не могу, пока не закончится сегодняшняя встреча», - отметил советник президента.
На вопрос, что можно предположить из продолжительности этих переговоров, он ответил, что предполагать можно все: «Наверное, есть множество вопросов, которые обсуждаются – о различных программах, по моему представлению – обеспечения независимости, которая может стать закреплением договоренностей, достигнутых в Санкт-Петербурге и Вене (как сделать, чтобы на границах было безопасно) и др.».
На вопрос, то есть не нужно сильно беспокоиться, ответил, что не беспокоится, потому что не думает, что этими переговорами вопрос решится. «Вопрос решится, когда мы сможем крепко держать нашего солдата – нашим единством и силой. 101 год конфликт не разрешится, может продолжаться 101-201 лет, в чем проблема?» - заключил Теван Погосян.