2019թ արդյունքներով առաջին 1000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարված հարկերի մեծությունը կազմում է 1 տրիլիոն 61 մլրդ դրամ․ Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆբ-ի իր էջում գրառում է արել․
2019թ արդյունքներով առաջին 1000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարված հարկերի մեծությունը կազմում է 1 տրիլիոն 61 մլրդ դրամ: 2018-ի համեմատ արձանագրվել է 122 մլրդ դրամի աճ (13%): 2017-ի համեմատությամբ՝ վճարված հարկերի մեծությունը ավելացել է շուրջ 254 մլրդ-ով, կամ 31%-ով։
Մինչ հաջորդ փաստի ձեւակերպումը ասեմ, որ ուղղակի հարկատեսակները (եկամտային հարկ, շահութահարկ) ավելի հակված են ստվերայնության, քան անուղղակի հարկերը։ Սա հատկապես խոշորների պարագայում, որոնք ակցիզային հարկը, ԱԱՀ-ն ավելի մեծ պատրաստակամությամբ են վճարում, քանի որ այդ հարկերը ետ են ստանալու սպառողներից, որովհետեւ այդ հարկերը ներառվում են վաճառքի գնի մեջ։
Համապատասխանաբար՝ հարկային վարչարարության տեսանկյունից էլ ուղղակի հարկերի արձանագրումը ավելի մեծ ջանք է պահանջում, քան անուղղակի հարկերը։
Սա հաշվի առնենք եւ տեսնենք, թե՝ 1000 խոշորների կողմից վճարված հարկերի մեջ ուղղակի հարկերի մասնաբաժինը ի՞նչ փոփոխություններ է կրել վերջին տարիներին։
Ըստ այդմ, 2019-ին վճարված ուղղակի հարկերի թիվը 2017թ համեմատ ավելացել է ավելի քան 4․4 տոկոսային կետով։ Մասնավորապես եթե 2017-ին 1000 խոշորների կողմից վճարված հարկերի մեջ (807
մլրդ) ուղղակի հարկերը կազմում էին միայն 252 մլրդ (կամ շուրջ 31.2%), ապա ինչպես 2018-ին, այնպես էլ 2019-ին ուղղակի հարկերի մասնաբաժինը կազմել է 35.6% (2018թ՝ 335 մլրդ, 2019թ` 378 մլրդ): Սա խոսում է հարկերի կառուցվածքում որակական փոփոխությունների մասին։
Այն հանգամանքը, որ ստեղծվել է կամ ստվերից դուրս է եկել 81 հազար 534 աշխատատեղ նկատվում է նաև խոշորների մոտ։ Մասնավորապես եթե 2018 թվականի ընթացքում խոշորների կողմից վճարվել է 173 մլրդ եկամտային հարկ (այս հարկը մասհանվում է վճարված աշխաատավարձերից) ապա 2019թ այս մասով առկա է առաջանցիկ աճ՝ 208 մլրդ դրամ (20% աճ)։
2019-ի հունվար-դեկտեմբեր ժամանակահատվածում 10 խոշորագույն հարկատուները պետական բյուջե են վճարել մոտ 257 մլրդ դրամ հարկ, ինչը նախորդ տարվա համեմատությամբ ավելի է շուրջ 23 մլրդ դրամով կամ շուրջ 10%-ով։
2019թ. ընթացքում 1 մլրդ դրամից ավելի հարկ է վճարել հայաստանյան 191 ընկերություն։ 2018-ին այդպիսի ընկերությունների թիվը 166 էր, 2017-ին` 141:
Նույն կերպ, 2019-ի ընթացքում 500 մլն դրամից ավելի հարկ վճարել է 361 ընկերություն: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում այդպիսի ընկերությունների թիվը 320 էր, 2017-ին` ընդամենը 285:
2019թ. ընթացքում 100 մլն դրամից ավելի ուղղակի հարկեր են վճարել 555 ընկերություններ, 2018-ին նման ընկերությունների թիվը եղել է 497, 2017-ին` 425:

По итогам 2019 года сумма налогов, уплаченных первыми 1000 крупными налогоплательщиками, составляет 1 трлн 61 млрд драмов: Никол Пашинян
По итогам 2019 года сумма налогов, уплаченных первыми 1000 крупными налогоплательщиками, составляет 1 трлн 61 млрд драмов. По сравнению с 2018 годом рост составил 122 млрд драмов (13%). Об этом на своей странице в Facebook написал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, по сравнению с 2017 годом сумма уплаченных налогов увеличилась примерно на 254 млрд долларов или на 31%.
«Прежде чем представить следующий факт, я хотел бы сказать, что прямые налоги (подоходный налог, налог на прибыль) более склонны к тени, чем косвенные налоги. Это особенно актуально для более крупных компаний, которые с большей готовностью платят акцизный налог, НДС, поскольку эти налоги вернут с потребителей, поскольку эти налоги включены в цену продажи.
Соответственно, с точки зрения налогового администрирования регистрация прямых налогов требует больше усилий, чем косвенных налогов.
Учтем это и посмотрим, как изменилась доля прямых налогов, уплачиваемых 1000 крупными компаниями, за последние годы.
Соответственно, количество прямых налогов, уплаченных в 2019 году, увеличилось более чем на 4.4 процентных пункта по сравнению с 2017 годом. В частности, если в 2017 году среди всех налогов (807 миллиардов), уплаченных 1000 крупными компаниями, доля прямых налогов составляла всего 252 миллиарда (или около 31,2%), то в 2018 и 2019 годах доля прямых налогов составила 35,6% (335 млрд в 2018 году, 378 млрд в 2019 году). Это говорит о качественных изменениях в структуре налогов», - написал Пашинян.
По словам премьера, тот факт, что 81 тысяча 534 рабочих мест были созданы или выведены из тени, также замечается у крупных налогоплательщиков.
«В частности, если крупные компании заплатили 173 млрд подоходного налога в 2018 году (этот налог вычитается из заработной платы), то в 2019 году наблюдается прогрессивный рост - 208 млрд драмов (рост на 20%).
В январе-декабре 2019 года 10 крупнейших налогоплательщиков выплатили в госбюджет около 257 млрд драмов, что примерно на 23 млрд драмов или примерно на 10% больше, чем в предыдущем году.
191 армянская компания заплатила за 2019 год более 1 млрд драмов налогов. В 2018 году таких компаний было 166, а в 2017 году - 141.
Аналогичным образом, в 2019 году 361 компания заплатила более 500 миллионов драмов в виде налогов. Количество таких компаний за аналогичный период прошлого года составило 320, в 2017 году - всего 285.
В 2019 году более 555 компаний уплатили прямые налоги свыше 100 млн драмов, в 2018 году таких компаний было 497, в 2017 году - 425», - написал Пашинян.