82549329_177248076989211_2281925410084093952_n
«Հայաստանը և Էստոնիան գտնվում են «բարիկադների» տարբեր կողմերում»․ ՀՀ-ում Էստոնիայի պատվավոր հյուպատոս (տեսանյութ)
«Ես իմ ուժերի ներածին չափով փորձում եմ Էստոնիայում հետաքրքրություն առաջացնել Հայաստանի նկատմամբ։ Հայաստանն ունի հետաքրքրություն Էստոնիայի նկատմամբ»,-«Ա1+»ի հետ զրույցում հայտնեց Հայաստանում Էստոնիայի պատվավոր հյուպատոս Ավետիք Ղուկասյանը՝ հավելով, որ, այնուամենայնիվ, Էստոնիան և Հայատանը գտնվում են «բարիկադի» տարբեր կողմերում, և սա իր ազդեցությունն է ունենում երկու երկրների հարաբերությունների վրա։ Հյուպատոսի խոսքով՝ էստոնիան ԵՄ-ի , ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիր է, Հայաստանը՝ այլ կառույցների։
«Սա է իրականությունը»,- նշում է նա։
Թե ինչպես արձագանքեցին Էստոնիայում Հայաստանում տեղի ունեցած իրադարձություններին, Ղուկասյանն ասում է՝ դրական, թեև այնտեղ կուզեին Հայաստանը տեսնել ավելի շատ վրացական ճանապարհով ընթացող, ավելի եվրոպամետ, դրա համար էլ այնտեղ ոգևորությունը մի փոքր ավելի զուսպ է։
Անդրադառանալով ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման ռեժիմի վերաբերյալ հարցադրմանը՝ հյուպատոսը նշեց, որ ամեն ինչ կախված կլինի նրանից, թե Հայաստանն ինչ հաջողություններ կունենա Հայաստան-Եվրամիություն «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին»  պայմանագրի իրականցման ոլորտում․
«Վիզայի ազատականացման հարցը ուղղակիորեն կախված է «ՍԵՊԱ»-ի պայմանագրի ընթացքից և հաջողություններից։ Իմ տեղեկություններով՝ Հայաստանը շատ լավ առաջ է գնում  որոշ ոլորտներում, որոշ ոլորտներ ժամանակացույցից հետ են ընկել։ Երբ այդ հարցերը լուրջ առաջընթաց կունենան, այդ ժամանակ վիզայի ազատականացումը կլինի իրականություն»։
Պատավավոր հյուպատոսը չի կարծում, որ վիզայի ազատականացման գործընթացը կարող է առաջ ընկնել համապարփակ համագործակցության իրականացման ընթացքից։
Ինչ վերաբերում է Հայաստան-ԵՄ այժմյան համագործակցությանը՝ հյուպատոսն այն գնահատում է անբավարար․
«Հայ արտահանողները, հնարավորություն ունենալով 6000-ից ավել ապրանք առանց մաքսային տուրքի Եվրոպա արտահանելու, շատ թույլ են օգտագործում այդ հոյակապ տնտեսական ռեժիմը։ Ընդամենը մի քանի երկիր ունեն աշխարհում նման ռեժիմ, որոնցից մեկը Հայաստանն է, բայց մեր արտահանողները գնում են նվազ դիմադրության ճանապարհով և հեռանկարի առումով կորցնում են տեմպը»։
Հյուպատոսը նաև ընդգծեց․
«Էստոնիան էլեկտրոնային կառավարման ոլորտում առաջին տեղն է կիսում Սինգապուրի հետ, իրենք համակարգային հարցեր են լուծել, և լրջագույն առաջընթաց ունեն։ Էստոնիան մոտենում է առանց փաստաթղթի հասարակություն կառուցելուն։ Հայաստանը նոր է այդ ճանապարհը սկսում։ Հայաստանում ուժեղ են ավելի շատ ծրագրավորման ոլորտի լուծումները, բայց էլեկտրոնային կառավարման համակարգը դեռ շատ հետ է Էստոնիայի նվաճած բնագծերից»։
Դեսպանը վստահ է, որ նոր պայմաններում, երբ երկրում բացակայում է  համակարգային կոռուպցիան, էլեկտրոնային կառավարման հարցերը շատ ավելի արագ տեմպերով առաջ կգնան։
«Նոյեմեբեր ամսին տեղի ունեցավ Հայաստան-Էստոնիա բիզնես ֆորումը, տեղի ունեցան հանդիպումներ, քննարկումներ տեսնեք՝ ինչ զարգացումներ կլինեն»,-նշեց նա։

82549329_177248076989211_2281925410084093952_n
«Я в меру своих сил пытаюсь вызвать в Эстонии интерес по отношению к Армении. У Армении есть интерес по отношению к Эстонии», - в беседе с «А1+» сообщил почетный консул Эстонии в Армении Аветик Гукасян, добавив, что, тем не менее, Эстония и Армения находятся по разные стороны от баррикад, и это оказывает влияние на отношения двух стран. По словам консула, Эстония – член ЕС, НАТО, Армения – других структур.
«Такова действительность», - отмечает он.
Как отреагировали в Эстонии на события в Армении, Гукасян говорит: положительно,  хотя здесь скорее хотели бы видеть Армению идущей по грузинскому пути, более проевропейской, поэтому здесь воодушевление немного  более сдержанно.
Обратившись к вопросу либерализации виз с ЕС, консул отметил, что все будет зависеть от того, какие успехи будут у Армении в реализации договора «О всеобьемлющем и расширенном партнерстве» Армения – Евросоюз:
«Вопрос либерализации виз непосредственно зависит от хода  и успеха договора «СЕПА» . По моим сведениям, Армения очень хорошо продвигается в некоторых сферах, некоторые сферы отстали от графика. Когда будут серьезный прогресс в этих вопросах, тогда либерализация виз станет действительностью».
Почетный консул не считает, что процесс либерализации виз может опередить ход осуществления всеобьемлющего сотрудничества.
Касательно сегодняшнего сотрудничества Армения – ЕС, консул оценивает его как неудовлетворительное:
«Армянские экспортеры, имея возможность без таможенной пошлины экспортировать в Европу свыше 6000 товров, очень слабо используют этот великолепный экономический режим. Всего несколько стран в мире имеют подобный режим, один из которых – Армения, но наши экспортеры идут по пути наименьшего сопротивления, и в плане перспективы теряют темп».
Консул также подчеркнул:
«Эстония разделяет с Сингапуром первое место в сфере электронного управления, они решили системные вопросы, и имеют серьезнейший прогресс. Эстония приближается к тому, чтобы построить общество без документов. Армения только начинает этот путь. В Армении сильнее больше решения в сфере программирования, но система электронного управления пока очень отстает от достигнутого Эстонией».
Консул уверен, что в новых условиях, когда в стране отсутствует системная коррупция, вопросы электронного управления будут продвигаться гораздо более быстрыми темпами.
«В ноябре состоялся бизнес-форум Армения – Эстония, состоялись встречи, обсуждения, посмотрим, как будут развиваться события», - отметил он.