Հեղափոխությունից հետո խորհրդարանական կյանքում այն, ինչ իշխանությունն
Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ անդրադառնալով ԱԺ-ի կողմից Երևանի աղբատար մեքենաների նվիրատվության վերաբերյալ քննիչ հանձնաժողովի կազմը չընդունելու մասին նախագծին։
Էդմոն Մարուքյանը հիշեցրեց, որ խորհրդարանի խոսնակը՝ Արարատ Միրզոյանը 2018թ․-ի դեկտեմբերին հայտարարել է, որ ԱԺ-ում քննիչ հանձնաժողով է ստեղծվել, և կա քաղաքական կամք՝ բոլոր անհայտ կամ կասկածելի իրադարձությունները պարզելու համար։
«Ես ապշած եմ, որ երկրի 2-րդ պաշտոնյան կարող է իր խոսքի արժեքի վերաբերյալ այդքան անլուրջ մոտեցում ունենալ, բայց դե իր գործն է, ամեն մարդ ինքն է ցույց տալիս այդ դիրքը կա՞, թե՞ չէ»,-ասաց Էդմոն Մարուքյանը։
Ընդդիմադիր խմբակցությանը զայրացրել է այն փաստը, որ երեկ ԱԺ-ում ասում
էին, որ դեմ են քվեարկելու նախագծին, բայց այսօր ասում են՝, որ «Իմ քայլը» չի քվեարկելու։
«Երկրում անլրջության շքերթ է, բայց մենք բոլորին սթափեցնելու ենք, որ մարդիկ երբ բան են խոսում, իրենց խոսքին հետևեն»,-ընդգծեց «Լուսավոր Հայաստան»-ի ղեկավարը։
Ի դեպ, եթե հանձնաժողովի կազմը ստեղծվեր, «Իմ քայլը» ունենալու էր 7 անդամ, իսկ մյուս 2 ուժերը՝ 2-ական ներկայացուցիչ։ Ըստ Էդմոն Մարուքյանի՝ իշխող ուժը վախեր ունի, որովհետև կասկածներ կան, բայց փոխանակ դրանք փարատեն, հակառակն են անում՝ խորացնում են։

83565806_162368331736875_4807400625769807872_n
После революцию, то это делает власть в  парламентской жизни – это констатация отхода от демократии, прозрачности.
В плане ограничения прав оппозиции это – начало плохой традиции.
Об этом в беседе с журналистами в парламенте сказал глава фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян, обратившись к проекту о непринятии НС состава следственной комиссии относительно дарения мусорных машин Еревана.
Эдмон Марукян напомнил, что спикер парламента Арарат Мирзоян в декабре 2018г. заявил, что в НС созвала следственная комиссия, и есть политическая воля для выяснения всех неизвестных или подозрительных событий.
«Я поражаюсь, что 2-й чиновник в стране может иметь столь несерьезный подход к ценности своих слов, но это – его дело, каждый человек сам демонстрирует, есть эта позиция или нет?» - сказал Эдмон Марукян.
Оппозиционную фракцию возмутил тот факт, что вчера в НС говорили, что проголосуют против проекта, но сегодня говорят, что «Мой шаг» не будет голосовать.
«В стране парад несерьезности, но мы всех приведем в чувству, чтобы люди следили за своими словами, когда они говорят»,  - подчеркнул глава «Светлой Армении».
Кстати, если бы композиция была создана, у «Моего шага» было бы 7 членов, а у остальных 2 сил – по 2 представителя. По мнению Эдмона Марукяна, правящая сила боится, потому что есть подозрения, но вместо того, чтобы развеять их, делают обратное – углубляют.