«Ոմանց գուցե Մանվել Գրիգորյանը անհրաժեշտ է ոչ թե կենդանի, այլ մահացած»․ փաստաբան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵԿՄ նախկին նախագահ Մանվել Գրիգորյանի պաշտպան Լեւոն Բաղդասարյանը չի բացառում, որ առաջիկա օրերին նամակով դիմի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։
Նա կառաջարկի, որ վարչապետի անմիջական հանձնարարությամբ ստեղծվի անկախ հանձնաժողով՝ «գնահատական տալու Մանվել Գրիգորյանի գործով այն անօրինականություններին, որոնք տեղի են ունեցել և ունենում են լիազոր մարմինների կողմից»։
«Այն,ինչ Մանվել Գրիգորյանի գործով է, ոչ թե դատավարություն է, այլ տևական խոշտանգում ՝ երկրի բարձրագույն իշխանության աչքի առաջ ։ Եթե այս գործառույթներից հետո համապատասխան դիքորոշում չի ներկայացվելու, նշանակում է որոշ անձանց, այդ թվում՝ դատարանին անհրաժեշտ է ոչ թե Մանվել Գրիգորյանը կենդանի, այլ մահացած ։ Այն սկզբունքով որ չկա մարդ, չկա խնդիր»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Լեւոն Բաղդասարյանը։
Հունվարի 15-ին դատարանը բավարարեց Գլխավոր դատախազության միջնորդությունը՝ Մանվել Գրիգորյանի խափանման միջոցը՝ կալանավորումը փոխարինեց ստորագրությամբ չհեռանալու տարբերակով։ Պաշտպանը պնդում է, որ այդ շատ վաղուց պետք է տեղի ունեցած լիներ, քանի որ արդեն 1,5 տարի է նրա մոտ հիվանդության սրացում էր նկատվում։
Խափանման միջոցի փոփոխությունից հետո էլ Մանվել Գրիգորյանի առողջական վիճակը մնում է նույնը։
Ըստ Լեւոն Բաղդասարյանի՝ նա գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում , վիճակը ծանր է, համարյա 24 ժամ միացված է թթվածնի ապարատը։
Երեկ նա դատարանում ներկայացրել է միջնորդություն, որպեսզի Մանվել Գրիգորյանին հնարավոր լինի տեղափոխվել Ֆրանսիայի այն բուժհաստատություն, որտեղ նախկինում նա բուժվել է։ Միջնորդությունը մերժվել է։
Այսօր Լեւոն Բաղդասարյանը պնդում էր, որ իր պաշտպանյալը հայաստանյան բուժհասատություններում չի կարող ստանալ լիարժեք բուժում։ Եթե հնարավոր լիներ դա, Մանվել Գրիգորյանի վիճակը վատթարացած չէր լինի՝ ստացիոնար բուժման ընթացքում։ Նա նաեւ մատնանշում է դեպք, որի արդյունքում վատթարացել է Մանվել Գրիգորյանի առողջական վիճակը։
«Նախորդ տարի այս օրերին Մանվել Գրիգորյանը գտնվում էր քաղաքացիական հիվանդանոցում, և պետական լիազոր մարմին ներկայացուցիչները ամենավայրագ, կոշտ ձևով ՝ կատետր կոչված սարքը պոկելով թևից, Գրիգորյանին տեղափոխեցին քրեակատարողական հիմնարկ»,- հիշեց նա։
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն արդեն վարույթ է ընդունել Մանվել Գրիգորյանի վերաբերյալ գործը, որը խոշտանգման եւ ապօրինի կալանքի փաստով է։

«Некоторым Манвел Григорян нужен не живым, а мертвым»: адвокат (видео)
Адвокат бывшего председателя СДЕ Манвела Григоряна Левон Багдасарян не исключает, что в предстоящие дни обратится с письмом к премьер-министру Николу Пашиняну.
Он предложит, что по непосредственному поручению премьер-министра будет создана независимая комиссия, чтобы «дать оценку тем беззакониям по делу Манвела Григоряна, которые произошли и происходят со стороны уполмоноченных органов».
«То, что по делу Манвела Григоряна, это – не судебное производство, а длительная пытка на глазах у верховной власти страны. Если после этих функций не будет представлена соответствующая позиция, значит, некоторым лицам, в том числе суду нужен не живой, а мертвый Манвел Григорян. По принципу нет человека, нет проблемы», - в беседе с журналистами сказал Левон Багдасарян.
15-го января суд удовлетворил ходатайство Генеральной прокуратуры – заменил меру пресечения Манвела Григоряна арест на подписку о невыезде. Адвокат утверждает, что это должно было произойти очень давно, поскольку уже 1,5 лет у него наблюдается обострение болезни.
Поле изменения меры пресечению состояние здоровья Манвела Григоряна остается тем же.
По мнению Левона Багдасаряна, он находится в реанимационном отделении, состояние тяжелое, почти 24 часа подключен к кислородному аппарату.
Вчера она подала в суд ходатайство, чтобы Манвела Григоряна было возможно переместить в медучреждение Франции, где раньше он лечился. Ходатайство было отклонено.
Сегодня Левон Багдасарян утверждал, что его подзащитный не может получить полноценного лечения в армянских медучреждениях. Если б это было возможным, состояние Манвела Григоряна не ухудшилось бы в процессе стационарного лечения. Он также указывает на случай, в результате которого ухудшилось состояние здоровья Манвела Григоряна.
«В эти дни прошлого года Манвел Григорян находился в гражданской больнице, и представители государственного уполномоченного органа самым диким, жесткким способом, вырвав с руки катетер, переместили Григоряна в уголовно-исполнительное учреждение», - вспомнил он.
Европейский суд по правам человека уже принял к производству дело о Манвеле Григоряне по факту пытки и незаконного ареста.