«Սպանվել է այն գաղտնիքը, որի կրողն էր նա»․Տիգրան Խզմալյանը՝ Գեորգի Կուտոյանի մահվան դեպքի մասին (տեսանյութ)
«Մենք չենք կարող այս ամենում չտեսնել քաղաքական աստառ, որովհետև նա շարքային պաշտոնյա չէր, նա գլխավորում էր ուժային կառույցներից մեկը, ընդ որում՝ հենց այն պահին, երբ հասարակական ընդվզումը Ապրիլյան պատերազմից հետո, ՊՊԾ գնդի գրավման ժամանակ և 2018 թվականի գարնան իրադարձությունների ժամանակ հասել էր գագաթնակետին»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց Հայաստանի Եվրոպական կուսակցության համանախագահ Տիգրան Խզմալյանը՝ անդրադառնալով ԱԱԾ նախկին տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի մահվան դեպքին։
«Եթե պատկերավոր բնորոշենք, ապա մենք հերթական անգամ համոզվում ենք, որ վթարի ժամանակ առաջացած ծակերը փակելու համար թավիշը լավագույն լուծումը չէ»,-նշում է Խզմալյանը՝ հավելելով, որ սա է պատճառը, որ թավշյա հեղափոխությունից հետո սկսվեց հակահեղափոխությունը։
Խզմալյանն ընդգծում է, որ իրենց համոզմամբ ևս՝ պետական ապարատը դիմադրում է, քանի որ  Հայաստանը  մնում  է հետսովետական երկիր։
Խզմալյանն ընդգծում է նաև․«Սպանվել է ոչ այնքան Կուտոյանը, սպանվել է այն ինֆորմացիան, այն ճշմարտությունը, այն գաղտնիքը, որի կրողն էր նա»։
Ինչ վերաբերում է դատական համակարգին, Տիգրան Խզմալյանն ասում է՝ դատավորները եղել և շարունակում են մնալ «զավթիչների սպասավորները»․
«Մեր գլխավոր խնդիրն այն է, որ իշխանության եկած ուժերը ձևացնում են, որ կարելի է ներքին բարեփոխումներով փոխել երկրի վիճակը։ Երկրի իրավիճակը կփոխվի, և մեր խնդիրները կլուծվեն միայն ռուսական զավթիչ ուժից ազատվելուց հետո, և ինչպես ցույց  է տալիս ժամանակը, ո՛չ դատական համակարգը, ո՛չ մամուլը, ո՛չ խորհրդարանը իրականում չեն համապատասխանում մարտահրավերներին, շարունակում են գործել նույն տրամաբանությամբ, և ստրկամիտ և  գաղութացված երկրի պատկերը չի փոխվում»,- ասաց նա։

«Убита та тайна, носителем которой он являлся»: Тигран Хзмалян о смерти Георгия Кутояна (видео)
«Мы не можем не видеть во всем этом политической подоплеки, потому что он не был рядовым чиновником, он возглавлял одну из силовых структур, причем именно в тот момент, когда общественное возмущение после Апрельской войны, во время захвата полка ППС и событий весной 2018 года достигло апогея»,- в беседе с «А1+» подобную точку зрения высказал сопредседатель Европейской партии Армении Тигран Хзмалян, коснувшись кончины бывшего директора СНБ Георгия Кутояна.
«Если образно охарактеризовать, мы в очередной раз убеждаемся, что для того, чтобы заткнуть возникшие во время аварии дыры бархат – не лучшее решение»,- отмечает Хзмалян, добавляя, что в этом причина того, что после бархатной революции началась контрреволюция.
Хзмалян подчеркивает, что и по  их убеждению государственный аппарат сопротивляется, поскольку Армения остается постсоветской страной.
Хзмалян также подчеркивает: «Убит не столько Кутоян, убита та информация, та истина, та тайна, носителем которой он являлся».
Касательно судебной системы, Тигран Хзмалян говорит: судьи были и продолжают оставаться «слугами захватчиков»:
«Наша главная проблема в том, что пришедшие к власти делают вид, что можно внутренними реформами изменить ситуацию в стране. Ситуация в стране изменится, и наши проблемы решатся только после освобождения от российской захватнической силы, и как показывает время, ни судебная система, ни пресса, ни парламент в действительности не соответствуют вызовам, продолжают действовать по той же логике, и образ раболепной и колонизированной страны не меняется»,- сказал он.