Նախագահ Արմեն Սարգսյանը Ցյուրիխում հանդիպել է ֆրանսիական Thales Group-ի ներկայացուցիչների հետ (տեսանյութ)
Աշխատանքային այցով Շվեյցարիայի Համադաշնությունում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Ցյուրիխում հանդիպել է աշխարհի առաջատար տեխնոլոգիական ընկերություններից մեկի՝ ֆրանսիական Thales Group-ի՝ միջազգային զարգացման հարցերով Լատինական Ամերիկայում և Եվրասիայում գլխավոր փոխնախագահ Հերվե Դեմանի և ընկերության նախկին փոխնախագահ Ռաֆայել Էսկինազի հետ։
Զրուցակիցները շարունակել են ընկերության ղեկավարության հետ նախորդ հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և համագործակցության հավանական ուղղությունների շուրջ քննարկումները:
Նրանք անդրադարձել են նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտում գործակցությանը, մասնավորապես, արհեստական բանականության, թվային տվյալների կառավարման և մի շարք այլ ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:
Եվս մեկ անգամ ընդգծելով Հայաստանում նորագույն տեխնոլոգիաների և գիտության զարգացմանն ուղղված՝ նախագահական ATOM (Advanced Tomorrow) նախաձեռնության շրջանակում համագործակցության իրենց պատրաստակամությունը` ընկերության ներկայացուցիչներն ասել են, որ Հայաստանը ունի բարձրակարգ մարդկային կապիտալ, լավ կրթական ու տեխնոլոգիական հիմքեր, ինչը Thales-ի նման ընկերության համար շատ կարևոր է և ամուր հիմք է ստեղծում արդյունավետ համագործակցության համար:

Президент Армен Саркисян в Цюрихе встретился с представителями французской компании “Thales Group” (видео)
Находящийся с рабочим визитом в Швейцарской Конфедерации президент Республики Армения Армен Саркисян в Цюрихе встретился с генеральным вице-президентом по вопросам международного развития в Латинской Америке и Евразии французской компании “Thales Group” Герве Деманом и бывшим вице-президентом компании Рафаэлем Эскиназом.
Собеседники продолжили обсуждения договоренностей, достигнутых в ходе предыдущих встреч с руководством компании, и вопросов возможных направлений сотрудничества.
Они коснулись сотрудничества в сфере новейших технологий, в частности, реализации совместных программ в области искусственного интеллекта, управления цифровыми данными и в ряде других сфер.
Еще раз подчеркнув свою готовность к сотрудничеству в рамках инициативы президента РА ATOM (Advanced Tomorrow), направленной на развитие новейших технологий и науки в Армении, представители компании сказали, что Армения имеет высококлассный человеческий капитал, хорошие образовательные и технологические основы, что очень важно для такой компании, как “Thales Group”, и создает прочную основу для эффективного сотрудничества.