Նախնական մաքսային հայտարարագիր ներկայացրած քաղաքացիները պետք է շտապեն մաքսազերծել ավտոմեքենաները սահմանված ժամկետում
Ավտոմեքենայի ներկրման համար 2019թ. նախնական մաքսային հայտարարագիր ներկայացրած քաղաքացիներին ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն հիշեցնում է հայտարարագրի գործողության ժամկետը լրանալու մասին:
Որպեսզի մաքսազերծման ժամանակ կիրառվեն 2019թ. դրույքաչափերը, մաքսային ձևակերպման բոլոր գործողությունները պետք է իրականացվեն նախնական մաքսային հայտարարագրի գրանցմանը հաջորդող 30 օրացուցային օրվա ընթացքում: Այսինքն` պետք է ավտոմեքենան տեղակայել մաքսային հայտարարագրում նշված մաքսային հսկողության գոտում, այդ մասին տեղեկացնել մաքսային մարմնին, ինչպես նաև ծանուցել մաքսային հայտարարագրում ներկայացված տեղեկությունների փոփոխության դեպքում կատարված լրացումների մասին:
Նախնական մաքսային հայտարարագիրը ներկայացնելուց հետո օրենքով նախատեսված ողջ գործընթացը 30 օրում չկատարելու դեպքում մաքսազերծման ժամանակ հիմք են ընդունվելու 2020թ. ուժի մեջ մտած ԵԱՏՄ շրջանակում գործող դրույքաչափերը:

Граждане, предварительно подавшие таможенную декларацию, должны спешить растаможивать автомобили
Для импорта автомобиля в 2019 году Комитет по государственным доходам Армении напоминает гражданам, представившим предварительную таможенную декларацию, об истечении срока действия декларации.
Чтобы во время растаможки были применены ставки 2019 года, все действия по таможенному оформлению должны быть произведены в течение 30 календарных дней после регистрации предварительной таможенной декларации. То есть, необходимо разместить автомобиль в зоне таможенного контроля, указанной в таможенной декларации, уведомить об этом таможенный орган, а также уведомить о дополнениях, внесенных в случае изменения сведений, представленных в таможенной декларации.
В случае невыполнения всего предусмотренного законом процесса после представления предварительной таможенной декларации в течение 30 дней при растаможке за основу будут приниматься ставки, вступившие в силу в рамках ЕАЭС.