83009225_2936788839707116_1117675169024835584_n
ԶԼՄ-ներում տեղեկություններ էին տարածվել, որ հնարավոր է՝ Արցախի «բուֆերային» գոտում  ռուս խաղաղապահներ տեղակայվեն։
«Այս թեման տեւական ժամանակ է, ինչ ռուսական փորձագիտական սեկտորի (Մարկեդոնով, Կոլերով, Տարասով) ուշադրության առանցքում է։ Ընդ որում, փորձը ցույց է տալիս, որ նման փորձագիտական շրջանակների կողմից որոշակի թեմաների հրապարակ նետելը երբեք պատահական չի արվում: Ավելին, որոշ ռուսական լրատվականներ («Ռեգնում», «Նոյեւ Կովչեգ», «Կովկազկի Ուզել» եւ այլն) լծված են Արցախի հարցի կարգավորման բանակցային գործընթացներում որոշակի «սլիվներ» տարածելու եւ խաղաղապահների թեման անընդհատ տարբեր առումներով «ռասկրուտկա» անելու գործին»,- գրել է «Փաստ» թերթը։
Այս առթիվ մեկնաբանություն ստանալու համար «Ա1+»-ը կապ հաստատեց Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի մամուլի խոսնակ  Սենոր Հասրաթյանի հետ։ «Ուրեմն դա քաղաքականություն է։ Պաշտպանության բանակը քաղաքականությամբ չի զբաղվում»,- ասաց Հասրաթյանը «Ա1+»-ին։
Ճշտող հարցին, թե նա բացառո՞ւմ է խաղաղապահների տեղակայումը, վերջինս պատասխանեց, թե ինչպե՞ս բացառի կամ չբացառի, և խորհուրդ տվեց զանգահարել Արցախի արտգործնախարարություն․ «Դա քաղաքականություն է։ Բանակը մի՛ խառնեք դրա մեջ»։
Արցախի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Սարգսյանը մեր հարցին ի պատասխան ասաց, որ նախ Արցախը բուֆերային գոտիներ չունի, և տարատեսակ ոչ պաշտոնական  նորություններ նախարարությունը չի մեկնաբանում։
Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը խաղաղապահների տեղակայման մասով նույնպես նշեց, որ Արցախը բուֆերային գոտի հասկացողությունը չունի և այդպիսի գաղափար առհասարակ չկա։
«Այսպիսի տերմինաբանությունը, կարծում եմ, ինքնին արդեն հնացած է և չի արտացոլում իրականությունը։ Ինչ վերաբերում է խաղաղապահների տեղակայմանը՝ հարցը պարբերաբար քննարկվում է։ Արցախյան կողմն ընդհանրապես դեմ չէ խաղաղապահների տեղակայման, բայց մենք ունենք հստակ դիրքորոշում՝ երբ դա կարող է տեղի ունենալ։ Այն ժամանակ, երբ որ վերջնականապես բոլոր հարցերը կարգավորվեն, որևէ բաց հարց չմնա․ Արցախը ճանաչի Ադրբեջանը, Ադրբեջանը ճանաչի Արցախի Հանրապետությունը։ Միգուցե այդ ժամանակ ինչ-որ խաղաղապահներ տեղակայվեն միայն երկու պետությունների սահմանների երկայնքով»,- ընդգծեց Բաբայանը։
ԱՀ նախագահի մամուլի խոսնակը սակայն նշեց, թե արդյոք կլինի՞ նպատակահարմար, թե՞ ոչ տեղակայումը․
«Բացի այդ սա միակ հակամարտության գոտին է, որտեղ խաղաղությունն ու կայունությունը պահպանվում է սեփական ուժերով»։ Սա, ըստ Բաբայանի, ցույց է տալիս, որ և՛ տեսականորեն, և՛ պրակտիկորեն հնարավոր է, որ այդ երկու սուբյեկտները՝ Ադրբեջանը և Արցախը, գոյատևեն որպես հարևաններ և սեփական ուժերով պահպանեն կայունությունը և խաղաղությունը։
Մամուլի խոսնակը ասաց, որ միգուցե նաև խաղաղապահների տեղակայման անհրաժեշտությունը չլինի, որովհետև եթե խնդրի՝ չկարգավորված վիճակում պահպանվում է այդ խաղաղությունը և կայունությունը, բնական է, որ դա հնարավոր է պահպանել սեփական ուժերով։
Իսկ, թե ո՞ր պետությունների զորքերի համամասնությամբ, պատասխանեց․ «Այս ամենն այնքան հեռավոր ապագայի խնդիր է, այնքան տեսական է, որ դա պետք է քննարկվի հակամարտող կողմերի միջև՝ Ադրբեջան, Արցախ, Հայաստանի Հանրապետություն, ինչպես նաև Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների շրջանակներում։ Խոսել խաղաղապահների մասին, նրանց կազմի՝ սա, գիտեք, մի քիչ քաղաքական «կիկոսության» է նման։ Դրա համար պետք է լինել իրատես։ Տեսանելի ապագայում նման հարց չի կարող լինել։ Մենք խոսում ենք տեսական մի գաղափարի մասին, որը հակամարտության վերջնական կարգավորումից հետո միայն կարող քննարկվել, այն էլ միայն սահմանների երկայնքով, ուրիշ ոչ մ ի տեղ չի կարող տեղակայվել»։

83009225_2936788839707116_1117675169024835584_n
В СМИ распространилась информация, что в «буферной» зоне Арцаха могут быть размещены российские миротворцы.
«Эта тема долгое время находится в центре внимания российского экспертного сектора (Маркедонов, Колеров, Тарасов). Причем, опыт показывает, что выброс некоторых тем подобными экспертными кругами никогда не совершается случайно. Более того, некоторые россиские СМИ («Регнум», «Ноев Ковчег», «Кавказский Узел» и другие) заняты распространением определенных «сливов» в переговорных процессах по урегулированию арцахского вопроса и постоянной «раскрутки» темы миротворцов по различным поводам»,  - написала газета «Паст».
Для получения комментария по этому поводу «А1+» связялся с пресс-секретарем Армии обороны Арцахской Республики Сенором Асратяном. «Значит это политика. Армия обороны не занимается политикой», - сказал Асратян «А1+».
На уточняющий вопрос, исключает  ли он размещение миротворцев, последний ответил,  как исключать или не исключать, и порекомендовал позвонить в Министерство иностранных дел Арцаха: «Это – политика. Не вмешивайте в это армию».
Пресс-секратарь МИД Арцаха Ани Саркисян в ответ на наш вопрос сказала, что во-первых у Арцаха нет буферных зон, и различные неофициальные новости министерство не комментирует.
Пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян по части размещения миротворцев также отметил, что в Арцахе нет понятия буферной зоны, и такой идеи вообще нет.
«Такая терминалогия, думаю, уже сама по себе устарела, и не отражает действительность. Что касается размещения миротворцев, вопрос периодически обсуждается. Арцахская сторона вообще не против размещения миротворцев, однако у нас есть конкретная позиция, когда это может иметь место. Тогда, когда окончательно урегулируются все вопросы, не останется ни одного открытого вопроса – Арцах признает Азербайджан, Азербайджан признает Республику Арцах. Возможно в это время какие-то миротворцы будут размещены вдоль границ двух государств», - подчеркнул Бабаян.
Пресс-секратарь министра АР, однако, отметил, что будет ли размещение целесообразным или нет?
«Кроме того, это – единственная зона конфликта, где мир и стабильность сохраняются собственными силами». Это, по мнению Бабаяна, показывает, что и теоретически,  и практически возможно, что эти два субьекта – Азербайджан и Арцах – будут существовать как соседи и своими силами будут сохранять стабильность и мир.
Пресс-секретарь сказал, что возможно не будет необходимости в размещении миротворцев, поскольку если этот мир и стабильность сохраняется в состоянии неурегулированной проблемы, разумеется, это возможно сохранить собственными силами.
А пропорциональностью войск каких государств? «Все это является проблемой столь далекого будущего, настолько теоретической, что это должно обсуждаться конфликтующими сторонами – Азербайджан, Арцах, Республика Армения, а также в рамках стран-сопредседателей Минской группы. Говорить о миротворцах, их составе – это, знаете, немного похоже на политическое «кикосовство». Для этого нужно быть реалистом. В обозримом будущем подобного вопроса не может быть. Мы говорим о теоретической идее, которая может обсуждаться только после окончательного урегулирования конфлита, а именно, только вдоль границ, нигде больше не может быть размещено».