Օրացույց․ 15-ը հունվարի․ «Մենք զինվորիկներ չենք, Հայաստանն էլ կազարմա չի»․ Բազեյանը՝ Քոչարյանին (տեսանյութ)
Ավելի քան մեկ ամիս է անցել «Դրո»-ի գործով դատարանի հրապարակած դատավճռից, որով մի քանի սպանության եւ այլ հանցանքների մեջ մեղադրվող 11 անձ ստացան պատժաժամկետներ: Բոլոր մեղադրյալները Դաշնակցության անդամներ էին: Երեքին դատարանը դատապարտեց մահվան:
1997-հունվարի 15-ին Հայաստանի դատախազությունն այս դատավճիռը բողոքարկում է, մասնավորապես, ըստ դատախազության, Հրանտ Մարգարյանի ստացած 5 տարին քիչ է, դատարանը նրա հանդեպ չհիմնավորված մարդասիրություն է ցուցաբերել: Հենց այդ պատճառով, Մարգարյանի գործն ուղարկվում է նոր դատաքննության:
1998-ի հունվարի 15-ին ընդդիմադիր կուսակցություններն ու Շենգավիթի փախստականները Բաքվի ջարդերի առիթով երթով գնում են Ծիծեռնակաբերդ: Պետական կառույցներից ոչ ոք այս երթին չի միացել: Երթի մասնակիցները ճարտարապետների տանը շարունակում են հիշել Բաքվի ջարդերը: Այստեղ պահանջում են, որ միջազգային հանրությունն էլ միանա իրենց:
1999-ի այս օրերին Դաշնակցությունը հայ ժողովրդին կոչ է անում հունվարի 16-ին չօգտվել հեռախոսակապից: Ընդամենը մեկ օր առաջ է «Արմենթելը» ժամանակավորապես չեղյալ համարել րոպեավճարը բարձրացնելու որոշումը: Դաշնակցությունն, այնուամենայնիվ, անջատում է : Ժողովուրդը համաձայն է Դաշնակցության հետ, բայց դա հարցի լուծում չէ: Չեռնոբիլի վթարված ատոմակայանում աշխատած հայորդիների համար Հայաստանում ստեղծվել է ռադիացիոն բժշկության կենտրոն, որտեղ հաշվառված է 2 հազար 80 չեռնոբիլցի: Յուրաքանչյուր հիվանդի բուժման համար պետությունը վճարում է 173 հազար դրամ: ՄԱԳԱՏԵ-ի աջակցությամբ ձեռք է բերվել ռադիոիզոտոպային տոմոգրաֆ, որից օգտվում են չեռնոբիլցիները եւ երեխաները:
2001-ի հունվարի 15-ին նախկին քաղաքապետ Ալբերտ Բազեյանը վերջապես ամբողջ ձայնով խոսում է քաղաքապետի պաշտոնում Ռոբերտ Քոչարյանի հետ ունեցած տարաձայնությունների մասին: Նախագահը պահանջում էր մի քանի օրում լուծել խնդիրներ, շահել դատեր, լուծել քաղաքապետարանի ֆինանսավորման հարցը: Պաշտոնանկությունից հետո պարոն Բազեյանը կդիմի որպեսզի վերականգնի հաշմանդամ ազատամարտիկի նպաստն ու թոշակը: Նույն օրը նախկին քաղաքապետ Ալբերտ Բազեյանը դուրս է գալիս «Երեւան» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի կազմից: Առանց առարկության հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ է դառնում քաղաքապետ Ռոբերտ Նազարյանը:
2001-ի հունվարի 17-ից կիրականացվեն համատարած հոսանքազրկումներ էլեկտրաէներգիայի մատակարարման դիմաց չվճարողների շրջանում: Դրանք հիմնականում բյուջետային հիմնարկություններն են: Միայն քաղաքապետարանը 3 միլիարդ պարտք ունի Էլեկտրացանցին 15 միլիարդ դրամից: 5 միլիարդը բնակչությանն է:
Մշակույթի նախարարությունը 2001-ի այս օրերին հաջողությամբ ավարտել է Ազգային Պատկերասրահի գեղարվեստական արժեքների գույքագրումը: Սա վերջին 63 տարվա առաջին գույքագրումն է, պատկերասրահից բացակայում է հայ հեղինակների 53 ստեղծագործություն, որոնցից են Այվազովսկու, Բաժբեուկ Մելիքյանի Ստեփան Ալաջաջյանի, Հակոբ Հակոբյանի գործերը: Դրանք, այո, անհայտացել են, բայց դա, ըստ Մշակույթի նախարարի, թալանի արդյունք չէ, դա մամուլն է թալան կոչում:
Սահմանադրության խորհրդարանական տարբերակի կողմնակից 6 քաղաքական ուժերը ժողովրդին կոչ են անում դուրս գալ պայքարի, որպեսզի հանրաքվեի դրվի եւ իրենց եւ Ռոբերտ Քոչարյանի նախագիծը: Արամ Սարգսյանը հաշվարկել է, որ եթե Հայաստանում ապրում է 3 միլիոն մարդ, Հանրաքվեին պիտի մասնակցի 2,2 միլիոնը: 2011-ի հունվարի 15-ին ԱԼՄ-ի աշխատակազմը որոշում է դատական հայց ներկայացնել ՀՌԱՀ-ի դեմ իրենց եթերազրկելու եւ մի կտոր հացից զրկելու համար: ԱԼՄ-ին եթերազրկելն, ըստ Տիգրան Կարապետյանի, քաղաքական որոշում էր: Կարապետիչը հերքում է լուրերը, թե առաջիկա ընտրություններում իշխանություններն իրեն օգտագործելու են որպես կեղծ ընդդիմադիր:
2012-ի հունվարի 12-ին Երեւանի պետական ճարտարագիտական եւ ճարտարապետության եւ շինարարության պետական համալսարաններին ոչինչ այլեւս չի կարող բաժանել: 23 տարի առաջ նրանց միջեւ կառուցված պատը քանդվում է:

Календарь․ 15-е января․ «Мы – не солдатики, Армения – не казарма»: Базеян - Кочаряну (видео)
Прошло более месяца после оглашенного судом приговора по делу «Дро», по которому 11 человек, обвиняемых в нескольких убийствах и прочих преступлениях, получили сроки наказания. Все обвиняемые были членами Дашнакцутюн. Троих суд осудил на смертную казнь.
15-го января 1997 года прокуратура Армении обжаловала этот приговор, в частности, согласно прокуратуре, 5 лет, полученных Грантом Маргаряном, недостаточно, суд проявил к нему необоснованный гуманизм. Именно по этому дело Маргаряна отправляют на новое судебное расследование.
15-го января 1998 года оппозиционные партии и беженцы Шенгавита в связи с погромами в Баку идут в Цицернакаберд. Никто из государственных структур не присоединился к этому шествию. Участники шествия в доме архитекторов продолжают вспоминать Бакинские погромы. Здесь требуют, чтобы к ним присоединилась и международная общественность.
В эти дни 1999 года Дашнакцутюн призывает армянский народ 16-го января не пользоваться телефонной связью. Всего день назад «Арментел» временно признал недействительным решение о повышении поминутной оплаты. Дашнакцутюн, тем не менее, отключает. Народ согласен с Дашнакцутюн, но это – не решение вопроса. Для армян, работавших на аварийной атомной станции в Чернобыле, в Армении был создан центр радиационной медицины, где зарегистрировано 2 тысяч 80 чернобыльцев. Для лечения каждого больного государство платит 173 тысяч драм. При поддержке МАГАТЕ приобретен радиоизотопный томограф, которым пользуются чернобыльцы и дети.
15-го января 2001 года бывший мэр Альберт Базеян наконец в полный голос говорит о разногласиях, которые у него были с Робертом Кочаряном в должности мэра. Президент требует в течение нескольких дней решить проблемы, выиграть суды, решить вопрос финансирования мэрии. После отставки господин Базеян обратится, чтобы восстановить пособие и пенсию воина-освободителя – инвалида. В тот же день бывший мэр Альберт Базеян выходит из состава совета попечителей фонда «Ереван». Без возражений председателем совета попечителей становится мэр Роберт Назарян.
С 17-го января 2001 года будут проводиться повсеместные отключения электричества среди неплательщиков за электроэнергию. Это в основном бюджетные учреждения. Из 15 миллиардов драм долга электросети только долг мэрии составляет 3 миллиардов. 5 миллиардов – долг населения.
Министерство культуры в эти дни 2001 года успешно завершило инвентаризацию художественных ценностей Национальной Галереи. Это – первая инвентаризация за последние 63 года, из картинной галереи отсутствуют 53 произведения армянских авторов, среди которых работы Айвазовского, Бажбеука Меликяна, Степана Аладжаджяна, Акопа Акопяна. Да, они исчезли, но это, по мнению министра культуры, не результат грабежа, грабежом это называет пресса.
6 политических сил, являющихся сторонниками парламентского варианта Конституции, призывают народ выйти на борьбу, чтобы поставить на референдум проект их и Роберта Кочаряна. Арам Саркисян рассчитал, что если в Армении живут 3 миллиона человек, в референдуме должны участвовать 2,2 миллиона. 15-го января 2011 года персонал АЛМ решает подать судебный иск против НКРТ из-за того, что их лишили эфира и куска хлеба. Лишение эфира АЛМ, по мнению Тиграна Карапетяна, было политическим решением. Карапетыч опровергает слухи, что на предстоящих выборах власти будут использовать его в качестве фальшивого оппозиционера.
12-го января 2012 года Ереванский государственный инженерный университет и Государственный университет архитектуры и строительства больше ничто не может разделить. Стена, построенная между ними 23 года назад, разрушается.