Ավիատոմսը գնելիս ամեն ինչ կարդալ շատ մանրամասն․ Ռևազյանը՝ Ryanair-ի մասին
Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի նախագահ Տաթևիկ Ռևազյանը, անդրադառնալով Ryanair ավիաընկերության առաջարկած տոմսերի սակագներին, հայտարարեց, որ դրանք կարող են նաեւ թանկ լինել․
«Բոլոր ավիատոմսերը չեն 30 եվրո, շատ թանկ տոմսեր էլ կարող են լինել։ Լոուքոսթեր չի նշանակում էժան գին, նշանակում է, որ ավիաընկերությունը խնայում է իր ծախսերը, որը հնարավորություն է տալիս նվազեցնել ավիատոմսերի գները»,-ասաց նա։
Միաժամանակ 30 եվրոյով տոմս գնելու հնարավորության դեպքում էլ Տաթևիկ Ռևազյանը հորդորում է ուշադիր լինել, քանի որ դա  վճարվում է բուն ավիատոմսի համար։
«Այսինքն՝ Ryanair-ի պարագայում դա նշանակում է, որ շատ փոքր բեռ է թույլատրվում վերցնել, որը կարող է տեղավորվել աթոռի տակ։ Կոնկրետ չափսերը չեն գրել, բայց ասում են, որ դա պետք է կարողանա տեղավորվել աթոռի տակ։ Եթե ուզում եք՝ այլ չափսի ճամպրուկ, դրա համար արդեն մի փոքր ավել պետք է վճարել։ Եթե ուզում եք իմանալ, որ հստակ տեղ է պահված օդանավի մեջ, դա կրկին գումար է։ Ընդհանրապես այն գինը, որը երևում է կայքում, բուն ավիատոմսի գինն է»։
Ռևազյանը վստահեցնում է, որ ավիաընկերություններն իրենց կայքում տեղեկություններն այնպես են տեղադրում, որ հետո շատ դժվար կլինի ասել, թե նման բան ուղևորին չի տեղեկացվել։
Ռևազյանը ընդգծում է նաև, որ Ryanair ավիաընկերությունն ունի տոմսերի այնպիսի տարբերակներ, որոնք պահանջում են օնլայն check-in անել արդեն տնից և օդանավակայան գալ արդեն նստելու կտրոնը ձեռքին: Դա չանելու պարագայում  օդանավակայանում նրանից գանձելու են հավելյալ գումարը:
Ռեւազյանը հորդորում է ավիատոմսը գնելիս ամեն ինչ կարդալ շատ մանրամասն։
Տաթեւիկ Ռևազյանն անդրադարձավ նաև Եվահանձնաժողովի կողմից Քաղավիացիայի կոմիտեի նկատմամբ խիստ վերահսկողություն սահմանելուն։ Տեղեկացրեց, որ շատ լուրջ պատրաստվում են աուդիտին, որը տեղի է ունենալու փետրվարի 3-ից 7ը, շատ լուրջ կազմով են ներկայանալու, ինչը, ըստ Ռևազյանի, ձեռնտու է մեզ համար․

Что нужно подробно прочесть при покупке авиабилета: Ревазян – о Ryanair
Поддержи А1+!Председатель Комитета гражданской авиации Татевик Ревазян, обратившись к билетам, предлагаемым авиакомпанией Ryanair, заявила, что они также могут быть дорогими:
«Не все билеты стоят 30 евро, могут быть и очень дорогие билеты. Лоукостер не означает низкую цену, это значит, что авиакомпания экономит свои расходы, что дает возможность снизить цены на авиабилеты», - сказала она.
В то же время, при возможности покупки билетов за 30 евро Татевик Ревазян призывает быть внимательными, поскольку это – оплата за сам авиабилет.
«То есть в случае Ryanair это значит, что разрешается взять очень небольшой багаж, который может уместиться под креслом. Конкретные размеры не написаны, но говорят, что это должно уместиться под креслом. Если хотите чемодан другого размера, для этого нужно заплатить уже немного больше. Если хотите знать, что в самолете закреплено конкретное место, это – также дополнительная сумма. В целом сумма, которая видна на сайте, это – цена за сам авиабилет».
Ревазян заверяет, что авиакомпании размещают на своих сайтах информацию таким образом, что потом будет очень трудно сказать, что пассажиру не было сообщено об этом.
Ревазян также подчеркивает, что у авиакомпании Ryanair есть такие варианты билетов, которые потребуют онлайн check-in уже из дома и прийти в аэропорт уже с посадочным талоном в руках. Если это не будет сделано, в аэропорту у них будет взыскана дополнительная сумма.
Ревазян призывает при покупке авиабилетов все читать очень подробно.
Татевик Ревазян также обратилась к установлению строгого контроля над Комитетом гражданской авиации со стороны Еврокомиссии. Сообщила, что очень серьезно готовятся к аудиту, который будет иметь место с 3-го по 7-е февраля, они предстанут в очень серьезном составе, что, по мнению Ревазян, выгодно для нас: