81930693_514355969186708_8035344027916173312_n
2018 թվականից հետո ընդդիմադիր դաշտը ամայացած էր, հիմա իշխանության համար պայքարում են ոչ միայն խորհրդարանական 2 ուժերը, այլեւ արտախորհրդարանական ուժերը, որոնց շանսերը տարբեր են, կարծում է քաղտեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանը։
«Օրինակ՝ «Դաշնակցություն» կուսակցության շանսերը ավելի քիչ է, որովհետև ժողովուրդը հիշողություն ունի: Խարիզմատիկ լիդեր ընդդիմադիր դաշտից այս պահին չկա, կարող է հավակնել Արթուր Վանեցյանը, բայց առայժմ քաղաքական հայտարարություն չի եղել, բայց շանսերը մեծ են շատ: Իշխանությունը գնում է նախագահական և կիսանախագահականի, որին ես կողմ եմ, քանի որ Հայաստանը պառլամենտական երկիր չէ»,- ասում է նա:
Քաղտեխնոլոգի կարծիքով՝ Նիկոլ Փաշինյանը տնտեսանան լիդեր չէ, նա ավելի շատ քաղաքական լիդեր է և «ցանկանում է լինել նախագահի դերում»:
Անդրադառնալով Իրան-ԱՄՆ վերջին զարգացումներին՝ Կարեն Քոչարյանը նշեց.
«Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև ինչ եղավ, մատների արանքով չի կարելի նայել: Պետք է միշտ պատրաստ լինել և սպասել սրությունների: Արցախի շուրջ զարգացումներից պետք է զգույշ լինել»,- ասաց նա:
Կարեն Քոչարյանը կարծում է, որ քաղաքական խնդիրներից այն է, որ նախարարությունները չեն աշխատում հասարակության հետ, ինչը չկար նաեւ նախկինում:
Քաղտեխնոլոգը, անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի մեկուկես տարվա գործունեությանը և նրա հեղինակությանը նշեց․
«Նիկոլ Փաշինյանը մարդ է, մեզ նման մսից և արյունից, կարող է անել նաև սխալներ, ասել՝ ամեն ինչ լավ է, սխալ կլինի կամ ասել՝ ամեն ինչ վատ է, սխալ է: Բայց պետք է նշեմ, որ կադրերի հարցում նա սխալվել է։ Կան նաև լավ կադրեր, ինչպես Սուրեն Պապիկյանը, Տիգրան Ավինյանը»,- ասաց նա:

81930693_514355969186708_8035344027916173312_n
После 2018 года оппозиционное поле было опустошено, сейчас борются за власть не только 2 парламентские силы, но и внепарламентские силы, шансы которых различны, считает политтехнолог Карен Кочарян.
«К примеру, у партии «Дашнакцутюн» шансов меньше, поскольку у народа есть память. Харизматичного лидера из оппозиционной арены пока нет, может претендовать Артур Ванецян, но пока политического заявления не было, но шансы очень велики. Власть идет на президентскую и полупрезидентскую, я за, поскольку Армения – не парламентская страна», - говорит он.
По мнению политтехнолога, Никол Пашинян – не экономический лидер, он скорее политический лидер и «хочет быть в роли президента».
Обратившись к последнему развитию событий Иран – США, Карен Кочарян отметил:
«Нельзя смотреть сквозь пальцы на то, что произошло между Ираном и США. Нужно всегда быть готовыми и ожидать обострений. Нужно опасаться и развития событий вокруг Арцаха», - сказал он.
Карен Кочарян считает, что многие политические проблемы в том, что министерства не работают с обществом, что было прежде.
Политтехнолог, обратившись к полуторагодовой деятельности Никола Пашиняна и его авторитету, отметил:
«Никол Пашинян – человек, подобно нам из плоти и крови, может совершать ошибки, сказать, что все хорошо будет неверно или сказать, что все плохо –неправильно. Но я должен отметить, что в вопросе кадров он ошибся. Есть и хорошие кадры, такие как Сурен Папикян, Тигран Авинян», - отметил он.