4632F6AF-674C-49A7-8AA2-94872FEB6E42_cx0_cy6_cw0_w1023_r1_s
Ուկրաինական ինքնաթիռի կործանման արդյունքում, որն ընկավ հրեղեն գունդի պես չորեքշաբթի օրը՝ օդանավակայանից դուրս գալուց մի փոքր անց, զոհվել է 176 հոգին, նշում է Reuters-ը։
Վթարի պատճառների պարզումը դարձավ միջազգային քննարկումների առարկա։ «Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիներին» պատկանող «Բոինգ-737-800» ինքնաթիռը, որն ուղղորդվում էր դեպի Կիև, կործանվեց մի քանի ժամ նրանից հետո, երբ Իրանը հրթիռակոծեց Իրաքում բազաները, որտեղ տեղակայվում են ամերիկյան զորքերը։ Դա պատճառ դարձավ ենթադրությունների համար, որ ինքնաթիռը կարող էր կործանվել։
Սակայն հինգ աղբյուրներ՝ երեք ամերիկյան, մեկ եվրոպական և մեկ կանադական, որոնք խնդրեցին պահպանել իրենց գաղտնիությունը, հայտնեցին Reuters-ին, որ արևմտյան հետախուզական ծառայությունների նախնական գնահատականների համաձայն, ինքնաթիռը վթարի է ենթարկվել տեխնիկական խափանման պատճառով և չի հրթիռակոծվել։ Ըստ առկա վկայությունների, ինքնաթիռի շարժիչներից մեկը գերտաքացել է, հայտնեց կանադական աղբյուրը։
Վաշինգտոնում Թրամփի վարչության ներկայացուցիչները, ներառյալ՝ պաշտպանության նախարար Մարկ Էսպերի, պետքարտուղար Մայկ Պոմպեոյի և ԿՀՎ տնօրեն Ջինու Հասփելի, գաղտնի բրիֆինգ են անցկացրել օրենսդիրների համար, անանունության պայմաններով հայտնեց ներկա գտնվող դեմոկրատ օրենսդիրներից մեկը։
Իր բառերով, զեկուցողները չէին տիրապետում տեղեկությունների, որը կմատնանշեր, որ ինքնաթիռը խոցվել էր։ Միջազգային կանոններին համապատասխան՝ վթարի հետախուզման համար պատասխանատվությունը դրված է Իրանի վրա։
Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն հայտարարեց, որ Կանադայի արտաքին գործերի նախարարը կզրույցի իր իրանցի գործընկերոջ հետ և կընդգծի «մանրազնին հետաքննության» անհրաժեշտությունը։ Սակայն վթարը, հավանաբար, լարվածություն կառաջացնի համագործակցության գծով միջազգային արձանագրությունների պահպանման գործում այն ժամանակ, երբ ԱՄՆ-ն ու Իրանը գտնվում են հակամարտության մեջ։
Իրանի Mehr կիսապաշտոնական տեղեկատվական գործակալությունը բերեց քաղաքացիական ավիացիայի իրանյան կազմակերպության ղեկավարի հայտարարությունը, ով ասաց, որ պարզ չէ, թե որ երկրին է Իրանը ուղարկելու «սև արկղերը» վերլուծության համար, սակայն այն չի կիսվի դրանցով «Բոինգի» հետ։

В чем причина крушения украинского самолета? Reuters
Поддержи А1+!Тем временем, иранские СМИ сообщают, что иранские власти не намерены передавать «черные ящики» компании «Боинг»
В результате крушения украинского самолета, который упал на землю, как огненный шар вскоре после вылета из аэропорта Тегерана в среду, погибли все 176 человек, находившиеся на борту. Поиски причин аварии стали предметом международных усилий.
«Боинг-737-800», принадлежащий «Международным авиалиниям Украины», который направлялся в Киев, разбился через несколько часов после того как Иран выпустил ракеты по базам в Ираке, на которых размещаются американские войска. Это стало поводом для предположений, что самолет мог быть сбит.
Но пять источников – три американских, один европейский и один канадский, – которые просили сохранить их анонимность, сообщили Reuters, что, согласно первоначальным оценкам западных разведслужб, самолет потерпел аварию из-за технической неисправности, и не был сбит ракетой.
По имеющимся свидетельствам, один из двигателей самолета перегрелся, сообщил канадский источник.
В Вашингтоне представители администрации Трампа, включая министра обороны Марка Эспера, госсекретаря Майка Помпео и директора ЦРУ Джину Хаспел, провели секретный брифинг для законодателей, сообщил на условиях анонимности один из присутствовавших законодателей-демократов. По его словам, докладчики не располагали информацией, указывающей на то, что самолет был сбит.
Ранее компания «Боинг» приземлила флотилию своих самолетов 737 MAX в связи с крушениями 2018 и 2019 года.
«Мы находимся в контакте с нашими клиентами-авиакомпаниями и поддерживаем их в это трудное время. Мы готовы оказать им любую необходимую помощь», – заявил производитель в среду. Компания отказалась от дальнейших комментариев.
Производитель двигателей самолета, французско-американская компания CFM, совладельцами которой являются General Electric и французская Safran, заявили, что спекуляции по поводу причин аварии являются преждевременными.
В соответствии с международными правилами, ответственность за расследование катастрофы лежит на Иране. Премьер-министр Канады Джастин Трюдо заявил, что министр иностранных дел Канады побеседует со своим иранским коллегой и подчеркнет необходимость «тщательного расследования».
Однако авария, вероятно, вызовет напряженность в соблюдении международных протоколов по сотрудничеству в расследовании авиакатастроф в период, когда США и Иран находятся в конфронтации.
Полуофициальное информагентство Ирана Mehr привело заявление главы иранской организации гражданской авиации, который сказал, что неясно, в какую страну Иран отправит «черные ящики» для анализа, но он не поделится ими с «Боингом».