Մաքսային վճարները չկատարելու դեպքում կգործեն 2020 թվականի դրույքաչափերը
Վերջին օրերին տեղեկություններ են ստացվել այն մասին, որ որոշ  քաղաքացիներ ներմուծվող ավտոմեքենաների հայտարարագրման հետ կապված գործառնությունները կատարելուց հետո ավարտին չեն հասցնում մաքսային ձևակերպման աշխատանքները, և առանց հաշվարկված մաքսային վճարները կատարելու, մեքենաները թողնում են մաքսատան տարածքում՝ հավանաբար ենթադրելով, թե միայն հայտարարագրումը բավարար է տվյալ ավտոմեքենայի դեպքում հետագայում 2019թ․-ին գործող դրույքաչափերը կիրառելու համար։
Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ նկարագրված դեպքերում, եթե հայտարարատուն ավտոմեքենայի համար հաշվարկված վճարումների և բացթողնման հետ կապված մաքսային գործառնությունների կատարման համար կներկայանա 2020թ-ի հունվարի 1-ից հետո, ապա տվյալ ավտոմեքենայի մաքսային վճարները կհաշվարկվեն 2020թ-ի հունվարի 1-ից գործող դրույքաչափերով:
Հաշվի առնելով նման իրավիճակները՝ կոմիտեն հորդորում է բոլոր այն քաղաքացիներին, ովքեր արդեն իսկ իրականացրել են ներմուծվող ավտոմեքենաների հայտարարագրման հետ կապված գործառնությունները, մինչև ընթացիկ տարվա վերջ կատարել նաև հաշվարկված մաքսային վճարումները, ներկայանալ մաքսատուն բացթողնման հետ կապված մաքսային գործառնությունները ավարտելու, և ավտոմեքենան ԱՏԳ տարածքից դուրս բերելու համար:

В случае невыполнения таможенных платежей будут действовать ставки 2020 года
Комитет по государственным доходам в ответ на поступающие в последние дни сведения, что некоторые граждане после совершения операций по декларированию ввозимых автомобилей не успевают завершить работы по таможенному оформлению, и, не уплатив исчисленные таможенные платежи, оставляют машины на таможенной территории, вероятно, предполагая, что   декларирования достаточно для дальнейшего применения действующих в отношении данного автомобиля ставок 2019 года.
Об этом говорится в сообщении Комитета государственных доходов Армении.
“В последние дни поступает информация о том, что некоторые граждане после совершения операций, связанных с декларированием ввозимых автомобилей, не доводят до конца работу по таможенному оформлению, и без уплаты исчисленных таможенных платежей оставляют машины на таможенной территории, вероятно, предполагая, что декларирования достаточно для дальнейшего применения действующих в отношении данного автомобиля ставок 2019 года.
Комитет государственных доходов сообщает, в описанных случаях, если декларант явится для совершения таможенных операций, связанных с расчетными платежами автомобиля после 1 января 2020 года, таможенные платежи данного автомобиля будут исчисляться по ставкам, действующим с 1 января 2020 года.
Учитывая подобные ситуации, комитет призывает всех граждан, которые уже осуществили операции, связанные с декларированием ввозимых автомобилей, до конца текущего года произвести расчетные таможенные платежи, явиться на таможню для завершения таможенных операций, связанных с вывозом и ввозом автомобиля с территории СЭЗ”.