մենք բանակ ենք, որն ամեն օր դառնում է առավել մարտունակ. նախարարի շնորհավորանքը
Անցնող 2019 թվականը հայոց բանակի համար նշանավորվեց մի շարք կարևոր ձեռքբերումներով՝ սկսած նորագույն զինատեսակներով համալրումից, վերջացրած հաղթանակած բանակի զինծառայողներին արժանավայել սննդի մատակարարման նոր համակարգի ներդրմամբ։
Ձեռքբերումները կարելի է երկար թվարկել։ Բայց ինձ համար` որպես Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի, մեր ամենամեծ նվաճումը բոլորիս ընկալումներում արձանագրվող փոփոխությունն է՝ Հայրենիքի պաշտպանությունը կազմակերպելու գաղափարախոսության և Հայրենյաց պաշտպանի հանդեպ պետական առանձնահատուկ վերաբերմունքի պարտավորության հարցում համոզվածության առումով։
Մարդկության պատմությունը վաղուց արդեն ապացուցել է, որ որևէ բանակ, որը երկրի անվտանգությունն ապահովելու իր բանաձևում հիմնական խնդիր է սահմանում խրամատային պաշտպանությունը, ի սկզբանե դատապարտված է պարտության։ Հետևաբար մենք կարիք ունեինք վերաիմաստավորելու մեր ընկալումները «ի՞նչ պետք է անել», «ինչպե՞ս անել» և «ինչո՞վ անել» շատ կարևոր հարցադրումների պատասխանները փնտրելիս։
Այդ պատասխաններից էին նաև կախված մեր հետագա գործողությունները. ի՞նչ ենք սովորեցնելու ժամանակակից հայկական բանակի ժամկետային զինծառայողներին՝ վարժ տիրապետել խրամատային պաշտպանության հիմնական սկզբունքներին, թե՞ նրանցից ցանկացած պահի նաև հակառակորդի տարածքում մարտական առաջադրանքը փայլուն կատարող վճռական մարտիկ պատրաստել։
Ինչպիսի՞ն պետք է լինի ժամանակակից հայկական բանակի սպան՝ ընդամենը զինվորական գործի նրբություններին լավ տիրապետող լեյտենանտ, մայոր կամ գնդապետ, թե՞ բարձրակարգ կրթություն ստացած, ֆիզիկապես կոփված, առաջնորդելու ունակություններ ունեցող ինտելեկտուալ, որն իր ստորաբաժանման հետ պատրաստ է ցանկացած խնդրի լուծման։
Ինչպիսի՞ն պետք է լինի մեր բանակի սպառազինությունը՝ տեխնիկա, որի նպատակը միայն արդյունավետ պաշտպանությունն է, թե՞ գերժամանակակից ու բազմազան միջոցներ, որոնք ունակ են ծնկի բերելու հակառակորդին հենց ի՛ր իսկ տարածքում։
Ինչպիսի՞ն պետք է լինի այդպիսի խնդիրներ իր առջև դրած բանակի զինծառայողների սնունդը, հանդերձանքը, ինչպե՞ս պետք է լուծվեն նրանց սոցիալական խնդիրները և այլն։ Առաջին հայացքից՝ անվերջանալի թվացող հարցեր, որոնց պատասխանները, այդուհանդերձ, պե՛տք էր գտնել առաջ շարժվելու համար։ Եվ հպարտությամբ փաստենք, որ մենք միասին՝ առաջնագծի մարտական դիրքերն անառիկ պահող շարքայինից մինչև մարտական փայլուն ուղի անցած ու հիմա էլ իր կյանքը զինվորական ծառայությանն անմնացորդ նվիրաբերած գեներալ՝ կարողացանք անել ամենակարևորը՝ փոխել շատ ընկալումներ, լուծել խրթին թվացող շատ խնդիրներ ու լայն քայլ կատարել նոր որակի բանակ ունենալու ճանապարհին։
Հայոց բանակն այլևս միայն խրամատային պաշտպանությամբ խաղաղություն ապահովող չէ. մենք բանակ ենք, որն ամեն օր դառնում է առավել մարտունակ, առավել հզոր և հակառակորդի համար առավել անկանխատեսելի։ Մենք բանակ ենք, որի սպառազինութունը դառնում է առավել բազմազան, առավել ժամանակակից և առավել մահաբեր։ Մենք բանակ ենք, որի մարտիկները ստանում են փայլուն կրթություն, որոնք մշտապես գտնվում են պետության հոգածության ներքո, և որոնք քաջ գիտակցում են, որ իրականացնում են մեր երկրում ամենակարևոր առաքելությունը։
2019 թվականի ամենակարևոր ձեռքբերումն այս առումով առավել քան ակնհայտ է. մենք ճիշտ ուղու վրա ենք արդեն իսկ կերտած հաղթանակն ամրագրելու, իսկ անհրաժեշտության դեպքում հակառակորդի համար չափազանց ցավոտ կերպով վերահաստատելու ճանապարհին։
Սիրելի՛ ծառայակից ընկերներ
Ուզում եմ նորից փաստենք ու գիտակցենք, որ սրի և վահանի հավերժական պայքարում սուրն ինչ-որ մի պահի հաղթելու է: Սա ապացուցված ճշմարտություն է: Եկե՛ք լինենք նախաձեռնող: Եվ լինե՛նք նախաձեռնող ոչ միայն սահմանում կամ միայն հակառակորդի դեմ պայքարում, այլև մեր առօրյա գործունեության մեջ: Պասիվությունը, մշտապես հրամանի սպասելը, աշխատանքը պարզապես կատարելու համար կամ ընդունված ձևով կատարելը մեզ համար պիտի դառնան սկզբունքորեն անթույլատրելի: Այս պարագայում առավել քան տեղին է հիշել մեր կարգախոսը՝ «ԱՆԵԼ ԱՌԱՎԵԼ, ՔԱՆ...»: Առաջարկում եմ այս տարի առաջնորդվել այս տրամաբանությամբ՝ յուրաքանչյուրս անելով թեկուզ մի փոքր, բայց առավել, քան...
Շնորհավորում եմ բոլորիդ տոների առթիվ, և թող 2020-ը նշանավորվի անառիկ սահմաններով ու կայուն անվտանգային համակարգով, բոլորիդ ընտանիքներում դառնա երջանկության, ջերմության, ձեռքբերումների տարի:

Мы - армия, которая с каждым днем становится все боеспособней:
Уходящий 2019 год для армянской армии ознаменовался рядом важных достижений, начиная с оснащения новейшими видами оружия, заканчивая внедрением новой системы достойного питания для военнослужащих победившей армии.
Достижения можно долго перечислять. Но для меня, как для министра обороны Республики Армения, самым большим достижением является изменение, фиксируемое в восприятии всех нас, в плане идеологии организации защиты Родины и убежденности в вопросе обязательства по особому государственному отношению к защитнику Отечества.
История человечества давно уже доказала, что армия, которая в основе своей формуле по обеспечению безопасности страны определяет задачу окопной защиты, изначально обречена на поражение. Следовательно, мы нуждались в переосмыслении наших восприятий в поисках ответов на очень важные вопросы: “Что нужно делать?”, “Как делать?” и “Чем делать?”.
От этих ответов зависели и наши дальнейшие действия. Чему мы будем учить военнослужащих-срочников современной армянской армии - свободно овладевать основными принципами окопной обороны или готовить бойца к возможности в любой момент блестяще выполнять боевое задание на территории противника?
Каким должен быть офицер современной армянской армии, всего лишь лейтенантом, майором или полковником, владеющим тонкостями военного дела, или получившим высококлассное образование, физически закаленным, обладающим способностями руководить, который вместе со своим подразделением готов к решению любой проблемы?
Каким должно быть вооружение нашей армии - техникой, целью которой является только эффективная оборона или сверхсовременные и разнообразные средства, способные поставить противника на колени именно на его территории?
Какими должны быть продукты питания, экипировка военнослужащих армии, поставивших перед собой такие задачи, как должны решаться их социальные проблемы и т. д. На первый взгляд, это вопросы, кажущиеся бесконечными, ответы на которые, тем не менее, нужно было найти, чтобы двигаться вперед. И признаем с гордостью, что мы  все вместе, от рядового, охраняющего боевые позиции на передовой, до прошедшего блестящий боевой путь и сейчас без остатка отдавшегося  военной службе генерала, смогли сделать самое главное – изменить восприятие, решить многие задачи, кажущиеся неразрешимыми и сделать большой шаг на пути к армии нового качества.
Армянская армия отныне обеспечивает мир не только окопной защитой. Мы - армия, которая с каждым днем становится более боеспособной, мощной и более непредсказуемой для противника. Мы - армия, вооружение которой становится все более разнообразным, более современным и более смертоносным. Мы - армия, воины которой получают блестящее образование, которые постоянно находятся под опекой государства, и которые прекрасно осознают, что они в нашей стране осуществляют самую важную миссию.
Самое важное достижение 2019 года в этом плане более чем очевидно. Мы находимся на правильном пути закрепления уже одержанной победы, а в случае необходимости чрезвычайно болезненным для противника образом.
Дорогие друзья - сослуживцы,
Хочу еще раз признать и осознать, что в вечной борьбе меча и щита, в какой-то момент меч победит. Это непререкаемая истина. Давайте будем инициативными. И быть инициативными не только на границе или только в борьбе с противником, но и в нашей повседневной деятельности. Пассивность, постоянное ожидание приказов, просто выполнение работы или выполнение в стандартной форме должны стать принципиально недопустимыми. В этом случае более чем уместно вспомнить наш девиз: “Делать больше, чем...”. Предлагаю в этом году руководствоваться этой логикой, делая чуть больше, чем...
Поздравляю всех Вас с праздниками, и пусть 2020 год ознаменуется неприступными границами и стабильной системой безопасности, станет годом счастья, тепла, достижений.