ԱԺ աշխատակազմի անձնակազմի կառավարման վարչության նախկին պետին մեղադրանք է առաջադրվել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ շահադիտական, անձնական այլ շահագրգռվածությունից կամ խմբային շահերից ելնելով, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու կամ ծառայողական պարտականությունները առերևույթ չկատարելու դեպքի առթիվ: Մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի անձնակազմի կառավարման վարչության նախկին պետին:
Նախաքննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ԱԺ աշխատակազմի անձնակազմի կառավարման վարչության պետը, 2014 թվականի փետրվարից աշխատելով նշված պաշտոնում, հանդիսանալով ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի պետական ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձ և օժտված լինելով կազմակերպական-տնօրինչական լիազորությամբ, իր պաշտոնավարման ընթացքում թույլ է տվել չարաշահումներ:
Մասնավորապես՝ տեղեկացված լինելով ՀՀ ազգային ժողովի աշխատակիցների առաջնային բժշկական օգնությունը և սպասարկումը բժշկական կենտրոններից մեկին հանձնարարված լինելու և համապատասխան հանձնարարականի մասին, անձնական շահագրգռվածությունից և խմբային շահերից ելնելով, իր հետ աշխատանքային մտերիմ հարաբերությունների մեջ գտնվող անձանց լրացուցիչ վարձատրություն ապահովելու համար, ինչպես նաև տեղակացված լինելով, որ ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի նյութատեխնիկական ապահովման վարչության շահագործման և սպասարկման բաժնի բժշկուհին և նույն բաժնի աշխատողների առողջության պահպանման գծով մասնագետն արդեն աշխատանքի են անցել բժշկական կենտրոններից մեկում՝ որևէ գործողություն չի կատարել՝ վերջիններիս զբաղեցրած պաշտոնից ազատելու կամ նրանց աշխատանքի համատեղելիության գործընթացը կազմակերպելու ուղղությամբ:
Արդյունքում՝ ԱԺ աշխատակազմի նյութատեխնիկական ապահովման վարչության շահագործման և սպասարկման բաժնի բժշկուհին և նույն բաժնի աշխատողների առողջության պահպանման գծով մասնագետը շարունակել են պաշտոնավարել՝ այդ ընթացքում ստանալով աշխատավարձ ու այլ վճարներ, ինչի հետևանքով ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի օրինական շահերին պատճառվել է էական՝ 1.036.409 ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ ԱԺ աշխատակազմի անձնակազմի կառավարման վարչության նախկին պետին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:

В ходе предварительного следствия были получены данные о том, что начальник управления персоналом аппарата НС, работая с февраля 2014 года на указанной должност
Поддержи А1+!В следственном отделе Арабкирского района СК РА возбуждено уголовное дело по факту использования должностного положения вопреки интересам службы и очевидного неисполнения служебных обязанностей, исходя из корыстной, иной личной заинтересованности или групповых интересов. Обвинение предъявлено бывшему начальнику управления персоналом аппарата НС РА.
В ходе предварительного следствия были получены данные о том, что начальник управления персоналом аппарата НС, работая с февраля 2014 года на указанной должности, являясь должностным лицом, осуществляющим государственную службу аппарата НС РА, и будучи наделенным организационно-административными полномочиями, в ходе своего пребывания в должности допустил ряд злоупотреблений.
В частности, будучи информированным о предоставлении первичной медицинской помощи и обслуживании сотрудников Национального собрания одним из медицинских центров, исходя из личной заинтересованности и групповых интересов, а именно - обеспечение дополнительной оплаты лицам, находящимся в близких с ним трудовых отношениях, а также, о том что врач отдела эксплуатации и обслуживания управления материально-технического обеспечения аппарата НС РА и специалист по охране здоровья работников того же отдела работают и в другом медицинском центре, не предпринял никаких действий по освобождению последних от занимаемой должности или организации процесса совместимости их работы.
В результате врач отдела эксплуатации и обслуживания управления материально-технического обеспечения Аппарата НС и специалист по охране здоровья работников того же отдела продолжали занимать свои должности, получая в течение этого времени зарплату и другие выплаты, вследствие чего законным интересам аппарата НС РА был причинен существенный имущественный ущерб в размере 1.036.409 драмов.
На основании полученных достаточных доказательств бывшему начальнику управления персоналом аппарата НС предъявлено обвинение по ч. 1 ст. 308 УК РА. В качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде.