ԱԱԾ-ն ՊԵԿ պաշտոնատար անձանց կողմից կաշառք ստանալու դեպք է բացահայտել (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով քաղաքացու իրավունքներն ու ազատությունները պահպանելու օրենքով սահմանված սկզբունքին և որպես առաջնահերթություններից մեկը դիտարկելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումների դեմ ուղղված պայքարը, հանցագործության մասին հաղորդում ստանալով ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող ՀՀ քաղաքացուց, ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ, որ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի փոքր հարկ վճարողների հարկային տեսչություն-վարչության ընթացիկ հսկողության բաժնի 3 աշխատակիցներ, հանդիսանալով պետական ծառայություն իրականացնող, իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներով օժտված պաշտոնատար անձ, տնտեսվարող սուբյեկտում հայտնաբերելով չգրանցված թվով 4 աշխատողներ, շահադիտական շահագրգռվածությունից ելնելով, ծառայության շահերին հակառակ չարաշահելով պաշտոնեական լիազորությունները, որևիցե միջոցներ չեն ձեռնարկել իրավախախտումն արձանագրելու ուղղությամբ, ընդհակառակը՝ նախնական համաձայնությամբ, յուրաքանչյուր չգրանված աշխատողի համար օրենքով նախատեսված տուգանքից խուսափելու համար, 2019 թ. հոկտեմբերին ձեռնարկատերից պահանջել և ստացել են խոշոր չափերով՝ 300.000 ՀՀ դրամ կաշառք, որից հետո նշված 4 չգրանցված աշխատողների կապակցությամբ պատշաճ գործողություններ չկատարելու համար ամսեկան պահանջել են 50.000 ՀՀ դրամի կաշառք: Ձեռք բերված պայմանավորվածության շրջանակներում նշված պաշտոնատար անձանցից մեկը 2019 թ. նոյեմբերին ձեռնարկատերից որպես կաշառք ստացել է ևս 50.000 ՀՀ դրամ, իսկ վերջին դեպքում՝ 2019 թ. դեկտեմբերի 26-ին, պահանջված 100.000 ՀՀ դրամը ստացվել է ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների հսկողության ներքո, որից հետո ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձը բռնվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից և ձերբակալվել:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով։ Գործի շրջանակներում ձերբակալվել է նաև հանցավոր համաձայնության մասնակից պաշտոնատար անձանցից ևս մեկը, ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցառումներ երրորդ հանցակցի գտնվելու վայրը պարզելու համար։
Կատարվում է նախաքննություն, միջոցներ են ձեռնարկվում հիշյալ պաշտոնատար անձանց պաշտոնավարման ընթացքում բոլոր հանցադեպերը բացահայտելու, կոռուպցիոն շղթայի մեջ ներգրավված անձանց պարզելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։

СНБ раскрыла случай получения взятки должностными лицами КГД (видео)
Служба национальной безопасности Армении сообщает о выявлении случая требования и получения взятки в крупном размере должностными лицами КГД.
“Служба национальной безопасности РА, будучи приверженной принципу соблюдения прав и свобод гражданина, и рассматривая в качестве одного из приоритетов своей деятельности борьбу с различными проявлениями коррупции, получив сообщение о преступлении от гражданина РА, занимающегося предпринимательской деятельностью, в результате предпринятых оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий выявила фактические данные о том, что 3 сотрудника отдела текущего контроля Управления налоговой инспекции малых налогоплательщиков Комитета государственных доходов РА,  являясь должностными лицами, осуществляющими государственную службу, наделенными функциями представителей власти, обнаружив в хозяйствующем субъекте 4-х незарегистрированных работников, исходя из корыстной заинтересованности, злоупотребляя должностными полномочиями, вопреки интересам службы, не предприняли каких-либо мер по фиксированию правонарушения, наоборот, по предварительному сговору, во избежание штрафа, предусмотренного законом за каждого незарегистрированного работника, в октябре  2019 г.  от предпринимателей потребовали и получили взятку в крупном размере - 300.000 драмов, после чего для невыполполнения надлежащих действий в связи с отмеченными 4 незарегистрированными работниками ежемесячно требовали от них взятку в размере 50.000 драмов.
Один из них по договоренности в ноябре 2019 года от предпринимателя в качестве взятки получил еще 50.000 драмов, а во время последнего эпизода - 26-го декабря 2019 года требуемые 100.000 драмов были получены под контролем оперативных подразделений СНБ РА, после чего предполагаемый преступник был задержан сотрудниками СНБ РА.
По факту очевидного преступления в следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА. В рамках данного дела был задержан еще один из должностных лиц, участвующих в преступном сговоре, предпринимаются соответствующие меры для выяснения места нахождения третьего соучастника.
Ведется предварительное следствие, предпринимаются меры по выявлению всех преступлений, связанных с их деятельностью, выявлению и привлечению к ответственности лиц, вовлеченных в коррупционную цепочку”, - говорится в сообщении пресс-центра СНБ РА.