80626238_1288953627958765_3460039032480727040_n
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը դիմել է Սահմանադրական դատարան՝ վիճարկելով այն, որ «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» ՀՀ Սահմանադրական օրենքով նախատեսված չէ դատարաններում գործերը ողջամիտ ժամկետում քննելու սահմանադրական պահանջի պատշաճ ապահովման ճկուն մեխանիզմ:
Խոսքը վերաբերում է Օրենսգրքի 9-րդ հոդվածին, որով միայն սահմանվել են դատարանում գործի քննության տևողության ողջամտությունը որոշելիս հաշվի առնվող հանգամանքները: Նշված հոդվածով ամրագրված չէ ողջամիտ ժամկետում գործի դատական քննության խախտված իրավունքի վերականգնման օրենսդրական հնարավորությունը: Ստացվում է, որ օրենսդրական գործող կարգավորումների պայմաններում դատարանում գործի քննությունը կարող է տարիներով ձգձգվել և անհետևանք մնալ դատարանի համար:
Մասնավորապես, Բարձրագույն դատական խորհրդի 2019 թվականի տարեկան հաղորդման համաձայն՝ միայն Երևան քաղաքում առկա է 155 քրեական և 1628 քաղաքացիական գործ, որոնց քննությունը երկու և ավելի տարիներ ձգձգվում է (կան գործեր, որոնց քննությունը չի ավարտվում 10 և ավելի տարիներ): Միայն 7 դատավորների մոտ նման գործերի ընդհանուր թիվը հասնում է 1123-ի:
Միջազգային փորձի ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ դատական ակտի բողոքարկումը, կամ ընթացիկ գործերով մեկ այլ դատարանի կողմից ողջամիտ ժամկետի հարցի քննարկումը և ոչ նյութական վնասի հատուցում պահանջելը, կամ դատավորի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելը և նրան կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելն արդյունավետ կառուցակարգեր չեն առկա օրենսդրական բացի լրացման համար:
Միջազգային իրավական համակարգերում մեծ տարածում ունեն ողջամիտ ժամկետում գործի քննության իրավունքի խախտման կանխարգելիչ միջոցները, որոնք, սակայն, մեր ներպետական կարգավորումներում բացակայում են:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի դիրքորոշմամբ՝ առկա օրենսդրական բացը չի ապահովում ողջամիտ ժամկետում գործի քննության սահմանադրական իրավունքի ամբողջական իրացման հնարավորությունը: Սա իր հերթին հանգեցնում է «Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» եվրոպական կոնվենցիայի 13-րդ հոդվածով սահմանված իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցների անհարկի սահմանափակման:

80626238_1288953627958765_3460039032480727040_n
Защитник прав человека Армении обратился в Конституционный суд с оспариванием того, что в Судебном кодексе Республики Армения предусмотрен гибкий механизм надлежащего обеспечения конституционного требования для рассмотрения дел в судах в разумные сроки.
Речь идет о статье 9 Кодекса, которой определены только обстоятельства, учитываемые при определении разумности продолжительности рассмотрения дела в суде. Указанной статьей не закреплена законодательная возможность восстановления нарушенного права на судебное разбирательство дела в разумные сроки. Из чего следует, что в условиях действующих законодательных регулирований рассмотрение дела в суде может годами затягиваться и оставаться без последствий для суда.
В частности, согласно годовому сообщению Высшего судебного совета на 2019 год, только в городе Ереван насчитывается 155 уголовных и 1628 гражданских дел, следствие которых длится два года и более (есть дела, следствие которых не заканчивается 10 и более годами). Только у семи судей общее число таких дел достигает 1123.
Изучение международного опыта показывает, что обжалование судебного акта или рассмотрение другим судом по текущим делам вопроса разумного срока и требование возмещения нематериального ущерба, или возбуждение дисциплинарного производства в отношении судьи и привлечение его к дисциплинарной ответственности не являются эффективными механизмами для дополнения законодательства.
В международных правовых системах широко распространены превентивные меры по нарушению права на рассмотрение дела в разумные сроки, которые, однако, отсутствуют в нашем внутреннем регулировании.
Согласно позиции Защитника прав человека, существующий законодательный пробел не обеспечивает возможность полного осуществления конституционного права на рассмотрение дела в разумные сроки. Это, в свою очередь, приводит к неоправданному ограничению эффективных мер правовой защиты, установленных статьей 13 Европейской конвенции “О защите прав человека и основных свобод”.