Օրացույց․ 30-ը դեկտեմբերի․ Տեր-Պետրոսյանը վստահեցնում է, որ դաժան փորձությունների վերջին տարին է (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին1992-ին նախագահ Տեր-Պետրոսյանը հանդես է գալիս ամանորյա ուղերձով: Երկիրը շարունակում է ապրել առանց գազի եւ լույսի, հընթացս օգնում է գոյատեւել Լեռնային Ղարաբաղին: Ամանորի գիշերը սակայն կա եւ մեկը եւ մյուսը: Սակայն վաղվա համար ոչ ոք երաշխավոր չէ: Նախագահ Տեր-Պետրոսյանը վստահեցնում է, որ Նոր 1993 թվականը կլինի դաժան փորձությունների վերջին տարին:
1997-ի այս օրը ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարար Արմեն Դարբինյանը հայտարարում է, որ բյուջետային աշխատողների աշխատավարձը կբարձրանա 10, իսկ ուսուցիչներինը՝ 30 տոկոսով: Սակայն դա կարվի ոչ թե բյուջեի, այլ 10 հազար աշխատակիցների կրճատելու միջոցով: Որից հետո կառավարության գերխնդիրն է լինելու նոր աշխատատեղերի ստեղծումը՝ վճարե՞լ եք արդյոք հարկերը:
1997-ի գլխավոր իրադարձությունն, այնուամենայնիվ, Եղիշե Չարենցի 100- ամյակն էր: Տարին առանձնացավ նաեւ նախագահ Տեր-Պետրոսյանի հռչակավոր «Խաղաղություն, թե պատերազմ. լրջանալու պահը» հոդվածով, որը արցախյան հակամարտության լուծման ուղիների մասին էր:
1997-ին Հայաստանի վարչապետ դարձավ Արցախի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, ՀՀՇ վարչության նախագահ ընտրվեց Վանո Սիրադեղյանը, դաշնակցական Վահան Հովհաննիսյանն ազատազրկվում է 5 տարով, Քըրք Քըրքորյանը Հայաստանին դրամադրում է 100 միլիոն դոլարի վարկ ցածր տոկոսներով:
1997-ին չի նկարահանվում ոչ մի գեղարվեստական ֆիլմ, Հայաստանն անցումային փուլից մտնում է զարգացման փուլ: Էլեկտրալամպերի Գործարանը երեք տարի արդեն չի աշխատում: Մարդիկ հասել են Բաղրամյան 26, որպեսզի հիշեցնեն: Խոսքը մոտ 160 միլիոն դրամի մասին է: Ավելի վաղ նրանց աշխատավարձ էր խոստացել արդյունաբերության նախարար Գառնիկ Նանագուլյանը: Խոստացել էր եւ հեռացել պաշտոնից:
1999-ի այս օրը Ռուսաստանի դաշնության դեսպան Անատոլի Դրյուկովը Ռոբերտ Քոչարյանին է փոխանցում Դաշնության նախագահ Բորիս Ելցինի ամանորյա շնորհավորանքը : Ելցինը գոհ է Քոչարյանի հետ համագործակցությունից: Հաջորդ օրը Ելցինը հրաժական է տալիս Դաշնության նախագահի պաշտոնից : Նա ասում է, որ 2000 թվականին Ռուսաստանին պետք է թարմ ուժ: Իսկ այդպիսին է, օրինակ, Վլադիմիր Պուտինը:
2000-ի դեկտեմբերի 30-ին Ազգային ժողովը հրավիրում է դարի վերջին նիստը, որով վավերացնում է Եվրոպայի խորհրդի կանոնադրությունը : Սակայն վավերացումն այդքան հեշտ չընդունվեց, Օսկանյանն անձամբ էր խնդրում ընդդիմադիրներին կողմ քվեարկել : Կոմունիստ Խորեն Սարգսյանը զարմացած է՝ տեղ գտաք մեզ մտցնելու: Միակ ընդդիմացողը մնաց Ազատ Արշակյանը:
Նույն օրը լրագրողների ամանորյա ընդունելություն է նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նստավայրում : Հընթացս լրագրողները պարզում են, որ Քոչարյանը թերթ չի կարդում առավոտը չփչացնելու համար, չի դիտում Ա1+-ի լրատվական ծրագիրը չթունավորվելու համար: Լրագրողները մաղթանքներ ունեն նախագահին:
Նույն օրը Ռոբերտ Քոչարյանը մասնակցում է կառավարության նիստին : Չնայած դրան, դեռ չի կարող ամփոփել վերջինիս գործունեությունը : Փոխարենը վարչապետը գիտի, թե որն է տարվա թերացումը : Հիմա նրան 50-60 միլիարդ դրամ է պետք նախորդ տարիների աշխատավարձերի պարտքերը փակելու համար: Դա նոր տարվա լավ նվեր կլինի:
2001-ին նույնպես Ռոբերտ Քոչարյանն ընդունում է լրագրողներին : Այս ընդունելությանը նախագահը խոստանում է հովանավորել Ա1+-ին, եթե վերջինս կարիք ունենա : Իսկ մյուսները մաղթանք ունեին երեք ամիս հետո եթերից զրկվող Ա1+-ին:
2001-ի այս օրը ֆինանսների փոխնախարարը խոստանում է, որ մյուս տարի կարձանագրվի 6 տոկոսանոց տնտեսական աճ: Ի դեպ, Արտաշես Գեղամյանը կանխատեսում է նաեւ, թե ինչ է սպասվում 2002-ին քաղաքական դաշտում՝ կբացվեն նոր կուսակցություններ, որոնք սեր կբացատրեն հանրապետության նախագահին:
2012-ի դեկտեմբերի 30-ին Զարուհի Փոստանջյանը հայտարարում է, որ նոր քաղաքական ուժերին տեղ տալու ժամանակն է: Նա խորհրդարան է եկել Լուվրի թանգարանից ձեռք բերած բացիկներով, որով Հայաստանի երեք նախագահներին մաղթանք է հղում հեռանալ քաղաքական դաշտից:

Календарь: 30-е декабря: Тер-Петросян уверяет, что это – последний год жестоких испытаний (видео)
Поддержи А1+!В 1992 году президент Тер-Петросян выступает с новогодним посланием. Страна продолжает жить без газа и света, наряду с этим помогает существовать Нагорному Карабаху. В Новогоднюю ночь однако есть и один и другой. Однако никто не выступает гарантом за завтрашний день. Президент Тер-Петросян уверяет, что Новый 1993 год будет последним годом жестких испытаний.
В этот день 1997 года министр финансов и экономики Армен Дарбинян заявляет, что зарплата бюджетных работников повысится на 10, а учителей – на 30%. Однако это будет сделано не за счет бюджета, а за счет сокращения 10 тысяч сотрудников. После чего сверхзадачей правительства будет создание новых рабочих мест: заплатили ли вы налоги?
Главным событием 1997 года, тем не менее, было 100-летие Егише Чаренца. Год отличился также известной статьей президента Тер-Петросяна «Мир или война: момент серьезности», которая была о путях решения арцахского конфликта.
В 1997-м году премьер-министром Армении стал президент Арцаха Роберт Кочарян, председателем правления АОД-а был избран Вано Сирадегян, дашнак Ваан Ованнисян освобождается на 5 лет. Керк Керкорян предоставляет Армении кредит на сумму 100 миллионов долларов под низкие проценты.
В 1997 году не снимают ни одного художественного фильма, Армения переходит из переходного периода в период развития. Электроламповый Завод уже три года как не работает. Люди добрались до Баграмяна 26, чтобы напомнить. Речь идет о сумме приблизительно в 160 миллионов драмов. Ранее им обещал зарплату министр промышленности Гарник Нанагулян. Пообещал и ушел с должности.
В этот день 1999 года посол Российской Федерации Анатолий Дрюков передает Роберту Кочаряну новогоднее поздравление президента Федерации Бориса Ельцина. Ельцин доволен сотрудничеством с Кочаряном. На следующий день Ельцин подает в отставку с должности президента Федерации. Он говорит, что в 2000 году России нужна свежая сила. И таковым, к примеру, является Владимир Путин.
30-го декабря 2000 года Национальное собрание созывает последние заседание года, которым ратифицирует устав Совета Европы. Однако ратифицирование было принято не столь легко, Осканян лично просил оппозиционеров проголосовать за. Коммунист Хорен Саркисян удивлен: нашли место нас включать. Единственным противостоящим остался Азат Аршакян.
В тот же день проходит новогодний прием журналистов в резиденции президента Роберта Кочаряна. Одновременно журналисты выясняют, что Кочарян не читает газет, чтобы не портить утро, не смотрит информационную программу А1+, чтобы не отравляться. У журналистов есть пожелания для президента.
В тот же день Роберт Кочарян участвует в заседании правительства. Несмотря на это, пока не могут подвести итоги деятельности последнего. Вместо этого премьер знает, каково упущение года. Сейчас ему нужны 50-60 миллиардов драмов, чтобы покрыть долги за зарплаты в предыдущие годы. Это будет хорошим новогодним подарком.
В 2001 году также Роберт Кочарян принимает журналистов. На этом приеме президент обещает спонсировать А1+, если последний будет нуждаться. А у других были пожелания к А1+, который спустя три месяца лишится эфира.
В этот день 2001 замминистра финансов обещает, что в следующем году будет зафиксирован 6%-й экономический рост. Кстати, Арташес Гегамян также прогнозирует, что ожидается в 2002 году на политической арене: откроются новые партии, которые признаются в любви к президенту республики.
30-го декабря 2012 года Заруи Постанджян заявляет, что настало время уступить место новым политическим силам. Она пришла в парламент с открытками, купленными в Луврском музее, которыми пожелала трем президентам Армении покинуть политическую арену.