Ինչ է պետք հաշվի առնել՝ երեխաների համար ամանորյա քաղցր նվեր ընտրելիս
Աջակցիր «Ա1+»-ինՏոնական օրերին փոքրիկներն ավելի հակված են քաղցրավենիք ուտելուն: Նրանց անվտանգ և որակյալ քաղցրեղեն հրամցնելու և առհասարակ ամանորյա քաղցր նվեր ընտրելիս Առողջապահության նախարարությունը խորհուրդ է տալիս`
- քաղցր նվերները գնել առևտրի կետերից,
- ուշադիր լինել պարունակությանը, փաթեթավորման ամսաթվին, պիտանիության ժամկետին և պահպանման պայմաններին, փաթեթավորող կազմակերպության անվանը, իրավաբանական հասցեին, սննդային արժեքին, այն նորմատիվ ակտի անվանը` համաձայն որի այն պատրաստվել է,
- գնել այն արտադրանքը, որը պարունակում է քիչ քանակով սննդային հավելումներ, կոնսերվանտներ, հոմոգերիզացված ճարպեր,
- հիշել, որ ծիրանի կորիզը, գետնանուշն ալերգեններ են և դրանց միջուկներով հրուշակեղենի օգտագործումը երեխաներին խորհուրդ չի տրվում: Կարամելային կոնֆետներ՝ այդ թվում ապակենման, խորհուրդ չի տրվում ներառել մանկական նվերների փաթեթներում, ինչպես նաև այնպիսի հրուշակեղենային արտադրանք, որոնցում ալկոհոլի՝ էթանոլի պարունակությունը 0.5 %-ից ավելի է:
Ամանորյա նվերներով փաթեթներ ընտրելիս ցանկալի է նախապատվություն տալ`
- թխվածքաբլիթներին, որոնք պարունակում են ցածր կալորիականություն,
- շոկոլադե կոնֆետներին, քանի որ շոկոլադը պարունակում է նաև կարիում, կալցիում, մագնեզիում, ֆոսֆոր, քիչ քանակներով վիտամին A, C, E, և հակաօքսիդանտներ,
- զեֆիրներին. դրանք չեն պարունակում ճարպեր: Դրա արտադրության համար օգտագործվում է միայն ձվի սպիտակուցներ, շաքար, մրգային բնական այլ խտացված նյութեր, ինչպիսիք են` ագար-ագարը, դոնդողը, պեկտինը:
Միաժամանակ, պետք է հիշել, որ հրուշակեղենը պարունակում է մեծ քանակությամբ շաքար, այդ պատճառով պետք է սահմանափակել դրանց օգտագործումը:
Եթե նվերի տուփի մեջ հրուշակեղերի հետ միասին ներառված է նաև խաղալիք, ապա այն պետք է փաթեթավորված լինի սննդամթերքի հետ շփման համար թույլատրվող փաթեթով:

Что нужно учитывать, выбирая сладкий новогодний подарок для детей
В праздничные дни малыши более склонны есть сладости. Для того, чтобы предоставить им безопасные и качественные сладости, и при выборе сладкого новогоднего подарка вообще Министерство здравоохранения рекомендует:
• покупать сладкие подарки из торговых точек,
• быть внимательными к содержанию, дате упаковки, сроку годности и условиям хранения, наименованию упаковывающей организации, юридическому адресу, пищевой ценности, наименованию того нормативного акта, согласно которому оно было изготовлено,
• покупать продукцию, содержащую малое количество пищевых добавок, консервантов, гомогеризированных жиров,
• помнить, что абрикосовая косточка, арахис являются аллергенами и употребление кондитерских изделий с их косточками детям не рекомендуется. Карамельные конфеты, в том числе стекловидные, не рекомендуется включать в пакеты детских подарков, также как и такую кондитерскую продукцию, в которой содержание алкоголя- этанола превышает 0,5%.
При выборе пакетов с новогодними подарками желательно отдавать предпочтение:
• печенью, содержащему низкую калорийность,
• шоколадным конфетам, поскольку шоколад также содержит карий, кальций, магнезий, фосфор, небольшое количество витаминов А, С, Е и антиоксиданты,
• зефиры, они не содержат жира. Для их производства используются только яичные белки, сахар, прочие натуральные фруктовые вещества, такие как агар-агар, желе, пектин.
В то же время, нужно помнить, что кондитерские изделия содержат большое количество сахара, поэтому нужно ограничить их использование.
Если в коробку с подарком вместе с кондитерским изделием также включена игрушка, она должна быть упакована упаковкой, разрешенной для контакта с продовольствием.