ԱԱԾ-ն Մասիսի նախկին համայնքապետի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպք է բացահայտել
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից  իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է ՀՀ Արարատի մարզի Մասիս համայնքի ղեկավարի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպք, հայտնում են ԱԱԾ-ից։
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն` Արարատի մարզի Մասիսի համայնքապետարանի աշխատակիցներն ու ավագանու անդամները, 2007-2008 թթ. ընթացքում, գործելով համայնքի ղեկավարի ցուցումով, առանց օրենքով նախատեսված  համապատասխան հիմքերի, համայնքի ավագանու անդամներից մեկին դիտարկել են որպես սոցիալապես անապահով անձի, նվիրատվությամբ, ավագանու որոշման հիման վրա վերջինիս օտարել են համայնքի սեփականությունը հանդիսացող և ՓԲ ընկերություններից մեկի կողմից զբաղեցված 833.2քմ մակերեսով վարչական շենքը, ապա ուղղակի վաճառքով, մեկ այլ որոշմամբ, նույն ավագանու անդամին օտարել են  նշված ընկերության կողմից զբաղեցված 299քմ մակերեսով հողատարածքը: Այնուհետև, համայնքի ղեկավարի ցուցումով, նշված վարչական տարածքն ու հողատարածքը նվիրաբերել են նրա կողմից մատնանշված անձանց` վերջինիս որդուն և ՀՀ նախկին ոստիկանապետի դստերը:
Այսպիսով, մի շարք անձանց գործունեության հետևանքով խաթարվել է պետական մարմնի բնականոն գործունեությունը, չեն պահպանվել համայնքային սեփականությունը հանդիսացող գույքի և հողատարածքների օտարումը կարգավորող իրավանորմերի պահանջները, որի արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությանը պատկանող առանձնապես խոշոր արժեք ունեցող գույքն ու հողատարածքը ոչ իրավաչափ կերպով օտարվել է` առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ` համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով: Կատարվում է նախաքննություն:
ԾանուցումԵնթադրյալ հանցանքի համար կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղքանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգովդատարանիօրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

СНБ раскрыла случай злоупотребления должностными полномочиями со стороны главы общины Масис
Поддержи А1+!В результате оперативно-розыскных мероприятий, проведенных Службой национальной безопасности РА, раскрыт случай злоупотребления должностными полномочиями руководителем общины Масис Араратской области РА.
Согласно полученным предварительным данным, сотрудники и члены Совета старейшин муниципалитета Масиса Араратской области, в 2007 - 2008 гг. , действуя по указанию руководителя общины, без предусмотренных законом соответствующих оснований, одного из членов Совета старейшин признали социально необеспеченным человеком и на основании решения Совета старейшин в пользу последнего отчуждили административное здание площадью 833.2 кв. м, которое являлось собственностью общины и эксплуатировалось одной компаний, а затем путем прямой продажи, другим решением, члену того же совета отчуждили и земельный участок площадью 299 кв. м, занимаемый указанной компанией. Затем, по указанию главы общины, указанная административная территория и земельный участок были переданы указанным им лицам - сыну последнего и дочери бывшего начальника Полиции РА.
Таким образом, вследствие деятельности ряда лиц была нарушена нормальная деятельность государственного органа, не были соблюдены требования правовых норм, регулирующих отчуждение имущества и земельных участков, являющихся общинной собственностью, в результате чего имущество и земельный участок с особо крупной стоимостью, принадлежащие Республике Армения были неправомерно отчуждены, что привело к тяжелым последствиям.
В следственном департаменте СНБ Армении возбуждено уголовное дело по признакам соответствующих статей.