Քննարկվել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության նախագիծը
Վարչապետ Նիկոլ  Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության և դրանից բխող 2020-2022թթ. գործողությունների ծրագրի նախագիծը:
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը նշել է, որ ծրագրի մշակումը և ընդունումը բխում է ՀՀ կառավարության  2019-2023 թթ. միջոցառումների ծրագրից և ՀՀ ստանձնած մի շարք միջազգային պարտավորություններից, այդ թվում՝ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրից: Նախարարի խոսքով՝ ռազմավարությունն անցել է հանրապետության ողջ տարածքում ներառական քննարկումների փուլով, կազմակերպվել են մեկ տասնյակից ավելի միջոցառումներ, քննարկվել է քաղաքացիական հասարակության մասնակցությամբ, շահագրգիռ գերատեսչություններից ստացված առաջարկների մեծ մասն ընդունվել է, ակտիվ աշխատանք է իրականացվել նաև ՄԻՊ գրասենյակի հետ:
Ռ. Բադասյանը նշել է, որ ռազմավարությունը տալիս է մարդու իրավունքների գործող վիճակի, ինչպես նաև նախորդ գործողությունների ծրագրի գնահատականը, նախանշում է հիմնական սկզբունքները և հաջորդ 3 տարվա առաջնահերթությունները:  Նախատեսվում է ձևավորել պետական մարմինների և քաղհասարակության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ մշտադիտարկման խումբ՝ գործողությունների ծրագրի պատշաճ իրականացումը վերահսկելու նպատակով, ինչպես նաև ստեղծել ազգային ռազմավարության էլեկտրոնային հարթակ:
Փաստաթղթի շուրջ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, քննարկվել են գործողությունների ծրագրին  վերաբերող մի շարք հարցեր, ներկայացվել են առաջարկություններ և դիտարկումներ:
Վարչապետը հանձնարարել է լրամշակել նախագիծը՝ ի մի բերելով խորհրդակցության ընթացքում հնչեցված առաջարկությունները և սեղմ ժամկետում ներկայացնել կառավարության քննարկմանը:

Обсужден проект Национальной стратегии по защите прав человека Республики Армения
В правительстве под председательством премьер-министра Никола Пашиняна сегодня состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены Национальная стратегия по защите прав человека и План вытекающих из нее действий на 2020-2022 гг.
Министр юстиции Рустам Бадасян отметил, что разработка и принятие программы исходят из программы мероприятий правительства Армении на 2019-2023 годы и ряда международных обязательств, принятых Республикой Армения, в том числе Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС. По словам министра, стратегия прошла всесторонние обсуждения по всей стране, организовано более десятка мероприятий, обсуждено с представителями гражданского общества, принято большинство полученных от заинтересованных ведомств предложений, а также была проведена активная работа с офисом омбудсмена. Р. Бадасян отметил, что в стратегии дается оценка текущего состояния в сфере прав человека, а также излагаются основные принципы и приоритеты на следующие 3 года. Планируется формирование группы мониторинга с участием представителей государственных органов и гражданского общества для контроля за надлежащим выполнением плана действий, а также создания электронной платформы национальной стратегии.
Состоялся обмен мнениями вокруг документа, был обсужден ряд связанных с планом действий вопросов, представлены предложения и замечания.
Премьер-министр поручил дополнить проект, обобщив внесенные в ходе совещания предложения, и в краткие сроки представить документ на обсуждение правительств.