Բուհ ընդունվելը չպիտի լինի աշխարհի ամենադժվար գործը, բայց դուրս մնալը պետք է հեշտ լինի․ Հայրապետյան (տեսանյութ)
ԱԺ Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովում «Կրթության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին, Նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական կրթության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկմանը, հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը «խճճվեց» Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպրոտի նախարար Արայիկ Հարությունյանի ելույթից։
«Սկսում եմ խճճվել, որովհետև դուք սկզբից ասացիք, որ մեր մտահոգությունները տեղի են, բայց ես Ձեր խոսքից այդպես էլ չհասկացա՝ հիմա Դուք այս ինստիտուտի կարիքը ունե՞ք, թե՞ ոչ։ Դուք մի կողմից ասում եք, որ առանց այս օրենդրական նախաձեռնության էլ կլուծվի, ցույց տվեք ինձ կոնկրետ Ձեր ռազմավարությունը և մի ասեք, որ առանց այդ էլ կլուծվի 4 կամ 5 տարի հետո։ Ես ասում եմ՝ այսօր խնդիր կա, և ասեք, թե այս մեկուկես տարվա ընթացքում ինչ գործուն քայլեր են իրականացվել ռազմավարությաուն մշակելու հարցում»,- դիմելով նախարարին` ասաց Մխիթար Հայրապետյանը։
Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի կարծիքով, բուհ ընդունվելը չպիտի լինի աշխարհի ամենադժվար գործը, բայց բուհից դուրս մնալը պետք է հեշտ լինի։ Նշենք, որ ըստ նախագծերի փաթեթի առաջարկվում է նախնական (արհեստագործական) եւ միջին մասնագիտական պետական ուսումնական հաստատություններում հիմնական կրթության հիմքով ընդունելությունը կատարվի ոչ միայն անվճար ուսուցման համակարգով, այլև վճարովի համակարգով։
«Կրթության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի պահանջի համաձայն՝ 2017-2018 ուսումնական տարվանից նախնական (արհեստագործական) եւ միջին մասնագիտական պետական ուսումնական հաստատություններում հիմնական կրթության հիմքով ընդունելությունը կատարվում է բացառապես անվճար ուսուցման համակարգում՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից տարեկան հատկացված տեղերին համապատասխան՝ մրցութային կարգով:

Поступление в вуз не должно быть самым трудным в мире делом, но быть отчисленным должно быть легко: Айрапетян (видео)
В постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта НС на обсуждении законопроектов законов о внесении поправок в закон РА «Об образовании», закон РА О начальном профессиональном (ремесленном) и средне-специальном образовании», председатель комиссии Мхитар Айрапетян «запутался» от выступления министра образования, науки, культуры и спорта Араика Арутюняна.
«Я начинаю запутываться, потому что вы сначала сказали, что наши беспокойства уместны, но я так и не понял из Вашей речи, сейчас Вы нуждаетесь в институте или нет? Вы с одной стороны говорите, что и без законодательной инициативы решится, покажите мне конкретно Вашу стратегию и не говорите, что и без этого решится через 4 или 5 лет. Я говорю: сегодня есть проблема, и скажем, за полтора года какие действенные шаги были осуществлены по вопросу разработки стратегии», - обратившись к министру, сказал Мхитар Айрапетян.
По мнению председателя постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта, поступление в вуз не должно быть самым трудным в мире делом, но быть отчисленным из вуза должно быть легко. Отметим, что согласно пакету проектов предлагается, чтобы в начальных (ремесленных) и средних профессиональных  учебных заведениях прием на основании основного образования осуществлялся не только по бесплатным учебным программам, но и по платной системе.
Согласно требованию Закона Республики Армения «Об образовании» 2017-21018 годов в начальных (ремесленных) и средних специальных учебных учреждениях прием на основании основного образования производится исключительно в системе бесплатного обучения в соответствии с ежегодно предоставленными правительством Республики Армения местами – в конкурсном порядке.