Իրական մշակույթը վախվորած էր․ Նարինե Խաչատուրյան (տեսանյութ)
«Մեր թե՛ ներքին, և՛ թե արտաքին քաղաքականությունն այսուհետ միտված է լինելու մշակութային մեծ արևի տակ վերագտնելու իր տեղը։ Պետք է ազգային հենքի վրա ստեղծել համամարդկային մշակութային արժեքներ։ Հակամշակույթը, կամ այսպես կոչված «սուրոգատ» մշակույթը, որ տևական ժամանակ իրեն լավ էր զգում, նրանից էր, որ իրական մշակույթը վախվորած էր», վստահ է ՀՀ ԿԳՄՍ  նախարարի տեղակալ Նարինե Խաչատուրյանը։
«Հայկական մշակույթը, որ հազարամյակների պատմություն ունի, ունի նաև ահռելի մեծ հնարավորություն, որը ոչ միշտ է պատշաճ և լիովին օգտագործվում՝ համաշխարհային քաղաքակրթական դաշտում ներկայացվելու։ Իրական ժամանակն է՝ վերագտնենք մեր տեղը մեծագույն ներդրման մասին, խոսենք առանց գոռոզության և վերամբարձության և ներկայացնել աշխարհին մեր ներուժը», - ասաց Նարինե Խաչատուրյանը լրագրողների հետ տարեվերջյան ամփոփիչ հանդիպմանը և հավելեց, որ մշակույթն, իբրև փափուկ ուժ, որոշ դեպքերում ավելի զորավոր է, և դա պետք է կարողանալ օգտագործել։
Փուլային փոփոխություններ կարվեն պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության և օգտագործման մասին օրենքում։ Առաջնահերթ խնդիրներից է գանձագողության կանխարգելումը։ Նախարարի տեղակալի խոսքով, Իտալիան հուշարձանների պահպանման առումով փորձառու է, և նրանց մոդելն էր կկիրառվի։
Օպերային շենքի տանիքի վերանորոգման վերաբերյալ «Ա1+»-ի հարցին ի պատասխան՝ նա նշեց, որ վերանորոգման աշխատանքների հետ կապված կա նախագիծ, մրցույթը կայացել է, իքս շինարարական կազմակերպություն հաղթող է ճանաչվել։
«Պարզապես կան ընթացակարգեր, որ ժամանակատար են, և ցավոք սրտի՝ միայն եկող տարի կիրականացվեն վերանորոգման աշխատանքները»։

Настоящая культура была напугана: Нарине Хачатурян (видео)
«Наша и внутренняя, и внешняя политика отныне будет направлена на то, чтобы вновь найти свое место под большим культурным солнцем. Нужно на национальной базе создать общечеловеческие культурные ценности. Контркультура, или так называемая “суррогатная” культура, которая долгое время хорошо себя чувствовала от того, что настоящая культура была напугана», уверена заместитель министра ОНКС РА Нарине Хачатурян.
«Армянская культура, имеющая историю тысячелетий, имеет также очень большие возможности, которые не всегда надлежащим образом и полностью используются для того, чтобы быть представленной на всемирной цивилизационной арене. Настоящее время вновь найти наше место  о крупнейшем вкладе, говорить без надменности и пафоса и представить миру наш потенциал», - сказала Нарине Хачатурян на итоговой встрече с журналистами в конце года и добавила, что культура, как мягкая сила, в некоторых случаях сильнее, и это нужно уметь использовать.
Поэтаповые изменения будут сделаны в законе об охране и использовании недвижимых памятников истории и культуры и исторической среды. Одной из первоочередных задач является предупреждение кражи сокровищ. По словам замминистра, Италия имеет опыт в плане охраны памятников, и будет использована их модель.
В ответ на вопрос «А1+» о ремонте крыши оперного здания  она отметила, что в связи с ремонтными работами есть проект, конкурс состоялся, строительная компания икс признана победителем.
«Просто есть процедуры, которые требуют времени, и к сожалению только в наступающем году будут проведены ремонтные работы».