Առանց կրթության չես կարող ունենալ բանակ․ Մխիթար Հայրապետյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԳիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողով նախաձեռնությամբ այսօր ԱԺ-ում անցկացվում են «Կրթության ոլորտի բարեփոխումները և առաջիկա ռազմավարական մարտահրավերները» թեմայով լսումներ։
Հանձնաժողովի նախագահ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Մխիթար Հայրապետյանն իր ելույթում նշեց, որ կարևորագույն ոլորտը հենց կրթությունն է։
«Առանց կրթության չես կարող ունենալ բանակ։ Առանց կրթված սպայական անձնակազմի և զինվորների որևէ կերպ 21-րդ դարի մարտունակ բանակ չենք պատկերացնում։ Ռազմարդյունաբերության հիմքում, եթե չլինի ուժեղ գիտական բազա՝ ուժեղ բանակ, մարտունակ բանակ չենք պատկերացնում․ նույնը՝ առողջապահությունը, նույնը՝ տնտեսությունը»,- ընդգծեց պատգամավորը։
Ըստ նրա՝ եթե չկա համապատասխան կրթություն չի կարող լինել տնտեսական հեղափոխություն, ուստի և կրթությունը չի կարող չզուգակցվել տնտեսության, տնտեսության զարգացման տեսլականի հետ։
Հայրապետյանի խոսքերով հաջորդ շաբաթ քննարկվելիք Նախադպրոցական կրթության մասին օրինագիծը մեկ քայլ առաջ ու կարգավորումներ կապահովի այդ ոլորտում։ «Հանրակրթության հետ կապված խնդիրները, բացերը, անելիքներն անհամեմատ ավելի շատ են, բայց ես կուզեմ ևս մեկ անգամ նշել, որ 2020 թվականի բյուջեով բացառիկ թվով գումարներ են նախատեսվում դպրոցաշինության, դպրոցների բարեկարգման, բարելավման համար»,- նշեց նա։
Դպրոցներում՝ ըստ «Իմ քայլը» պատգամավորի, աշխատանքները պետք է միտված լինեն աշակերտին ազատություն տալու, ազատ մտքի, քննադատական մտածողության, ազատ մտածողության համար։ «Եթե դու ուզում ես որևէ երկրի աշխանության կամ կառավարող ուժի արժեհամակարգի մասին պատկերացում կազմել, ապա բավարար է, որպեսզի դու հայացք նետես կրթության քաղաքականության վրա, որ տվյալ կառավարող ուժն իրականացնում է»,- շեշտեց հանձնաժողովի նախագահը։
Խոսելով Բարձագույն կրթության և գիտության մասին օրինագծի մասին՝ Հայրապետյանն ասաց, որ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ հարությունյանի հետ նախատեսել են 2020 Հունվարի 15-ից 20-ը խորհրդարանական լսումներ։

Без образования невозможно иметь армию: Мхитар Айрапетян (видео)
По инициативе постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта сегодня в НС проходят слушания на тему «Реформы в сфере образования и предстоящие стратегические вызовы».
Председатель комиссии, депутат от фракции «Мой шаг» Мхитар Айрапетян отметил в своем выступлении, что важной отраслью является именно образование.
«Без образования невозможно иметь армию. Без образованного офицерского состава и солдат мы не представляем боеспособную армию 21-го века. Если в основе военной промышленности не будет научной базы, мы не представляем сильную армию, боеспособную армию, то же самое – здравоохранение, то же самое – экономика», - подчеркнул депутат.
По его словам, если нет соответствующего образования, не может быть экономической революции, следовательно, образование не может не сопровождаться с видением развития экономики.
По словам Айрапетяна, законопроект о дошкольном образовании, который будет обсуждаться на следующей неделе, обеспечит в этой отрасли один шаг вперед и регулирования. «Проблем, упущений, дел, связанных с общим образованием, несравнимо больше, но я хочу в очередной раз отметить, что бюджетом 2020 года предусматриваются исключительные суммы в строительстве школ, благоустройства школ, улучшения», - отметил он.
В школах, согласно депутату «Моего шага», работы должны быть направлены на предоставление ученику свободы, свободной мысли, критического мышления, для свободного мышления. «Если хочешь   составить представление о системе ценности правящей силы, достаточно, чтобы ты бросил взгляд на политику образования, которую реализует данная правящая сила», - подчеркнул председатель комиссии.
Говоря о законопроекте о высшем образовании и науке, Айрапетян сказал, что с министром ОНКС Араиком Арутюняном предусмотрели парламентские слушания 15-20-го января 2020 года.