«Մենք մեր պարտքն ենք վերադարձնում»․ Երեկո՝ հայկական ջութակի դպրոցի նվիրյալ Պետրոս Հայկազյանի հիշատակին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրևանի Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը վաղը՝ դեկտեմբերի 19-ին կկայանա համերգային երեկո ի հիշատակ ջութակահար, մանկավարժ Պետրոս Հայկազյանի, ով կրթել է հազարավոր երեխաների, որոնցից շատերն այսօր անվանի ջութակահարներ են։
Ավելի քան վաթսուն տարի անվանի մանկավարժը դասավանդել է Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական դպրոցում, եղել է այդ դպրոցի տնօրենը, դասավանդել է նաև Չայկովսկու անվան 10-ամյա երաժշտական դպրոցում։
Համերգին՝ Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի հետ որպես մենակատարներ, ելույթ կունենան նրա սաներից՝ Խաչատուր Ալմազյանը, Անուշ Նիկողոսյանը, նաև ալտահար Մաքսիմ Նովիկովը։ Նվագախումբը կղեկավարի ՌԴ վաստակավոր արտիստ Կոնստանտին Օրբելյանը։
Երեկոյի նախաձեռնողը՝ ջութակահար, երաժշտական պրոդյուսեր Խաչատուր Ալմազյանն է, որի խոսքով, լինելու է հայկական ջութակի դպրոցի նվիրյալ Պետրոս Հայկազյանի հիշատակին նվիրված համերգային երեկոների շարք, քանի որ մանկավարժի այսօր արդեն անվանի դարձած սաները ցրված են աշխարհով։ Պետրոս Հայկազյանի սաներից է աշխարհահռչակ ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը։
«Սա միայն մեր շատ սիրելի ուսուցչի հիշատակին նվիրված երեկո չէ։ Սա ավելին է։ Մենք մեր պարտքն ենք վերադարձնում։ Միգուցե երկրից դուրս ենք անուն ձեռք բերել, սակայն կայացել ենք այստեղ, մեր երկրում»,- ասաց Խաչատուր Սուքիասյանը։

«Мы возвращаем свой долг»: Вечер памяти Петроса Айказяна (видео)
В Ереванском доме камерной музыки имени Комитаса завтра, 19-го декабря, состоится концертный вечер памяти скрипача, педагога Петроса Айказяна, который обучал тысячи детей, многие из которых сегодня являются именитыми скрипачами.
Свыше шестидесяти лет именитый педагог преподавал в музыкальной школе имени Саят-Новы, был директором этой школы, преподавал также в 10-летней музыкальной школе имени Чайковского.
На концерте в качестве солистов с государственным камерным оркестром Армении выступят его воспитанники Хачатур Алмазян, Ануш Никогосян, а также альтист Максим Новиков. Оркестр возглавит заслуженный артист РФ Константин Орбелян.
Инициатор вечера – скрипач, музыкальный продюсер Хачатур Алмазян, по словам которого будет цикл концертных вечеров, посвященных памяти Петроса Айказяна, поскольку сегодня уже ставшие именитыми воспитанники педагога разбросаны по всему миру. Одним из воспитанников Петроса Айказяна является всемирно известный скрипач Сергей Хачатрян.
«Это – не только вечер, посвященный памяти нашего любимого учителя. Это – большее. Мы возвращаем наш долг. Возможно, мы приобрели имя за пределами страны, однако состоялись здесь, в нашей стране»,- сказал Хачатур Сукиасян.