Օրացույց․ 18-ը դեկտեմբերի. Իր տան շքամուտքի մոտ սպանվում է Երեւանի առաջին քաղաքապետ Համբարձում Գալստյանը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին1994-ի դեկտեմբերի 19-ին մայրաքաղաքի իր տան շքամուտքի մոտ սպանվում է Երեւանի առաջին քաղաքապետ Համբարձում Գալստյանը: Ընդամենը երեք տարվա անկախություն ունեցող Հայաստանում արդեն սպանվել էին Ազգային անվտանգության նախկին նախարար Մարիուս Յուզբաշյանը, Հայկական երկաթուղու պետ Համբարձում Ղանդիլյանը եւ Գրողների միության նախկին նախագահ Վարդգես Պետրոսյանը: Սպանության պահին Համբարձում Գալստյանն այլեւս քաղաքապետ չէր, զբաղվում էր գործարարությամբ: Մարդասպանն այդպես էլ չի բացահայտվում:
1997-ի այս օրն ստեղծվում է «Հայռուսգազարդը»: Այդ առիթով պայմանագիր է կնքվում ռուսական «Գազպրոմի», «Իտերայի» եւ մեր էներգետիկայի նախարարության միջեւ: Նախատեսվում է, որ մինչեւ 2000 թվականը 450 հազար ընտանիք Հայաստանում գազ կստանա: Այս մարդիկ Արարատի մարզի Զվարթնոց ավանի գրեթե ամբողջ բնակչությունն է:
1998-ի այս օրը նրանք այստեղ են հավաքվել տեղացի բարեգործի տրամադրած ավանդական օգնությունն ստանալու: Օգնության զամբյուղը պարունակում է երշիկ, մակարոնեղեն, ալյուր, երկու թարմ հաց, օղի եւ այլ սննդամթերք:
1999-ի դեկտեմբերի 19-ին Էրեբունի եւ Նուբարաշեն համայնքների դատարանի ճաղերի հետեւում քննվում է հոկտեմբերի 27-ի գործով ձերբակալված պատգամավոր Մուշեղ Մովսիսյանի եղբայրը՝ Առաքել Մովսիսյանը: Նա մեղադրվում է 27 միլիոն դրամ արժեցող ոսկու հափշտակության, թմրանյութեր պահելու եւ ապօրինի զենք կրելու մեջ: Նույն օրը հրավիրած համագումարում Հանրապետական կուսակցությունն, ի տարբերություն երկրապահի, հոկտեմբերի 27-ում դեր ունենալու մեղադրանքներ չի շռայլում Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Սերժ Սարգսյանի հասցեին : Սակայն կուսակցության նախագահը պետք է անդրադառնա Սերժ Սարգսյանի այն մտքին, որ Վազգեն Սարգսյանի սպանությանը կարող են մասնակից լինել նրան մոտ մարդիկ: Ի դեպ, համագումարին մասնակցում էր նաեւ վարչապետ Արամ Սարգսյանը: Վարչապետին նյարդայնացնում է մամուլի այն նկատառումը, թե Ալեքսան Հարությունյանի հնարավոր մասնակցությունը հոկտեմբերի 27-ին կռվացրել է նախագահին եւ վարչապետին: Եվ գուցե բանը հասնի նախագահի արտահերթ ընտրություններին:
Հաջորդ տարի այս օրերին մաքսային եւ հարկային ոլորտների բարեփոխումները բացարձակապես չեն ուրախացնում Բագրատաշենում առեւտուր իրականացնողներին։ Ամեն երեքշաբթի այստեղ բաց երկնքի տակ արվող առեւտուրը կրկնակի է աշխուժանում եւ դա կարող է վնասակար լինել մարդկանց կյանքի համար: Պետական եկամուտների նախարարը հենց նույն օրը Բագրատաշենի մաքսակետում նոր անցումակետ է բացում: Այս մաքսակետից իրականացվում է մաքսանենգ ապրանքների հիմնական հոսքը:
2000-ի այս օրը նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Տարածքային կառավարման նախարարի պաշտոնից ազատում է կոմունիստ Լեոնիդ Հակոբյանին։ Վերջին 80 տարվա մեջ նա Հայաստանի տարածքում կոմունիստական պատկանելությամբ վերջին բարձրաստիճան պաշտոնյան է։ Պարոն Հակոբյանին փոխարինում է Հովիկ Աբրահամյանը։ Նույն օրը վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանը ներկայացնում է նոր նախարարին։
40 հազար աշխատատեղ ստեղծելու Ռոբերտ Քոչարյանի խոստումը 2001-ի այս օրն Արտաշես Գեղամյանը համարում է մեծ եւ դարակազմիկ բլեֆ։ Քոչարյանն, ըստ Գեղամյանի, իր տվյալները վերցրել է ինչ-որ անհասկանալի աղբյուրներից։ Գործազուրկների թիվը Գեղամյանի մոտ եղած թղթերով կրճատվել է ընդամենը 5 հազարով:
Համբարձում Գալստյանի սպանության 7-րդ տարում նրա հարազատների կարծիքով նախաքննական մարմինն, ըստ էության ոչինչ չի բացահայտել։ Հարազատների կարծիքով սպանության պատճառներից տեղյակ են Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, Ներքին գործերի նախկին նախարար Վանո Սիրադեղյանը եւ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը, որը հենց սպանության օրը հայկական մոլիբդենի եւ պղնձի վաճառքի հարցով պետք է ընդուներ Համբարձում Գալստյանին։ Սակայն չընդունեց։
Նախաքննական մարմինը սա գիտի: 2002-ի այս օրը հայտնի է դառնում, որ Հայաստանում կգործեն VISA պլաստիկ քարտերը։ Ամբողջ աշխարհում դրանց թիվը 1,5 միլիարդ է։
2006-ի դեկտեմբերի 18-ին ինտերնետ կապը դադարում է լինել «Արմենթելի» մենաշնորհը։ Փփոխություններ կատարելով «Արմենթելի» թիվ 60 լիցենզիայի մեջ, հանրային ծառայությունները կարգավորղ հանձնաժողովը ցանկացած ինտերնետ մատակարարող ընկերության հնարավորություն է տալիս մտնել մատակարարման շուկա։
2012-ի այս օրը Հանրապետականն ուզում է խորհրդարանի էթիկայի հանձնաժողովում կտրուկ ավելացնել իր կուսակցության անդամների թիվը։ Հանրապետականները չեն ուզում ասել, թե իրենց ինչին է պետք հանձնաժողովում իր անդամների մեծ թիվը։ Մհեր Սեդրակյանը պատրաստ է ասել, այն էլ ինչպես: 2012-ի այս օրերին քաղաքական դաշտում առաջին սյունակների թեմա է դարձել Երեւանի սրճարաններից մեկում Վարդան Օսկանյանի եւ Լեւոն Զուրաբյանի զրույցի ձայնագրության հրապարակումը։ Այնտեղ պարոն Զուրաբյանը մի քանի որ հաճելի խոսքեր է ասում իր խմբակցության անդամներ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Հրանտ Բագրատյանի հասցեին։ Լեւոն Զուրաբյանը վստահ է, որ այս երկուսն իրեն կհասկանան:

Календарь: 18-е декабря. У подъезда своего дома убивают первого мэра Еревана Амбарцума Галстяна (видео)
19-го декабря 1994 года у подъезда своего дома в столице убивают первого мэра Еревана Амбарцума Галстяна. В Армении, с всего лишь трехлетней независимости, уже убиты бывший министр Национальной безопасности Мариус Юзбашян, начальник Армянской железной дороги Амбарцум Гандилян и бывший председатель Союза писателей Вардгес Петросян. На момент убийства Амбарцум Галстян больше не был мэром,  он занимался бизнесом. Убийц так и не обнаружили.
В этот день 1997 года создается “Айрусгазард”. По этому поводу заключается договор между российским “Газпромом”, “Итерой” и нашим министерством энергетики. Предусматривается, что до 2000 года 450 тысяч семей в Армении получат газ. Эти люди – почто все население поселка Звартноц Араратской области.
В этот день 1998 года они собрались здесь для получения традиционной помощи, предоставленной местным благотворителем. Корзина с помощью содержит колбасу, макароны, муку, два свежих хлеба, водку и прочую продукцию.
19-го декабря 1999 года за решетками суда общин Эребуни и Нубарашен расследуется брат арестованного по делу 27-го октября депутат Мушега Мовсисяна Аракела Мовсисяна. Он обвиняется в  хищении золота на сумму 27 миллионов драм, хранении наркотиков и незаконном ношении оружия. На съезде, созванном в тот же день, Республиканская партия, в отличии от еркрапах, не разбрасывает обвинения о роли в 27-м октября в адрес Роберта Кочаряна и Сержа Саркисяна. Однако председатель партии должен обратиться к мысли Сержа Саркисяна, что в убийстве Вазгена Саркисяна могут участвовать близкие к нему люди. Кстати, в съезде участвовал также премьер-министр Арам Саркисян. Премьера нервирует запись в прессе, что возможное участие Алексана Арутюняна 27-го октября поссорило президента и премьер-министра. И возможно дело дойдет до внеочередных выборов президента.
В следующем году в эти дни реформы в таможенных и налоговых отраслях абсолютно не радуют занимающихся торговлей в Баграташене.  Каждый вторник торговля, которая осуществляется там под открытым небом, вдвойне оживляется, и это может быть опасным для жизни людей. Министр государственных доходов в тот же день открывает новый пропускной пункт в Баграташенской таможне. Из этой таможни осуществляется основной поток контрабандных товаров.
В этот день 2000 года президент Роберт Кочарян увольняет с должности министра территориального управления коммуниста Леонида Акопяна. За последние 80 лет он -последний высокопоставленный чиновник-коммунист на территории Армении. Господина Акопяна заменяет Овик Абраамян. В тот же день премьер-министр Андраник Маргарян представляет нового министра.
Обещание Роберта Кочаряна создать 40 тысяч рабочих мест в этот день 2001 года Арташес Гегамян считает большим и эпохальным блефом. Кочарян, по словам Гегамяна, взял эти данные из каких-то непонятных источников. Число безработных, по данным Гегамяна, сократилось всего на 5 тысяч.
На 7-й год после убийства Амбарцума Галстяна, по мнению его родственников, орган предварительного расследования, по сути, ничего не раскрыл. По мнению родственников, причины убийства известны Левону Тер-Петросяну, бывшему министру внутренних дел Вано Сирадегяну и бывшему премьер-министру Гранту Багратяну, который как раз в день убийства должен был принять Амбарцума Галстяна по вопросу продажи армянского молибдена и меди. Однако не принял.
Орган предварительного расследования это знает. В этот день 2002 года становится известно, что в Армении будут действовать пластиковые карты VISA. Во всем мире их число достигает 1,5 миллиардов.
18-го декабря 2006 года интернет-связь перестает быть монополией “Арментела”. Внеся изменения в лицензию “Арментела” № 60, комиссия, регулирующая общественные услуги дает возможность любой компании, поставляющей интернет, выйти на рынок снабжения.
В этот день 2012 года Республиканская партия хочет резко увеличить число членов своей партии в комиссии по этике парламента. Республиканцы не хотят сказать, зачем им нужно большое количество членов в комиссии. Мгер Седракян готов сказать, и то как. В эти дни 2012 года темой первых колонок на политической арене стала публикация записи разговора Вардана Осканяна и Левона Зурабяна в одном из ереванских кафе. Там  господин Зурабян говорит несколько неприятных слов в адрес членов своей фракции Никола Пашиняна и Гранта Багратяна. Левон Зурабян уверен, что эти двое его поймут.