«Նկարե՞լ եք, որ քաղաքապետը հռհռում էր ավագանու անդամի ելույթի ժամանակ»․ Էդմոն Մարուքյան
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանին հետ կանչելու վերաբերյալ ասաց, որ երեկ ավագանու նիստում Դավիթ Խաժակյանը բացահայտել է քաղաքապետարանում տեղի ունեցած պաշտոնեական կեղծիք, բայց ըստ պարոն Մարուքյանի՝ այն ԶԼՄ-ների կողմից չի լուսաբանվել։
«Եթե հանրային ընկալումն այն է, որ ավագանու անդամը պաշտոնեական կեղծիքը պետք է ծամած դնի դատախազության բերանը, ու դա չլուսաբանվի, որովհետև այն մարդկանց հետաքրքիր չէ, ուրեմն ավելի լավ է մենք չմասնակցենք»,- նշեց Էդմոն Մարուքյանը։
Ըստ նրա՝ մեդիան ծածկում է սկանդալային թեմաները, բայց ոչ մարդկանց իրական գործունեությունը։
«Եթե քաղաքացիները չեն տեսնում այդ աշխատանքը, արդյոք անհրաժե՞շտ է, որ մենք այդտեղ լինենք»,- նկատեց պարոն Մարուքյանը և հավելեց, որ Դավիթ Խաժակյանի աշխատանքը ջուրն է լցվում։
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավարը հրաժարվեց գնահատել «Լույս» խմբակցության մյուս 2 անդամների՝ Թեհմինա Վարդանյանի և Անի Խաչատրյանի գործունեությունը՝ նշելով, որ դա իրենց գնահատելու գործը չէ, և յուրաքանչյուր կուսակցություն պատասխանատու է իր անդամի համար։
Էդմոն Մարուքյանը նշեց, որ «Լուսավոր Հայաստան»-ի կառավարման խորհուրդը կորոշի՝ Դավիթ Խաժակյանը կշարունակի՞ մնալ ավագանիում, թե՞ հետ կկանչվի։ Պարոն Մարուքյանը կարծում է նաև, որ քաղաքապետ Հայկ Մարությանը ավագանու անդամների ելույթների ժամանակ «ձեռք է առնում նրանց, պրովոկացիայի է ենթարկում, իսկ մարդիկ էլ տրվում են դրան»։
«Բնականաբար պրովոկացիա անողը քաղաքապետն է, բայց կարծում եմ, որ դրան տրվողը պետք է իրեն հաշիվ տա։ Օրինակ՝ ԱԺ-ում էլ պարոն Միրզոյանը կարող է պրովոկացիայի ենթարկել ինձ, որ ես այնպիսի բան անեմ, որ իմ գործունեությունը այլևս անիմաստ լինել ԱԺ-ում, հիմա ես պե՞տք է պրովոկացիայի ենթարկվեմ։ Հետևաբար, կարևոր է նաև մեդիադաշտի գնահատականը սրան տրվի։ Օրինակ՝ երբ քաղաքապետը ծիծաղում էր ավագանու անդամի վրա, որևէ կամերա ցույց տվե՞ց այդ պահը, ոչ մի կամեռա ցույց չի տվել, մարդկանց ընկալման մեջ եղել է այն, որ ավագանու անդամը օդից ինչ-որ բան է անում։ Հարց եմ տալիս, նկարե՞լ եք, որ քաղաքապետը հռհռում էր ավագանու անդամի ելույթի ժամանակ»,- ասաց Էդմոն Մարուքյանը և հավելեց, որ այսօր թրենդ կա, որ թիրախավորվեն ավագանու անդամները, և սրբադասվեն իշխանության անդամները, ու լրատվամիջոցներն այդ թրենդի մեջ են։

«Вы заметили, что мэр хохотал над выступлением члена совета старейшин?»: Эдмон Марукян
Поддержи А1+!Глава фракции НС «Светлая Армения» Эдмон Марукян в беседе с журналистами в парламенте относительно отзыва главы фракции «Свет» Совета старейшин Давида Хажакяна сказал, что вчера на заседании совета старейшин Давид Хажакян раскрыл должностную фальсификацию, которая произошла в мэрии, но согласно господину Марукяну, она не освещалась СМИ.
«Если общественное восприятие таково, что член совета старейшин должен разжевать должностную фальсификацию и положить в рот прокуратуре, и это не будет освещаться, потому что это людям неинтересно, значит, лучше мы не будем участвовать», - отметил Эдмон Марукян.
По его словам, медиа скрывает скандальные темы, но не реальную деятельность людей.
«Если граждане не видят эту работу, есть ли необходимость, чтобы мы были там?» - отметил господин Марукян и добавил, что работа Давида Хажакяна оказывается напрасной.
Глава фракции «Светлая Армения» отказался от оценки деятельности остальных 2 членов фракции «Луйс» Техмины Варданян и Ани Хачатрян, отметив, что это не они должны оценивать, и каждая партия ответственна за своих членов.
Эдмон Марукян отметил, что совет правления «Светлой Армении» решит, продолжит ли Давид Хажакян оставаться в совете старейшин или будет отозван? Господин Марукян также считает, что мэр Айк Марутян во время выступлений членов совета старейшин «издевается над ними, провоцирует, а люди поддаются этому».
«Разумеется провоцирует мэр, но я думаю, что тот, кто поддается на провокацию, должен отдавать себе отчет. К примеру, и в НС господин Мирзоян может спровоцировать меня, чтобы я сделал такое, чтобы моя деятельность стала бессмысленной в НС, теперь я должен поддаваться провокации? Следовательно, важно также, чтобы медиаполе дало этому оценку. К примеру, когда мэр смеялся над членом совета старейшин, какая-нибудь камера показывала этот момент? Ни одна камера не показала, в восприятии людей то, что член совета старейшин что-то делает с потолка. Спрашиваю, вы записали, что мэр хохочет во время выступления члена совета старейшин?» - сказал Эдмон Марукян и добавил, что сегодня есть тренд брать под прицел членов совета старейшин, и причислять к лику святых членов власти, и СМИ в этом тренде.