Օպերատիվ հետախուզական մարմինների խոհանոցները մաքրվել են․ Գագիկ Ջհանգիրյանը՝ Հոկտեմբերի 27-ի մասին (տեսանյութ)
«2003թ․ քրեական գործ են հարուցում քննչական խմբի ու դատախազի դեմ և գրում են՝ հանցավոր խումբ, որը ղեկավարել է Գագիկ Ջհանգիրյանն իր քննիչների հետ։ Մեզ հանցագործ են համարել։ Դեռ գործով դատավարություն էր գնում, դատական ակտը հրապարակված չէր, դեռ անջատված մասը մեր վարույթում էր»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասում է նախկին զինվորական դատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանը՝ անդրադառնալով Հոկտեմբերի 27-ի գործին։
Վերջինս ասում է, որ գործի քննության ժամանակ իրենք դիմել են ԱԱԾ ղեկավարին, թե արդյոք Ազգային ժողովում ձայնագրվել կամ տեսագրվե՞լ է նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և Հոկտեմբերի 27-ի գործով թիվ մեկ ոճրագործ Նաիրի Հունանյանի հանդիպումը։ Պատասխանել են, որ նման գործողություն չի կատարվել։ Բայց Գ․Ջհանգիրյանը ենթադրում է, որ ձայնագրվել է։ Գ․Ջհանգիրյանին նաև հետաքրքրում է, թե արդյոք ԱԱԾ-ից կորած փաստաթղթերը վերաբերո՞ւմ են նաև Հոկտեմբերի 27-ի գործին։
Հիշեցնենք, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, թե ԱԱԾ-ից փաստաթղթեր են կորել։ «Ինձ հիմա շատ հետաքրքրում է, Հոկտեմբերի 27-ի օպերատիվ գործն ամբողջությամբ ԱԱԾ-ո՞ւմ է, թե ոչ։ Այդ կորած թղթերը նաև Հոկտեմբերի 27-ի օպերատիվ գործի՞ց են»,- հարցնում է նախկին զինդատախազը՝ վստահություն հայտնելով, որ «օպերատիվ հետախուզական մարմինների խոհանոցները մաքրվել են»։ Ի դեպ Գ․Ջհանգիրյանը տեղեկացրեց, որ դիմելու է նաև Վճռաբեկ դատարան բեկանելու 2008թ․ Ռ․Քոչարյանի երկու հրամանագրերը, որոնցով նա ազատվում է պաշտոնից և զրկվում դասային աստիճանից։ Նա այդ երկու հրամանագրերը վիճարկել է նաև Վարչական դատարանում։

Кухни оперативных следственных органов очистились: Гагик Джангирян – о 27-м октября (видео)
Поддержи А1+!«2003г․ возбуждают уголовное дело против следственной группы и прокурора и пишут: преступная группа, которой руководил Гагик Джангирян со своими следователями. Нас сочли преступниками. Пока еще шло судебное расследование по делу, судебный акт не было опубликован, еще обособленная часть была в нашем производстве», - в беседе с «А1+» говорит бывший военный прокурор Гагик Джангирян, обращаясь к делу 27-го Октября.
Последний говорит, что при расследовании дела они обратились к руководителю СНБ, была ли в Национальном собрании записана встреча между бывшим президентом Робертом Кочаряном и злодеем номер один по делу 27-го октября Наири Унаняном. Ответили, что подобное действие не было совершено. Но Г. Джангирян предполагает, что было записано. Г. Джангиряна также интересует, относятся ли пропавшие из СНБ документы также к делу 27-го Октября.
Напомним, что премьер-министр Никол Пашинян обьявил, что из СНБ пропали документы. «Меня сейчас интересует, оперативное дело 27-го Октября полностью в СНБ или нет? Эти пропавшие бумаги также из оперативного дела 27-го Октября?», - спрашивает бывший военный прокурор, выразив доверие, что «кухни оперативных следственных органов очистились». Кстати, Г. Джангирян сообщил, что обратился также в Кассационный суд, чтобы отменить два указа Р. Кочаряна 2008г., по которым он освобождается от должности и лишается ранга. Он обжаловал эти два указа также в Апелляционном суде.