Հայաստանը 10-րդն է աշխարհում «ֆուտբոլային օտարամոլությամբ»
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի ֆուտբոլի բարձրագույն խումբն օտարերկրացի ֆուտբոլիստների՝ լեգեոնականների տոկոսային քանակով, աշխարհում զբաղեցնում է 10-րդ տեղը:
Ինչպես տեղեկացնում է football-observatory կայքը, Հայաստանի մեկ թիմում միջինը հանդես են գալիս 12,7 արտասահմանցի ֆուտբոլիստ, որը կազմում է խաղացողների ընդհանուր քանակի 45 տոկոսը:
Այս ցուցանիշներով առաջին տեղում գտնվում է Կիպրոսի 1-ին Դիվիզիոնը, որտեղ միջինը մեկ թիմում հայտավորված են 17,5 արտասահմանցի ֆուտբոլիստ, ինչը 63 տոկոս է կազմում: Այնուհետև, մինչև Հայաստանը, հաջորդում են հետևյալ երկրները. Իտալիա՝ 16,1, Պորտուգալիա՝ 16,0, Թուրքիա՝ 15,7, Բելգիա՝ 15,4, Անգլիա՝ 15,2, Շոտլանդիա՝ 14,6, Հունաստան՝ 13,2, Գերմանիա՝ 13,1: Եվրոպայում ամենաքիչ քանակությամբ լեգոնականներ հանդես են գալիս Սան Մարինոյի առաջնությունում՝ 1,5 ֆուտբոլիստ մեկ թիմում:
Հավելենք, որ աշխարհի տարբեր երկրների առաջնություններում ամենամեծ «լեգեոն» ունի Բրազիլիան՝ 1330 ֆուտբոլիստ: Ապա հաջորդում են Ֆրանսիան (867) և Արգենտինան (820):

Армения – 10-я в мире по числу иностранных футболистов
Поддержи А1+!Высшая футбольная лига Армении по процентному количеству иностранных футболистов – легионеров – занимает 10-е место в мире.
Как сообщает сайт football-observatory, в одной команде Армении в среднем выступают 12,7 иностранных футболиста, что составляет 45% общего количества игроков.
По этим показателям на первом месте находится 1-й Дивизион Кипра, где в среднем в одной команде заявлены 17,5 иностранных футболиста, что составляет 63%. Затем, Армении предшествуют следующие страны: Италия – 16,1, Португалия – 16,0, Турция – 15,7, Бельгия – 15,4, Англия – 15,2, Шотландия – 14,6, Греция – 13,2, Германия – 13,1. Наименьшее в Европе число легионеров выступают в чемпионате Сан-Марино – 1,5 футболиста в одной команде.
Добавим, что в чемпионатах различных стран мира наибольший «легион» у Бразилии – 1330 футболистов. Затем следуют Франция (867) и Аргентина (820).