Տիգրան Ավինյանն ընդունել է Լիտվայի դեսպանին (տեսանյութ)
Ողջունելով հյուրին՝ Տիգրան Ավինյանը համոզվածություն է հայտնել, որ դեսպանի գործունեությունը նոր ազդակ կհաղորդի հայ-լիտվական համագործակցությանը։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեն ասել է, որ ջանք չի խնայի երկու երկրների հարաբերությունները նոր մակարդակի հասցնելու համար։ Նա հավելել է, որ հայ-լիտվական կապերը զգալիորեն ակտիվացել են Թավշյա հեղափոխությունից հետո ու նշել, որ Հայաստանում ընթացող բարեփոխումներին նպաստելու համար Լիտվան պատրաստ է ընդլայնել տեխնիկական աջակցությունը։
Տիգրան Ավինյանը կարևորել է առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացումը և այս առումով առանձնացրել հայ-լիտվական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը, որի հաջորդ նիստը նախատեսվում է անցկացնել մյուս տարի Վիլնյուսում։
Տիգրան Ավինյանը խոսել է մշակման փուլում գտնվող հանրային կառավարման բարեփոխումների ռազմավարության մասին։ Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել նաև հանրային ծառայությունների թվայնացման գործընթացին, որի համակարգումը իրականացվում է փոխվարչապետի գրասենյակի կողմից։ Հաշվի առնելով Լիտվայի ունեցած դրական փորձը այս ոլորտում՝ Տիգրան Ավինյանը հետաքրքրություն է հայտնել ուսումնասիրել առկա համագործակցության հնարավորությունները։
Զրուցակիցները քննարկել են ներդրումների խթանման, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, վերականգնվող էներգետիկայի, թափոնների վերամշակման ոլորտներին վերաբերող հարցեր։ Անդրադարձ է կատարվել նաև Երևան-Վիլնյուս ուղիղ ավիաչվերթի բացման հնարավորություններին։

Тигран Авинян принял посла Литвы (видео)
Приветствуя гостя, Тигран Авинян выразил уверенность, что деятельность посла придаст новый импульс армяно-литовскому сотрудничеству.
Поблагодарив за прием, Инга Станите-Толочкиене заверила, что не пожалеет усилий для того, чтобы вывести отношения двух стран на новый уровень. Она добавила, что армяно-литовские связи значительно активизировались после Бархатной революции, и отметила, что для содействия реформам в Армении Литва готова расширить техническое содействие.
Тигран Авинян отметил значение развития торгово-экономических отношений и в этом плане выделил деятельность Армяно-литовской межправительственной комиссии, следующее заседание которой планируется провести в следующем году в Вильнюсе.
Тигран Авинян рассказал о стратегии реформ в области общественного управления, находящейся в стадии разработки. В этом контексте был затронут и процесс оцифровки области общественных услуг, координация которого осуществляется офисом вице-премьера. Учитывая положительный опыт Литвы в этой сфере, Тигран Авинян выразил заинтересованность в изучении возможностей сотрудничества.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся стимулирования инвестиций, информационных технологий, возобновляемой энергетики и переработки отходов. Были обсуждены и возможности открытия прямого авиарейса Ереван - Вильнюс.