f5d0b47dc74c3d_5d0b47dc74c7e.thumb
Հայաստանի Հանրապետության և Վերականգնման վարկերի բանկի միջև «Քաղաքականության վրա հիմնված վարկ, Շրջակա միջավայրի պահպանություն BMZ 3010 00 579, վարկ N 29426» վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին օրենքի նախագծով առաջարկվում է 40 մլն եվրո բյուջետային աջակցության վարկ վերցնել։
Այս մասին խորհրդարանում օրինագծի զեկուցման ժամանակ նշեց Ֆինանսների փոխնախարար Արմեն Հայրապետյանը։ Ըստ նրա՝ բյուջետային աջակցության վարկը հիմնականում շրջակա միջավայրի պահպանության համար է տրվում Հայաստանին։
«Մասնավորապես՝ անտառտնտեսության կենսաբազմազանության և բնության պահպանվող տարածքների, շրջակա միջավայրի բարեփոխումների համար է տրամադրվում»,- նշեց Արմեն Հայրապետյանը։
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը, ելույթ ունենալով, հայտարարեց, թե իրենք ցանկանում են հուշել Կառավարությանը, որ «անվճար փողի տակ բան կա»։
«Ոչ ոք հենց այնպես ոչ մեկին փող չի տալիս։ Այդ նպատակները մի օր ի հայտ են գալու։ Մենք ասում ենք՝ եկեք հասկանանք, թե մի օր դրա դիմաց մեզնից ի՞նչ են պահանջելու։ Էս գլխից պատրաստ լինենք, իմանանք մեր գլխի գալիքը, թե ինչ ենք անելու»,- ընդգծեց Սերգեյ Բագրատյանը։

f5d0b47dc74c3d_5d0b47dc74c7e.thumb
Законопроектом о ратификации кредитного соглашения между Республикой Армения и Банком кредитов восстановления «Кредит, основанный на политике, Защита окружающей среды BMZ 3010 00 579, кредит № 29426» предлагается взять кредит бюджетной поддержки в размере 40 млн евро.
Об этом во время доклада о законопроекте отметил замминистра финансов Армен Айрапетян. По его словам, кредит бюджетной поддержки в основном выдается Армении для охраны окружающей среды.
«В частности, для организации биоразнообразия лесного хозяйства и охраняемых территорий природы, реформ окружающей среды», - отметил Армен Айрапетян.
«Депутат от фракции «Процветающая Армения» Сергей Багратян заявил в своем выступлении, что они хотят напомнит Правительству, что «за бесплатными деньгами что-то стоит».
«Никто никому не дает денег просто так. Эти цели однажды проявятся. Мы говорим: давайте поймем, что однажды потребуют от нас за это? Будем заранее готовы, будем знать, что нас ждет и что мы будем делать», - подчеркнул Сергей Багратян.