79077780_1269053039948824_2096453127216562176_n
Մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքը յուրաքանչյուր հասարակության զարգացման հիմնական շարժիչ ուժն է․ Արման Թաթոյան
Սիրելի´ հայրենակիցներ,
Այսօր՝ դեկտեմբերի 10-ին, միջազգային հանրությունը նշում է մարդու իրավունքների պաշտպանության օրը: Այս օրը նշանավորվում է 1948 թվականին Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի ընդունմամբ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ու հարգանքը յուրաքանչյուր հասարակության զարգացման հիմնական շարժիչ ուժն է:
Մարդու իրավունքների պաշտպանությունը պետք է դառնա ոչ միայն պետական քաղաքականության առաջնահերթ օրակարգ, այլև պետության յուրաքանչյուր ներկայացուցչի ամենօրյա գործունեության սկզբունք:
Որպես Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան՝ իմ ամենօրյա աշխատանքն ու ջանքերը հենց ուղղված են մեր երկրում մարդու իրավունքների ապահովման գործող կառուցակարգերի կատարելագործմանը, հասարակական իրազեկվածության բարձրացմանը, ու առկա խնդիրների վերհանմանն ու դրանց լուծման ուղիները կանխորոշելուն:
2019 թվականին մեր երկիրն աչքի ընկավ դատաիրավական, հակակոռուպցիոն, մարդու իրավունքների պաշտպանության և մի շարք այլ ոլորտային ռազմավարական փաստաթղթերի մշակմամբ և ընդունմամբ: Կարևոր է նկատի ունենալ, որ մարդու իրավունքները՝ իբրև առաջնահերթ ուղղություն ամրագրելուց զատ սկզբունքային են դրանց իրագործմանն ուղղված գործնական միջոցառումները:
Մեզանից յուրաքանչյուրի խնդիրն է նպաստելու մարդու իրավունքների պաշտպանության պետության հանձնառության առավելագույն կատարմանը, իրավունքների պաշտպանության իրավական հնարավորությունների հասանելիության ապահովմանը:

79077780_1269053039948824_2096453127216562176_n
Сегодня, 10 декабря, международное сообщество отмечает День защиты прав человека. Этот день ознаменован принятием в 1948 году Всеобщей декларации прав человека.
Защита и уважение прав человека - основная движущая сила развития каждого общества.
Защита прав человека должна стать не только первоочередной повесткой государственной политики, но и принципом каждодневной деятельности каждого представителя государства.
Моя каждодневная работа и усилия как Защитника прав человека Армении направлены именно на совершенствование действующих в нашей стране механизмов обеспечения прав человека, повышение общественной осведомленности, выявление существующих проблем и предопределение путей их решения.
В 2019 году наша страна отличилась разработкой и принятием судебно-правовых, антикоррупционных, правозащитных и ряда других стратегических документов. Важно иметь в виду, что кроме закрепления прав человека в качестве приоритетного направления, принципиальными являются и практические мероприятия по их реализации.
Задача каждого из нас - способствовать максимальному выполнению обязательств государства по защите прав человека, обеспечению доступности правовых возможностей защиты прав”.