060431c5-7ffb-44ee-8bb6-efe2e67ab8a5_cx0_cy9_cw0_w1023_r1_s
Կոմիտասի երաժշտությամբ սկսվեց Նյու Յորքում, ՄԱԿ-ի գրասենյակում Հայաստանի առաքելության կողմից նախաձեռնված ցեղասպանությունների կանխարգելմանը եւ կրթությանը նվիրված համաժողովը, հայտնում է Ամերիկայի ձայնը: ՄԱԿ-ում Հայաստանի ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանն ընդգծում է.
«Հայ ազգը Ցեղասպանության սարսափների միջով է անցել 20-րդ դարի սկզբում, ուստի, Հայաստանն ունի հատուկ պարտավորություն միավորելու ցեղասպանության հանցանքի կանխման ջանքերը»:
Ցեղասպանության իրականացմանը նախորդում են իրադարձություններ, որոնք ընցացքում երկրի խոցելի խմբերի իրավունքներն ու հիմնարար ազատությունները ճնշման են ենթարկվում, նշում է Մարգարյանը:
Համաժողովը վարող Պատասխանատվության եւ պաշտպանության գլոբալ կենտրոնի տնորեն Սայմոն Ադամսն անդրադարձավ Հայոց ցեղասպանության օրինակին, հիշեցնելով, որ չորս ամիս անց լրանալու է 105-րդ տարելիցը, երբ «1915-ի ապրիլի 24-ին Օսմանյան Կայսրությունում սկսվեցին հայերի թիրախավորված սպանությունները».
«Այս գործողությունների արդյունքում ոչնչացվեց ավելի քան մեկ եւ կես միլիոն կյանք: Միացյալ Թագավորությունը, Ֆրանսիան, Ռուսաստանը 1915-ի մայիսին մեղադրեցին Օսմանյան Կայսրությանը մարդկության դեմ հանցանք գործելու մեջ՝ դա առաջին անգամն էր, որ այդ եզրն օգտագործվեց՝ որպես դաժանությունների ծավալը բնութագրելու փորձ»:
Գիտնականների, հոգեբանների խոսքով, ցեղասպանության ժխտումը ոչ միայն անարգանք է ցեղասպանության զոհերի նկատմամբ, այլեւ ճանապարհ է բացում հաջորդ ցեղասպանության համար:
«Երբ իմ ուսանողները կարդում են Ռոն Սունիի ստեղծագործությունները, նրանք իրոք սարսափած են մնում, ցնցված, զարմացած բռնությունների մակարդակով, որոնց միջով անցավ Օսմանյան Կայսրության հայ համայնքը եւ նրանք բացատրություն են պահանջում», - նշում է Նյու Յորքի քոլեջի պատմության դասախոս Էրիք Ուայթսը:
Համաժողովին ներկա ՄԱԿ-ում Թուրքիայի առաքելության աշխատակիցն այս ամենը լսելով ձայնի իրավունք խնդրեց՝ հայտարարելով, որ Առաջին աշխարհամարտի վերջին տարիները Օսմանյան Կայսրության համար բարդ շրջան էին, որի ընթացքում տառապել են կայսրության բոլոր քաղաքացիները.
«Մարդկության պարտքն է հաստատել, որ հայերը տառապել են ճիշտ նույնքան, որքան Օսմանյան Կայսրության մյուս քաղաքացիները եւ Թուրքիայում տարբեր կարծիքներ արտահայտելը 1915-ի իրադարձությունների վերաբերյալ ժողովրդավարության մշակույթի մասն է, սակայն, 1915-ի իրադարձություններն օգտագործել որպես Թուրքիայի դեմ թշնամության արտահայտման պատրվակ եւ այս հարցը քաղաքական հակամարտության հարց դարձնելը անընդունելի է»:
Միջազգային իրավունքը չի ճանաչում 1915-ի իրադարձությունները որպես ցեղասպանություն, եզրափակեց Թուրքիայի ներկայացուցիչը:
Ի պատասխան Ցեղասպանությունն ուսումնասիրող գիտնականների միջազգային ընկերակցության ղեկավար Հենրի Թերյելը նշեց, որ այսօր, հաշվի առնելով բոլոր հետազոտությունները Հայոց ցեղասպանության հերքման նույնիսկ քննարկումն անիմաստ է.
«Վերջին 50 տարվա ընթացքում ես չէի լսել Հայոց ցեղասպանության այսպիսի ուղղակի հերքում: Շնորհակալություն այն պատկերավոր կերպով ի ցույց դնելու համար: Սակայն խորհուրդ կտայի թարմացնել ձեր գրականությունը, քանի որ այն շուրջ 30 տարով հնացած է: Ձեր կողմից բերված փաստարկները բազմիցս եւ վաղուց հերքվել են, այնպես որ կոչ կանեի փոքր-ինչ աշխատանք կատարել, որպեսզի ձեր ասածը բովանդակություն ունենա: Ասեմ նաեւ՝ Թուրքիայում բազմաթիվ մարդիկ, կիրթ, ինտելեկտուալներ լիարժեք ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, բայց ի հակառակ ձեր հայտարարությանը, նրանցից շատերն անազատության մեջ են հիմա կամ նախկինում եղել են անազատության մեջ հենց այն ճանաչելու համար»:

060431c5-7ffb-44ee-8bb6-efe2e67ab8a5_cx0_cy9_cw0_w1023_r1_s
Конференция, посвященная предотвращению геноцидов и образованию, организованная миссией Армении в офисе ООН в Нью-Йорке, началась с музыки Комитаса. “Голос Америки” сообщил, что представитель Армении в ООН Мгер Маркарян подчеркнул, что армянский народ прошел через ужасы геноцида в начале 20-го века, поэтому Армения имеет особое обязательство объединить усилия по предотвращению преступления геноцида. По его словам, осуществлению геноцида предшествуют события, в ходе которых права и основные свободы уязвимых групп страны подвергаются давлению.
Директор Глобального центра ответственности и защиты, ведущий форум, Саймон Адамс обратился к примеру Геноцида армян, напомнив, что через четыре месяца исполнится 105 лет, с того дня, когда “24 апреля 1915 года в Османской империи начались целенаправленные убийства армян”.
“В результате этих действий было уничтожено более полутора миллионов жизней. Соединенное Королевство, Франция, Россия в мае 1915 года обвинили Османскую империю в преступлении против человечества - это было в первый раз, когда этот термин был использован в качестве попытки охарактеризовать масштабы жестокостей”, - отметил он. По словам ученых, психологов, отрицание геноцида - не только неуважение к жертвам геноцида, но и путь к следующему геноциду.
"Когда мои студенты читают произведения Рона Суни, они действительно бывают в ужасе, бывают потрясены, удивлены уровнем насилия, через которые прошла армянская община Османской империи, и они требуют объяснений”, - отметил преподаватель истории Нью-Йоркского колледжа Эрик Уайтс.
Присутствовавший на конференции сотрудник миссии Турции в ООН, услышав все это, попросил права голоса, заявив, что последние годы Первой мировой войны были сложным периодом для Османской империи, в ходе которого пострадали все граждане империи.
В ответ на его слова глава Международной ассоциации исследователей геноцида Генри Терьель подчеркнул, что сегодня, учитывая все исследования, бессмысленно даже обсуждение отрицания Геноцида армян.
“За последние 50 лет я не слышал подобного прямого опровержения Геноцида армян. Благодарю, что проиллюстрировали это. Но я бы порекомендовал обновить вашу литературу, так как она устарела на 30 лет. Аргументы, приведенные вами, были неоднократно и давно опровергнуты, поэтому я бы призвал вас немного поработать, чтобы ваша речь имела бы смысл. Скажу также и то, что в Турции многие образованные люди, интеллектуалы полноценно признали Геноцид армян, но вопреки вашему заявлению, многие из них сейчас находятся в неволе, или раньше были в заключении именно за его признание”, - добавил Генри Терьель.