Մեր պետականաշինության ճանապարհին կարեւոր քայլ էր Սահմանադրության ընդունումը. Բակո Սահակյանի ուղերձը
Նախագահ Բակո Սահակյանը դեկտեմբերի 10-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի եւ Սահմանադրության օրվա առթիվ:
<<Սիրելի՛ արցախցիներ,
Հանրապետության իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ պետական կարեւորագույն տոնի՝ ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի եւ Սահմանադրության օրվա առթիվ:
Թե՛ 1991 թվականին եւ թե՛ 2006 թվականին այս օրը մեր ժողովուրդը կատարեց պատմական ընտրություն՝ իր ձայնը տալով՝ հանուն ազատ ու անկախ Արցախի, հանուն ժողովրդավարական, իրավական ու սոցիալական պետություն կառուցելու անսասան որոշման:
Մեր պետականաշինության ճանապարհին կարեւոր քայլ էր երկրի հիմնական օրենքի՝ Սահմանադրության ընդունումը, որի հիմքում մարդն է, նրա իրավունքների, ազատությունների ու շահերի պաշտպանությունը: Սրանք համամարդկային արժեքներ են, որոնք կարեւոր են քաղաքացիական հասարակության ու ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման համար:
Եվ արդեն 28 տարի է՝ մենք ընթանում ենք այս ճանապարհով՝ օր օրի զարգացնելով ու զորացնելով մեր երկիրը, ամրապնդելով պետականության հիմքերն ու ժողովրդի անվտանգությունը, բարելավելով մարդկանց կենսապայմանները: Սա բարդ ու անհարթ ճանապարհ է, որը մեր ժողովուրդն անցնում է պատվով ու արժանապատվությամբ՝ անձնվիրաբար հաղթահարելով բոլոր դժվարություններն ու փորձությունները:
Թանկագի՛ն հայրենակիցներ,
Մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ բոլորիս այս նշանակալի տոնի կապակցությամբ եւ մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն, մեծագույն հաջողություններ՝ ի փառս Արցախի Հանրապետության ու մեր ժողովրդի>>:

Важным шагом на пути построения нашей государственности было принятие Конституции: Бако Саакян
10 декабря Президент Бако Саакян направил поздравительное послание в связи с Днем референдума о государственной независимости и Конституции НКР.
“Дорогие арцахцы!
От имени властей республики и от себя лично сердечно поздравляю вас по случаю важнейшего государственного праздника – Дня референдума о государственной независимости и Конституции НКР!
В этот день 1991 года и 2006 года наш народ сделал исторический выбор, отдав свой голос во имя свободного и независимого Арцаха, во имя непоколебимого решения построить демократическое, правовое и социальное государство.
Важным шагом на пути построения нашей государственности было принятие Основного закона страны – Конституции, в основе которой лежат защита прав, свобод и интересов человека. Это общечеловеческие ценности, которые важны для становления гражданского общества и демократических институтов.
И уже 28 лет мы идем по этому пути, изо дня в день развивая и усиливая нашу страну, улучшая жизненные условия людей. Это сложный и тернистый путь, который наш народ проходит с честью и достоинством, самоотверженно преодолевая все трудности и испытания.
Вновь поздравляю всех с этим знаменательным праздником и желаю мира, крепкого здоровья, больших успехов во славу Республики Арцах и нашего народа!".