Ընդդեմ Հանրային հեռուստաընկերության դատը Հ1-ի նախկին լրագրողները շահել են
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրևանի վարչական դատարանը բավարարել է Հանրային հեռուստաընկերության նախկին լրագրողներ Լիանա Կարապետյանի և Սիրանույշ Մուրադյանի հայցն ընդդեմ Հանրային հեռուստաընկերության։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում նրանց փաստաբան Տիգրան Ղազարյանն ասաց, որ հայցն ամբողջությամբ բավարարվել է․ հիմնական պահաջը, որ ուղղված էր Հեռուստառադիոընկերության խորհրդին և ածանցյալ պահանջը, որն ուղղված էր «Հ1»-ին։
««Հ1»-ին ուղղված պահանջն այն էր, որ Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրեն Մարգարիտա Գրիգորյանի՝ աշխատանիքից ազատման հրամաններն անվավեր ճանաչվեն»,- նշեց փաստաբանը։
Հարցին, թե դրամական փոխհատուցում պահանջել էին, Ղազարյանը պատասխանեց, որ դա հետագայում պարզ կլինի, քանի որ դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ է մտնում 1 ամսից․ այսինքն՝ պատասխանող կողմը 1 ամիս ունի բողոքարկելու համար․ «Մնացածն արդեն ենթադրվում է, որ դրամական փոխհատուցումներ կլինեն»։
Դիտարկմանը, թե հարկադիր պարապուրդի՞ դիմաց, փաստաբանը դրական պատասխան տվեց՝ ավելացնելով, որ նաև կա վարչարարության պատճառած վնաս, որը ՀՌՀԸ-ն է պատճառել ու պետք է փոխհատուցի։
ՀՌԸԽ դեկտեմբերի 25-ի որոշմամբ կրճատված հաստիքները, ըստ փաստաբանի, հայցվոր կողմի հիմնական պահանջով վերականգնվել են, իսկ ածանցյալ պահանջով Մարգարիտա Գրիգորյանի հրամանն անվավեր է ճանաչվել։

Бывшие журналисты H1 выиграли судебное дело против Общественного телевидения
Поддержи А1+!Ереванский административный суд удовлетворил иск бывших журналистов Общественной телекомпании Лианы Карапетян и Сирануйш Мурадян против Общественной телекомпании.
В беседе с «А1+» их адвокат Тигран Казарян сказал, что иск полностью удовлетворен - основное требование, адресованное совету Телерадиокомпании, и производное требование, адресованное «H1».
«Адресованное “H1” требование было в том, чтобы приказы исполнительного директора Общественной телекомпании Маргариты Григорян были признаны недействительными»,- отметил адвокат.
На вопрос, потребовали ли они денежной компенсации, Казаран ответил, что это станет ясно позднее, поскольку решение суда вступает в законную силу через 1 месяц, о есть у ответчика есть 1 месяц для обжалования: «Остальное уже предполагается, что будут денежные компенсации».
На наблюдение о том, что за вынужденный простой адвокат дал положительный ответ, добавив, что есть также ущерб, причиненный администрированию, который причинила ОТРК и должен быть возмещен.
Штаты ОТРК, сокращенные решением от 25-го декабря, по словам адвоката, основным требованием стороны истца были восстановлены, а производным требованием приказ Маргариты Григорян был признан недействительным.