36912_alen_simonyan_31_01_M
Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունելու համար քննարկում է «Ծխախոտային արտադրատեսակների և դրանց փոխարինիչների օգտագործման հետևանքով առողջությանը հասցվող վնասի նվազեցման և կանխարգելման մասին» օրենքի նախագիծն ու կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Նախագծով առաջարկվում է ծխախոտի օգտագործման արգելք է սահմանել փակ տարածքներում։ Խորհրդարանում նախագիծը ներկայացրեց Առողջապահության նախարարի տեղակալ Լենա Նանուշյանը։
Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանը ելույթում ընդգծեց, որ ծխողների քանակը քչանում է։
«Չգիտեմ տարեկան 1 տոկոսով, թե ավելի, բայց եթե նույնիսկ 1 տոկոսով, մենք պետք է օր առաջ դրա մասին մտածենք և հնարավորինս արագ այդ լուծումը տանք։ Խանութներում ցուցադրելու հետ կապված ասեմ, որ նրանց մեծ մասը թերթի կրպակներում են ցուցադրվում, որոնք թերթ վաճառելու փոխարեն, մեր խոսքը հասցնելու փոխարեն ամբողջովին լցված են տարբեր տուփերով։ Դրա մասի՞ն է խոսքը»,- ասաց Ալեն Սիմոնյանը։
Ինչ վերաբերում է հակածխախոտային օրինագծի՝ հնարավոր տնտեսական վնաս պատճառելուն, ապա ԱԺ փոխխոսնակը նկատեց, որ պետք է գումար հատկացնեն, որ մարդիկ թողնեն ծխելը։
«Պետք է ավել գումար տանք, որ մարդիկ չծխեն։ Գիտեմ, որ հիմա ծխողներն, ամենայն հավանականությամբ ինձ ատում են, բայց պետք է հասնենք այն բանին, որ ունենանք անծուխ Հայաստան՝ 5, 10 տարի հետո»,- եզրափակեց Ալեն Սիմոնյանը։

36912_alen_simonyan_31_01_M
Национальное собрание для принятия в первом чтении обсуждает законопроект «О снижении и предотвращении ущерба, наносимого здоровью вследствие употребления табачных изделий и их заменителей» и прилагаемых законов.
Законопроектом предлагается установить запрет на употребление табака в закрытых территориях. В парламенте проект представила замминистра здравоохранения Лена Нанушян.  Вице-спикер Национального собрания Ален Симонян подчеркнул в своем выступлении, что количество курящих уменьшается.
«Не знаю, на 1% в год или менее, но если даже на 1%, мы должны заранее об этом подумать и быстро дать решение. В связи с показом в магазинах скажу, что большинство из них демонстрируются в газетных киосков, которые вместо продажи газет, вместо донесения наших слов, полностью заполнены различными пачками. Речь об этом?» - сказал Ален Симонян.
Что касается возможного причинения ущерба антитабачным  законопроектом, вице-спикер НС заметил, что нужно выделить деньги, чтобы люди бросили курить.
«Мы должны дать дополнительные деньги, чтобы люди не курили. Знаю, что курильщики сейчас, по всей вероятности, меня ненавидят, но мы должны достичь  того, чтобы через 5, 10 лет у нас была Армения без дыма», - заключил Ален Симонян.