Ռոբերտ Քոչարյանը մամուլը ոչնչացնելու ճանապարհի հիմք դրեց Հայաստանում․ Մեսրոպ Մովսեսյան (տեսանյութ)
«17 տարի մենք այս նույն գործընթացի մեջ ենք, և թեթև դադարը, որ եղավ վերջին 3 տարում, չի նշանակում, որ մենք մտադրություն չունեինք շարունակելու, առջևում մրցույթ է սպասվում, որին մենք մտադիր ենք մասնակցել, բայց մասնակցելուց առաջ կուզենայինք բոլոր հարցերի պատասխանները ստանայինք»,-այսօր հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց «Ա1+»-ի  տնօրեն Մեսրոպ Մովսեսյանը։
«Ա1+»-ը մասնակցել է 7 մրցույթի և 7-ում էլ ստացել է մերժում։ «Ա1+»-ի տնօրենն ըընդգծում է, որ այդ մերժումները եղել են անհիմն և կարգադրանքի ներքո․
«Կա Ռոբերտ Քոչարյանի դրվագը այս ամենի մեջ, ով մեր պատմության սկիզբը դրեց։ Ռոբերտ Քոչարյանն էր, որ որոշում կայացրեց, որ «Ա1»-ը պետք է զրկվի, և կատարածուները արեցին, արեցին իրենց կարծիքով փայլուն՝ համարելով մեզ թույլիկ, համարելով մեզ խաբեբա, համարելով անգրագետ և շատ ուրիշ պիտակներ կախելով»։
Մեսրոպ Մովսեսյանը կարծում է՝ հիմա դաշտը մաքուր է, և այդ մաքրության մեջ ուզում են առաջին հերթին մաքրել  «Ա1+»-ի  անունը, որը պղծվել է 17 տարի շարունակ։
«Հանդես գալով որպես «Ա1+»-ի  հիմնադիր և ղեկավար՝ ես կարող եմ ասել, որ այստեղ ավելի կարևոր հարց պետք է բարձրացվի՝ խոսքի ազատության վրա ոտնձգություն ունեցող այն ժամանակվա իշխանության  ներկայացուցիչների մասին է խոսքը։ Հիմնականում «Ա1+»-ը հանդիսացավ որպես զսպաշապիկ ամբողջ մամուլի վրա»։
Մեսրոպ Մովսեսյանն ընդգծում է նաև այն դրվագը, որ «Ա1+»-ի՝ լիցենզիայից զրկման առաջին իսկ օրերից շատ լրատվամիջոցներ հայտարարություն արեցին, որ իրենք համաձայն չեն «Ա1+»-ի  դիրքորոշմանը, ինչ նշանակում էր, որ պատրաստ են ծառայել իշխանությանը։
«Ռոբերտ Քոչարյանը մամուլը ոչնչացնելու ճանապարհի հիմք դրեց Հայաստանում, և այդ ճանապարհով շարունակեցինք ապրել 17 տարի։ Հիմա ես կուզենայի, որ Ռոբերտ Քոչարյանը, գտնվելով դատարանում, պատասխան տար նաև մամուլի և խոսքի ազատության հանդեպ իր ոտնձգության համար։ Բոլորը այսօր ինչ-որ բողոք ունեն մամուլից, որ մամուլը իր դերը չի կատարում, բայց որևէ մեկը չի հիշում՝ հիմքը երբ դրվեց և ինչու այդպես ամրապնդվեց»։
«Ա1+»-ի  տնօրենի դիտարկամբ՝ ստեղծված իրավիճակի հիմնական պատճառը վախի մթնոլորտն էր, որը «Ա1+»-ի միջոցով Ռոբերտ Քոչարյանը ստեղծեց մեր երկրում․
««Ա1+»-ը շատ դժվար տարիներ է ապրել, 17 տարի առանց որևէ աջակցության  որևէ կողմից գոյատևել է, հասել է մինչև այսօր, և այսօր իրավունք ունի ձայն բարձրացնել իր ոտնահարված իրավունքները վերականգնելու համար»։
Հարցին, թե որքանո՞վ է հեռուստաընկերությունը այսօր պատրաստ վերադառնալ եթեր, Մեսրոպ Մովսեսյանն արձագանքեց․
«Առաջին հերթին մենք վստահ ենք մեր ուժերի և թիմի վրա, թիմը ունակ է աշխատել։ Տեխնիկական և ֆինանսական և մասով,իհարկե, 17 տարվա ընթացքում մենք մաշվեցինք տեխնիկապես, ֆինանսապես, ծանր օրեր ունեցանք, բայց շանսը նա է, որ դատարանը, որը պետք է նայի այս գործը, ճիշտ կգնահատի մեր այս քայլը»։
Հեռուստաընկերության տնօրենն ընդգծում է՝ այսօրվա քայլը որևէ մեկի դեմ չէ, նույնիսկ՝ Ռոբերտ Քոչարյանի, այսօրվա քայլը դատարանների դեմ է, որոնք 17 տարի առանց մտածելու՝ ինչ են անում, գործել են և նույն մամուլը հասցրել են ծանր վիճակի․
«Ես կարծում եմ, որ Կառավարությունը, որը պետք է լուրջ մտածի իր ապագայի մասին, այսօր պետք է ամեն ձև աջակացություն ցուցաբերի, որ այս հարցը ճիշտ լուծում ստանա»։

Роберт Кочарян заложил в Армении основу для пути по уничтожению прессы: Месроп Мовсисян (видео)
«17 лет мы участвовали в этом процессе, и небольшая пауза, которая произошла в последние 3 года, не означает, что мы не имели намерения продолжать, впереди ожидается конкурс, в котором мы намерены участвовать, но прежде чем участвовать, хотели бы  получить ответы на все вопросы»,- на созванной сегодня пресс-конференции заявил директор «А1+» Месроп Мовсесян.
«А1+» принял участие в 7 конкурсах и во всех 7 получил отказ. Директор «А1+» подчеркивает, что эти отказы были безосновательны и по распоряжению:
«Во всем этом есть момент Роберта Кочаряна, который заложил начало нашей истории. Роберт Кочарян принял решение, что «А1+» должен лишиться, и исполнители исполнили, исполнили по их мнению блестяще, считая нас слабенькими, считая нас обманщиками, считая нас неграмотными и навесив многие другие ярлыки».
Месроп Мовсесян считает: сейчас поле чистое, и в этой чистоте хотят в первую очередь очистить имя «А1+», которое было пятнали 17 лет подряд.
«Выступая в качестве основателя и руководителя «А1+», могу сказать, что здесь должен быть поднят более важный вопрос: речь о представителях власти тех времен, посягавших на свободу слова. В основном «А1+» явился в качестве смирительной рубашки для всей прессы».
Месроп Мовсесян подчеркивает и тот момент, что с первых же дней лишения «А1+» лицензии многие СМИ сделали заявление, что они не согласны с позицией«А1+», что означало, что готовы служить власти.
«Роберт Кочаарян заложил в Армении основу пути уничтожения прессы, и мы продолжали жить по этому пути 17 лет. Сейчас я хотел бы, чтобы Роберт Кочарян, находясь в суде, также ответил бы за свое посягательство  на свободу прессы и речи. У всех сегодня есть какие-то жалобы на прессу, что пресса не выполняет свою роль, но никто не помнит, когда была заложена основа и почему она так закрепилась».
По наблюдению директора «А1+», основной причиной создавшейся ситуации была атмосфера страха, которую посредством «А1+» создал в стране Роберт Кочарян:
««А1+» пережил очень трудные годы, 17 лет существовал без какой-либо поддержки с какой-либо стороны, дошел до сегодняшнего дня, и сегодня имеет право поднять голос для восстановления своих попранных прав».
На вопрос, насколько телекомпания сегодня готова вернуться в эфир, Месроп Мовсесян отреагировал:
«В первую очередь мы уверены в своих силах и в своей команде, команда способна работать. По технической и финансовой части, конечно, за 17 лет мы износились технически, финансово, пережили тяжелые дни, но шанс в том, что суд, который должен рассмотреть это дело, правильно оценит этот наш шаг».
Директор телекомпании подчеркивает: сегодняшний шаг не направлен против кого-либо, даже Роберта Кочаряна, сегодняшний шаг  - против судов, которые 17 лет действовали не думая о том, что они делают, и ту же прессу довели до тяжелого состояния:
«Я считаю, что Правительство, которое должно серьезно думать о своем будущем, сегодня должно всячески оказать поддержку, чтобы этот вопрос получил правильное решение».