Ռոբերտ Քոչարյանը Նոր տարին տա՞նը կդիմավորի․ կան դատավորներ, որոնք նրա օգտին որոշում կընդունեն (տեսանյութ)
«Կարծում եմ՝ դատավորների մեջ կան մարդիկ, որոնք Ռոբերտ Քոչարյանի օգտին որոշումներ կընդունեն։ Նրանց միջև կան մտերմիկ հարաբերություններ»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Մարտի 1-ի զոհերի իրավահաջորդների ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանը՝ անդրադառնալով առաջիկա օրերին նախկին նախագահի խափանման միջոցը քննելու հերթական դատավարությանը։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 6-ին Վերաքննիչ դատարանում դատավոր Մխիթար Պապոյանի գլխավորությամբ քննվելու է Ռ․Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու հարցը։ Եվ կարծիք կա, որ Մ․Պապոյանը Ռ․Քոչարյանի կամ նրա պաշտպանական խմբի ունի լավ հարաբերություններ։
Ս․Սաֆարյանն, այնուամենայնիվ, կարծում է, որ դատավորը պետք է լայնախոհ լինի և խափանման միջոցը փոխելու հարցը պետք է լայն ասպեկտով դիտարկի։ «Եվ գնահատվի այն հանգամանքը, թե դրսում արդյոք այդ անձը վտանգավորություն չի՞ ներկայացնի։ 800 վկաներից առնվազն կեսն ունի մտավախությունը, որ եթե Ռ․Քոչարյանը դուրս գա, ի՞նչ զարգացումներ կլինեն։ Մինչև հիմա էլ չգիտենք, թե վկաների վրա ազդեցության ինչ գործընթաց է իրականացվում»,- հավելում է փաստաբանը։
Ս․Սաֆարյանը չի կարծում, որ Ռ․Քոչարյանն անցած տարի ունեցել է համոզմունք, որ իր նկատմամբ մեղադրանք կառաջադրվի, և ինքը կկալանավորվի։ Նա վստահ է եղել, որ ընդամենը վկայի կարգավիճակով ինչ-որ բան կպատմի և կօգտվի իր գործառույթային անձեռնմխելիությունից։ «Կարծում եմ, Քոչարյանի փախուստի հնարավորությունը դեռ ակնհայտ է, պահպանվել է»,- ասում է Ս․Սաֆարյանը։
Փաստաբանը խոսեց նաև Մարտի 1-ի գործով անցնող որոշ նախկին պաշտոնյաների՝ Երևանի նախկին ոստիկանապետ Աշոտ Կարապետյանի ու նրա անակնկալ մահվան, նախկին գլխավոր դատախազներ Աղվան Հովսեփյանին և Գևորգ Կոստանյանին, նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին վերագրվող հանգամանքների մասին։
«Փաստահավաք խումբ այցելած զինվորականներից մեկը ուղիղ ասում էր, թե այն անձը, ով իրեն խորհուրդ էր տալիս, որ Փաստահավաք խմբում ասի, թե զորքը չի մասնակցել այդ իրադարձություններին, Գևորգ Կոստանյանն է։ Հ․Աբրահամյանի անունը պետք է հնչի այն դրվագում, որ Արարատից մարդկանց է բերել, որոնք անկարգություններ են հրահրել։ Հովիկ Աբրահամյանը շատ մեծ դեր է ունեցել այդ ընթացքն իրենց ուզած սցենարով ապահովելու գործողություններում»,- եզրափակում է Ս․Սաֆարյանը։

Роберт Кочарян встретит Новый год дома? Есть судьи, которые примут решение в его пользу (видео)
«Думаю, среди судей есть люди, которые примут решение в пользу Роберта Кочаряна. Между ними имеются близкие отношения», - в беседе с «А1+» сказала представительница правопреемников жертв 1-го Марта Седа Сафарян, обратившись к очередному судебному процессу по расследованию меры пресечения бывшего президента.
Напомним, что 6-го декабря в Апелляционном суде во главе с судьей Мхитаром Папояном будет рассматриваться вопрос изменения меры пресечения Р. Кочаряна. И есть мнение, что М. Папоян в хороших отношениях с Р. Кочаряном или его адвокатской группой.
С. Сафарян, тем не менее, считает, что судья должен быть широкомыслящим и рассматривать вопрос изменения меры пресечения в широком аспекте. «И должно оцениваться то обстоятельства, не представит ли это лицо опасность на свободе? Как минимум у половины из 800 свидетелей есть опасение, что если Р. Кочарян выйдет, какие будут развития? До сих пор мы не знаем, какой процесс влияния на свидетелей осуществляется?» - добавляет адвокат.
С. Сафарян не считает, что у Р. Кочаряна в прошлом году было убеждение, что ему выдвинут обвинение, и он будет арестован. Он был уверен, что всего лишь что-то расскажет в статусе судьи и воспользуется своей функциональной  неприкосновенностью. «Думаю, возможность побега Кочаряна еще очевидна, сохранилась», - говорит С. Сафарян.
Адвокат говорила и о некоторых обстоятельствах, приписываемых бывшим чиновникам, проходящим по делу 1-го Марта – бывшему начальнику полиции Еревана Ашоте Карапетяне и его неожиданной смерти, бывшим генеральным прокурорам Агване Овсепяне и Геворге Костаняне, бывшему премьер-министру Овику Абраамяну.
«Один из военных, посетивших группу по сбору фактов, прямо говорил, что лицом, которое ему совет, чтобы он сказал в Группе по сбору фактов, что войско не участвовало в этих событиях, был Геворг Костанян. Имя О. Абраамяна должно звучать в том эпизоде, что он привел людей из Арарата, которые спровоцировали беспорядки. Овик Абраамян сыграл очень большую роль в том, чтобы обеспечить ход действий по желаемому ими сценарию», - заключает С. Сафарян.