Օրացույց 4-ը դեկտեմբերի. ԵԿՄ-ն պահանջում է Քոչարյանի հրաժարականը (տեսանյութ)
1990-ի այս օրերիմն դեռ հնարավոր է հաշվել հայ-ադրբեջանական բախումների սահմանային միջադեպերը: Գորիսի Տեղ գյուղում ադրբեջանցիներն ուղղակի ոչնչացրել են տեղացիներից մեկի անասնաֆերման իր անասուններով եւ տունը: Այս անգամ մարդկային զոհեր չեն եղել: Սեպտեմբերից մինչեւ այսօր ադրբեջանցիները սպանել են 11 մարդու, նրանցից 9-ը հովիվներ են, արձանագրվել է անասնագողության 14 դեպք՝ մոտ 4 հազար գլուխ:
1997-ի դեկտեմբերի 3-ին տպագիր ԶԼՄ-ների գործադուլը շրջանցել էր մի քանի թերթ: Հաջորդ օրը մի քանի թերթ լույս էր տեսել: Հիշեցնենք, որ թերթերը կառավարությունից պահանջում էին չեղյալ համարել իրենց վրա դրված նոր հարկերը: Ի դեպ,այսօր իր աշխատանքներն է դադարեցնում Արմենպրեսը, այն մոտ մեկ ամիս առաջ էր լուծարվել: Գրասենյակում ամեն ինչ իր տեղում է, մարդկանցից բացի: Նրանք սպասում են լուծարային հանձնաժողովի աշխատանքներին, ձախողվել է բաժանորդագրական կամպանիան:
1998-ի դեկտեմբերի 4-ին «Ժողովրդավարական Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Էդվարդ Եգորյանն այն տպավորությունն ունի, որ նախագահ Քոչարյանը եւ մյուս իշխանավորները փորձում են ցույց տալ, թե Տեր-Պետրոսյանի իշխանության հետ կապ չեն ունեցել: Էդվարդ Եգորյանն ընդունում է, որ այդտեղ իր մեղք կա եւ: Գործող իշխանություններին դա դուր է եկել:
1998-ի այս օրերին հայաստանյան շատ ընտանիքներում հիմնական սնունդը հացն է: Շիրակի մարզի գյուղերից մեկում խանութից հացը գնելու փոխարեն գնում են ալյուր: Կենսաթոշակն ու նպաստը հերիքում է դրան: Գյուղացիների հաց թխելու արարողությունն արտառոց է՝ թոնիրը այս մետաղյա տակառներն են, իսկ վառելիքը՝ դաշտի փուշը: Սրանց համար գումար պետք չէ:
1999-ի այս օրերին Երկրապահները արտահերթ համագումար են հրավիրում: Նրանք հավաքվել էին որոշելու, թե ի՞նչ անել Վազգեն Սարգսյանի սպանությունից հետո: Ռոբերտ Քոչարյանը համագումարին չի մասնակցում: Նրա դեմ տրամադրությունները սրված են եւ բուռն:
1999-ի դեկտեմբերի 4-ին լրանում է հոկտեմբերի 27-ի զոհերի մահվան քառասունքը: Խորհրդարանում քվորում չկա, նիստը չի կայանում: Խորհրդարանի կուլիսների թեման արտահերթ նախագահական ընտրությունների հնարավորությունն է:
«Հոկտեմբերի 27-ի դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործով հնարավոր են նոր ձերբակալություններ»,-1999-ի դեկտեմբերի 4-ին հայտարարում է զինվորական դատախազ եւ գործի նախաքննությունն իրականացնող Գագիկ Ջհանգիրյանը: Շրջանառության մեջ կա 10 վարկած, որոնցից ոչ մեկն այս օրվա դրությամբ չի հերքվել:
Սիդնեյի օլիմպիադայում Հայաստանի մարզիկների խայտառակ ելույթները դեռ չեն քննարկվի Հայաստանի Ազգային օլիմպիական կոմիտեի այս նստաշրջանում: Կոմիտեի նախագահ Բենուր Փաշայանը սակայն հրաժարական է տալիս: Հեռանալուց առաջ նա առաջարկում է, որ կառույցը ղեկավարի սպորտի եւ երիտասարդության փոխնախարար Իշխան Զաքարյանը: Թեկնածուներից մեկը դեմ է։
2000-ի դեկտեմբերի 4-ին խորհրդարանի ղեկավար Արմեն Խաչատրյանի համար իսկական տառապանք է Ազգային Ժողովում քվորում ապահովելը: Ամեն քվեարկությունից առաջ նա 5-ից 10 րոպե պատգամավորներին հրավիրում է դահլիճ։
Մարտի 1-ի զոհերի հարազատներին խիստ զարմացրել է ժամակավոր հանձնաժողովի ձեւավորման հարցում իշխանություններին զիջելու Գագիկ Ջհանգիրյանի պատրաստակամությունը: Հարազատներն ասում են՝ հանրապետականին չի կարելի հավատալ, նրանք արդեն իսկ կեղծել են մարտի 1-ի դեպքերը, ինչպես թուրքերը։

Календарь 4-е декабря: СДЕ требует отставки Кочаряна (видео)
В эти дни 1990 года еще возможно подсчитать пограничные инциденты армяно-азербайджанских столкновений. В горисском селе Тех азербайджанцы просто уничтожили животноводческую ферму одного из местных  с животными и дом. На этот раз человеческих жертв не было. С сентября по сей день азербайджанцы убили 11 человек, 9 из них пастухи, зафиксировано 14 случаев кражи скота – около 4 тысяч голов.
3-го декабря 1997 года забастовку печатных СМИ обошли несколько газет. На следующий день вышли в свет несколько газет. Напомним, что газеты требовали от правительства признать недействительными установленные для них новые налоги. Кстати, сегодня прекращает свою работу Арменпресс, он был ликвидирован около месяца назад. В офисе все на своем месте, кроме людей. Они ждут работ ликвидационной комиссии, кампания подписки провалилась.
4-го декабря 1998 года у председателя партии «Демократическая Родина» Эдварда Егоряна складывается впечатление, что президент Кочарян и другие представители власти пытаются показать, что не имели отношения к власти Тер-Петросяна. Эдвард Егорян признает, что здесь есть его вина и действующим властям это понравилось.
В эти дни 1998 года во многих армянских семьях основная еда – это хлеб. В одном из сел Ширакской области вместо того, чтобы покупать хлеб из магазина, покупают муку. Пенсии и пособия хватает на это. Церемония испекания хлеба сельчан уникальна: тондыр – эти металлические бочки, а топливо – полевые колючки. Для этого денег не нужно.
В эти дни 1999 года Еркрапах созывают внеочередной съезд. Они собрались, чтобы решить, что делать после убийства Вазгена Саркисяна. Роберт Кочарян в съезде не участвует. Настроения против него обостренные и бурные.
4-го декабря 1999 года исполняется сорок дней со смерти жертв 27-го октября. В парламенте нет кворума, заседание не состоялось. Тема закулисья парламента – возможность внеочередных президентских выборов.
«По уголовному делу, возбужденному  по случаю событий 27-го октября, возможны новые аресты», - 4-го декабря 1999 года объявляет военный прокурор и осуществляющий предварительное расследование дела Гагик Джангирян. В обращении 10 версий, ни одна из которых на данный момент не опровергнута.
Позорные выступления спортсменов Армении в аэропорту Сиднея пока не будут обсуждаться на этой сессии Национального олимпийского комитета Армении. Председатель комитета Бенур Пашаян однако подает в отставку. Прежде чем уйти он предлагает, чтобы структуру возглавлял замминистра спорта и по делам молодежи Ишхан Закарян. Один из кандидатов против.
1-го декабря 2000 года  для главы парламента Армена Хачатряна настоящее мучение обеспечить кворум в Национальном Собрании. Перед каждым голосованием он 5-10 минут приглашает депутатов в зал.
Родственников жертв 1-го марта крайне удивила готовность Гагика Джангиаряна уступить властям в вопросе формирования временной комиссии. Родственники говорят: республиканцам нельзя верить, они уже сфальсифицировали события 1-го марта, как и турки.