Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը մասնակցել է ԱՄԷ ազգային տոնի առթիվ կազմակերպված ընդունելությանը (տեսանյութ)
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը մասնակցել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ազգային տոնի՝ Միավորման օրվա առթիվ կազմակերպված ընդունելությանը և հանդես է եկել շնորհավորական խոսքով, որում մասնավորապես ասել է. «Ձե՛րդ գերազանցություն պարոն դեսպան Մուհամմադ Իսա Ալ-Զաաբի, Դիվանագիտական կորպուսի հարգելի՛ ներկայացուցիչներ, Հարգարժա՛ն ներկաներ, Տիկնա՛յք և պարոնա՛յք, Ջերմորեն շնորհավորում եմ բարեկամ Արաբական Միացյալ Էմիրություններին՝ ազգային տոնի՝ Միավորման օրվա առթիվ: 48 տարիների ընթացքում Արաբական Միացյալ Էմիրություններն առաջ է շարժվել փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա հիմնված միջպետական հարաբերությունների հաստատման, ինչպես նաև տնտեսական, գիտակրթական, մշակութային ոլորտների զարգացման հստակ ուղիով՝ միաժամանակ դառնալով խաղաղության և հանդուրժողականության գաղափարների առաջամարտիկը տարածաշրջանում: Շեյխ Զայեդի օրոք սկիզբ առած հայ-էմիրաթական հարաբերությունները մշտապես աչքի են ընկել առանձնահատուկ ջերմությամբ: Մենք բարձր ենք գնահատում մեր երկրների և ժողովուրդների միջև ձևավորված բարեկամական հարաբերությունները: Մեր օրակարգում մշտապես կարևոր տեղ է զբաղեցրել Ծոցի երկրների հետ առևտրատնտեսական և ներդրումային համագործակցության խորացումը: Հայ-էմիրաթական հարաբերություններում, մասնավորապես առևտրատնտեսական ոլորտում առկա է մեծ ներուժ, որի նպատակային օգտագործումը կխթանի փոխշահավետ համագործակցությունը: Արաբական Միացյալ Էմիրությունները դիտարկում ենք որպես կարևորագույն կամուրջ՝ Հայաստանի և Ծոցի տարածաշրջանի երկրների միջև։ Միևնույն ժամանակ Հայաստանը բարենպաստ հարթակ կարող է լինել Արաբական Միացյալ Էմիրությունների համար՝ ԵԱՏՄ մեծ շուկա մուտք գործելու համար: Երկու երկրների միջև տնտեսական կապերի ընդլայնման և ամրապնդման գործում կարևոր նշանակություն ունեցավ այս տարվա մայիսին գումարված Հայ-էմիրաթական միջկառավարական հանձնաժողովի անդրանիկ նիստի անցկացումը, որի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործումը նոր լիցք է հաղորդում երկկողմ հարաբերություններին: Երկկողմ համագործակցության զարգացման համար նոր խթան կհանդիսանա ExpoDubai-2020 ցուցահանդեսին Հայաստանի բարձր մակարդակով մասնակցությունը: Մենք կողջունենք և կաջակցենք նաև էմիրաթական կապիտալի ակտիվ մասնակցությունը Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներում: Հարգելի՛ ներկաներ, Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Արաբական Միացյալ Էմիրություններին և անձամբ դեսպանին, ում անմիջական ջանքերի շնորհիվ Հայաստանում մի շարք բարեգործական, կրթական և սոցիալական ծրագրեր են իրականացվում: Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ժողովրդին՝ Միավորման օրվա առթիվ, և մաղթում խաղաղություն, բարեկեցություն և հարատև բարգավաճում»:

Вице-премьер Мгер Григорян принял участие в приеме, организованном по случаю национального праздника ОАЭ (видео)
Вице-премьер Мгер Григорян принял участие в приеме, организованном по случаю национального праздника Объединенных Арабских Эмиратов - Дня объединения. Мгер Григорян выступил с поздравительной речью, в которой, в частности, отметил:
Ваше превосходительство господин посол Мухаммед Аль-Зааби,
Уважаемые представители дипломатического корпуса,
Сердечно поздравляю дружественные Объединенные Арабские Эмираты с национальным праздником - Днем объединения.
Последние 48 лет Объединенные Арабские Эмираты двигались вперед по пути установления межгосударственных отношений, основанных на взаимном уважении и доверии, а также по четкому пути экономического, научного, образовательного и культурного развития, и в то же время становления поборником мира и терпимости в регионе.
Армяно-эмиратские отношения, начавшиеся при шейхе Заиде, всегда выделялись особой теплотой.
Мы высоко ценим дружественные отношения между нашими странами и народами.
Углубление торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества со странами Персидского залива всегда было важной частью нашей повестки.
В отношениях Армения-ОАЭ, особенно в торгово-экономической сфере, есть большой потенциал, целевое использование которого будет способствовать взаимовыгодному сотрудничеству.
Мы рассматриваем Объединенные Арабские Эмираты как главный мост между странами Армении и региона Персидского залива.
В то же время Армения может стать благоприятной платформой для выхода ОАЭ на большой рынок ЕАЭС.
Проведение первого заседания межправительственной комиссии Армения-ОАЭ в мае этого года сыграло важную роль в расширении и укреплении экономических связей между двумя странами, а реализация достигнутых в рамках заседания договоренностей придает новый импульс двусторонним отношениям.
Участие Армении в ExpoDubai-2020 на высоком уровне станет новым стимулом для развития двустороннего сотрудничества.
Мы также будем приветствовать и поддерживать активное участие капитала ОАЭ в различных секторах экономики Армении.
Пользуясь случаем, хочу поблагодарить Объединенные Арабские Эмираты и лично посла, благодаря непосредственным усилиям которого в Армении осуществляется ряд благотворительных, образовательных и социальных программ.
Еще раз поздравляю народ Объединенных Арабских Эмиратов с Днем объединения и желаю мира, благополучия и постоянного процветания”.