ՍԴ-ն 2018թ․-ի ապրիլից մինչև այսօր ինչո՞ւ չի կարողանում ընտրել փոխնախագահ․ Վլադիմիր Վարդանյանը հակադարձում է (տեսանյութ)
Պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանն, արձագանքելով ընդդիմադիր խմբակցությունների դիտարկումներին՝ կապված Սահմանադրական դատարանի դատավորներին վաղաժամ կենսաթոշակի ուղարկելու վերաբերյալ նախագծին, հանձնաժողովում ելույթ ունեցավ։
«Այն Սահմանադրական դատարանը, որը նախաձեռվել է 2015թ․ ընդունված Սահմանադրությամբ ձևավորվելու է 2037թ․-ին։ Հարգելի ընդդիմադիր գործընկերներ, վայ այն պետությանը, որը ցանկանում է ձևավորել ցանկալի, լոյալ դատական համակարգ, այդ լոյալ դատական համակարգի արդյունքը, որպես կանոն, այդ իշխանության վախճանի հիմքն է լինում։ Դուք շատ լավ գիտեք նախկին պրոցեսը։ Ենթադրենք` համամիտ եմ Ձեզ հետ, որ Սահմանադրական դատարանում չկա ճգնաժամ, ինձ մի հարցի պատասխան կարո՞ղ եք տալ՝ ՍԴ-ն 2018թ․-ի ապրիլից մինչև այսօր ինչո՞ւ չի կարողանում ընտրել փոխնախագահ։ Դիցուք, եթե համաձայնվեմ պարոն Պետրոսյանի հետ, որ ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանը չի աշխատում և աշխատավարձ է ստանում, այդ վարքագիծը Սահմանադրական դատարանում որևէ եղանակով գնահատվե՞լ է, թե՞ ոչ։ Այս հարցերի վերաբերյալ ՍԴ-ում որևէ քննարկում եղե՞լ է, թե՞ ոչ»,- նշեց Վլադիմիր Վարդանյանը։
Պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը նաև այլ հարցեր բարձրաձայնեց և ընդգծեց, որ իր հարցերը քաղաքական բնույթի չեն, այլ միայն՝ իրավական։
Վլադիմիր Վարդանյանի ելույթին արձագանքեց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը։
«Ձեր թիմակիցը, ում առաջադրել էիք ՍԴ դատավորի պաշտոնում և ընտրեցիք, ասել է, որ Հայաստանում Սահմանադրական դատարան չկա, դրա համար էլ ես նիստերին չեմ մասնակցում։ Եթե ՍԴ չկա, ի՞նչ ենք հիմա մենք քննարկում»,- եզրափակեց նա։
Պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախագիծը դրեց քվեարկության, այն դրական եզրակացություն ստացավ։

Почему КС с апреля до сих пор не может избрать вице-председателя? Владимир Варданян возражает (видео)
Председатель постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян, отреагировав на наблюдения оппозиционных фракций, связанных с проектом относительно досрочной отправки на пенсию, выступил в комиссии.
«Тот  Конституционный суд, который был инициирован Конституцией, принятой в 2015г., будет сформирован в 2037г. Уважаемые оппозиционные деятели, позор тому государству, которое хочет сформировать желаемую, лояльную судебную систему, результатом этой лояльной системы, как правило, бывает основой гибели этой власти. Вы прекрасно знаете прежний процесс. Предположим, я с Вами согласен, что в Конституционном суде нет кризиса, можете ответить на один вопрос: почему КС с апреля 2018г. по сей день не может избрать вице-председателя? Допустим, если я соглашусь с господином Петросяном, что судья КС Вагэ Григорян не работает и получает зарплату, это поведение каким-либо образом оценивалось в Конституционном суде или нет? Относительно этих вопросов в КС было ли какое-либо обсуждение или нет?» - отметил Владимир Варданян.
Председатель постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам поднял и другие вопросы и подчеркнул, что его вопросы не политического, а исключительно правового характера.
На выступление Владимира Варданяна отреагировал депутат от фракции «Процветающая Армения» Геворг Петросян.
«Ваш товарищ по команде, которого мы выдвинули на должность КС и избрали, сказал, что в Армении нет Конституционного суда, поэтому я не участвую в заседаниях. Если КС нет, на основе чего мы обсуждаем?» - заключил он.
Постоянная комиссия по государственно-правовым вопросам вынесла проект на голосование, он получил положительное заключение.