ԱԺ նախագահը կարեւորել է ԼՂ հիմնախնդրում Մեծ Բրիտանիայի հավասարակշռված դիրքորոշումը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 28-ին ընդունել է Հայաստանում Միացյալ Թագավորության Գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Մորանին:
Արարատ Միրզոյանն արձանագրել է, որ Հայաստանի եւ Մեծ Բրիտանիայի միջեւ հարաբերությունները դինամիկ կերպով զարգանում են: Աժ նախագահը Դեյվիդ Մորանին տեղեկացրել է մեր երկրում ընթացող զարգացումների մասին՝ ընդգծելով, որ 2018 թվականին տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանն անշեղորեն ընթանում է ժողովրդավարական բարեփոխումների ճանապարհով եւ հաստատակամ է՝ այս ամենը հասցնել տրամաբանական ավարտին՝ չշեղվելով այս ճանապարհից:
Նա հավելել է, որ սա հավասարապես վերաբերում է կոռուպցիայի դեմ պայքարին, մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերին, դատաիրավական բարեփոխումներին, ազատ մրցակցային շուկայի ստեղծմանը, անհրաժեշտ ներդրումային միջավայրի ստեղծմանը եւ մնացած բոլոր ուղղություններին: Խորհրդարանի խոսնակը նշել է, որ այս հարցում Հայաստանը ստանում է միջազգային բազմաթիվ գործընկերների համակրանքն ու աջակցությունը, այդ թվում՝ Միացյալ Թագավորության, ինչը մեծապես կարեւորում է:
Նա առանձնացրել է նաեւ «Ժամանակակից խորհրդարան՝ ժամանակակից Հայաստանի համար» ծրագիրը, որտեղ Շվեդիայի Թագավորության հետ միասին Հայաստանն ունի Միացյալ Թագավորության էական աջակցությունը եւ մասնակցությունը: Արարատ Միրզոյանը ՀՀ-Մեծ Բրիտանիա հարաբերությունների ողջ կոնտեքստում առանձնացրել է նաեւ միջխորհրդարանական հարաբերությունները, նաեւ կարեւորել Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ կնքված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագիրը՝ հույս հայտնելով, որ երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները կընթանան այս համաձայնագրի հունով՝ անկախ նրանից, թե ինչպես կզարգանան Մեծ Բրիտանիայի եւ Եվրամիության հարաբերությունները:
ԱԺ նախագահը կարեւորել է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրում Մեծ Բրիտանիայի հավասարակշռված դիրքորոշումը, եւս մեկ անգամ հավաստել է, որ Հայաստանի նոր իշխանությունները հավատարիմ են խաղաղ բանակցությունների գործընթացին եւ միայն այս ճանապարհով են տեսնում խնդրի լուծումը:
Դեյվիդ Մորանն իր հերթին կարեւորել է խորհրդարանական համագործակցությունը եւ բարեկամական խմբերի միջեւ սերտ աշխատանքը: Նա վստահեցրել է, որ ակտիվ կաշխատի նոր ծրագրերի ուղղությամբ՝ հույս հայտնելով, որ դրանք լավ արդյունք կտան: Նորանշանակ դիվանագետն իր պատրաստակամությունն է հայտնել՝ աջակցել Հայաստանին՝ դեմոկրատական բարեփոխումների բոլոր ուղղություններով:

Председатель НС отметил важность сбалансированной позиции Великобритании в вопросе Нагорного Карабаха
Председатель Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян 28 ноября принял Временного поверенного в делах Великобритании в Армении Дэвида Морана.
Арарат Мирзоян отметил, что отношения между Арменией и Великобританией динамично развиваются. Председатель НС проинформировал Дэвида Морана о событиях в нашей стране, подчеркнув, что после бархатной революции 2018 года Армения неуклонно идет по пути демократических реформ и полна решимости довести все это до логического завершения, не отходя от этого пути.
Он добавил, что это в равной степени относится к борьбе с коррупцией, вопросам прав человека, судебной реформе, созданию свободного конкурентного рынка, созданию необходимой инвестиционной среды и ко всем остальным областям. Спикер парламента отметил, что в этом вопросе Армения получает поддержку многих международных партнеров, включая Великобританию, что очень важно.
Он также выделил программу «Современный парламент для современной Армении», в которой Армения вместе с Королевством Швеция пользуются существенной поддержкой и участием Соединенного Королевства. Арарат Мирзоян также выделил межпарламентские отношения в контексте отношений между Арменией и Великобританией и подчеркнул важность Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, выразив надежду, что отношения между двумя странами будут следовать этому соглашению, независимо от того, как будет развиваться отношения Великобритания и Европейского Союза.
Председатель НС также подчеркнул важность сбалансированной позиции Великобритании в вопросе Нагорного Карабаха, еще раз заверив, что новые власти Армении привержены процессу мирных переговоров и видят решение проблемы мирным путем.
В свою очередь Дэвид Моран подчеркнул важность парламентского сотрудничества и тесной работы групп дружбы. Он заверил, что будет активно работать над новыми проектами. Новоназначенный дипломат выразил готовность поддержать Армению во всех направлениях демократических реформ.